Dziecko w sieci? To nie żarty

Czy wiecie, ile czasu dziennie dzieci spędzają w sieci? Z raportu „Nastolatki 3.0” wynika, że w dni wolne od zajęć szkolnych, to średnio nawet ponad 6 godzin, czyli ćwierć doby!

Warto czuwać nad tym, jak długo (i czy nie za długo) najmłodsi są online, a także dbać o to, by czas poświęcony na korzystanie z technologii cyfrowych był dla nich jakościowy i przede wszystkim – bezpieczny. Jak to zrobić? Rodzice, nauczyciele – podpowiadamy!

Dobre (wspólne) nawyki

Myślicie o tym, żeby dać swojemu dziecku pierwszego smartfona, tablet lub laptopa? A może Wasz syn lub córka jest już aktywnym użytkownikiem sieci? Niezależnie od tego, która z tych sytuacji Was dotyczy – warto, aby każda z nich była okazją do rozmowy z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci i podjęcia kroków zmierzających do wyrobienia w nim odpowiednich nawyków cyfrowych.

Jeśli już to robicie – świetnie, jeśli dopiero o tym pomyśleliście i nie wiecie od czego zacząć – mamy dla Was kilka pomocnych wskazówek:

  • Ustal jasne zasady (razem z dzieckiem) – mogą dotyczyć zarówno czasu spędzanego przed ekranem, jak i rodzaju przeglądanych treści. Dzięki temu dziecko będzie się czuło za nie współodpowiedzialne i chętniej będzie ich przestrzegać. Ponadto warto wprowadzić też takie reguły, które będą miały zastosowanie dla całej rodziny – wówczas dziecku łatwiej będzie się do nich zastosować, np. niekorzystanie z telefonów podczas posiłków czy odkładanie urządzeń ekranowych na godzinę przed pójściem spać. Wspólne zasady mają większą moc!
  • Tłumacz i słuchaj – to oczywiste, że wprowadzone reguły mają szanse na powodzenie jedynie wtedy, jeśli dziecko będzie wiedziało i rozumiało, z czego wynikają i dlaczego są ważne. Przyglądaj się temu, jak działają Wasze nowe rozwiązania, rozmawiaj o nich na bieżąco. Może pójdziecie na jakiś kompromis lub zmodyfikujecie wcześniejsze ustalenia? To nic złego. Sami najlepiej wiecie, co sprawdza się w Waszej rodzinie.
  • Trzymaj rękę na pulsie – zarówno, jeśli chodzi o aktualne cyberzagrożenia, jak i o to, co Twoje dziecko robi w sieci. Interesuj się tym, jakie aktywności online cieszą się obecnie popularnością wśród młodzieży – może są to np. niebezpieczne internetowe wyzwania? Bądź na bieżąco z tym, jak Twoje dziecko spędza czas w internecie – nie chodzi tu o kontrolę, a o zainteresowanie się cyfrowym światem, który tak bardzo fascynuje młodych ludzi. Co ważne – nie oceniaj, ani nie krytykuj. Chcesz zwrócić na coś uwagę? Porozmawiajcie!

– Troska o bezpieczeństwo dziecka w internecie nie różni się znacząco od jego ochrony poza siecią – a to przecież doskonale zna każdy rodzic. Traktujmy cyfrową sferę jako naturalną obecnie przestrzeń dorastania, w której rolą rodzica jest przekazanie dziecku odpowiedniej wiedzy i zapewnianie wsparcia – na każdym etapie – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK. – Pamiętajmy też, że kluczem do sukcesu jest relacja oparta na obustronnym zaufaniu – dodaje.

Skorzystaj z aplikacji

Rozwiązaniem, które pomoże rodzicom dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie, jest  bezpłatna aplikacja ochrony rodzicielskiej, stworzona w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – mOchrona. Zastanawiacie się, jak działa?

mOchrona wspiera ustalanie reguł dotyczących korzystania z urządzeń cyfrowych. Pozwala na wybór kategorii stron i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Umożliwia także rodzicowi wgląd w raporty z aktywności online najmłodszych. Można się z nich dowiedzieć, m.in.: jakie strony odwiedza syn lub córka, z jakich aplikacji najczęściej korzysta, ile czasu poświęca na media społecznościowe – i wiele więcej.

– mOchrona to narzędzie, które nie zastąpi konieczności przekazania dziecku odpowiedniej wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w sieci, ale może ułatwić wprowadzenie zasad korzystania z urządzeń cyfrowych – tłumaczy Marta Witkowska z NASK.  – Aplikacja ułatwi też rozpoznanie potencjalnych problemów, a co za tym idzie – reakcję na nie. Przykład? Jeśli z raportów rodzic dowie się, że dziecko spędza zbyt dużo czasu online np. grając albo przeglądając portale społecznościowe, może porozmawiać z synem lub córką i umówić się na ograniczenie tych aktywności – dodaje ekspertka.

Chcesz zacząć korzystać z aplikacji mOchrona? Pobierz ją już dziś:

  • na urządzenie z systemem Android pobierz ze sklepu Google Play,
  • na urządzenie z systemem iOS pobierz ze sklepu App Store,
  • na urządzenie z systemem HarmonyOS pobierz ze sklepu AppGallery,
  • na urządzenie z systemem Windows pobierz tutaj.

Założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka można również za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem: rodzic-mochrona.ose.gov.pl.

Postaw na treść i… formę

Nauczyciele, nauka bezpiecznego korzystania z internetu przez najmłodszych jest również w Waszych rękach. A jak wprowadzić ją w życie? Na co dzień pomaga w tym Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

Nasz program koncentruje się na dostarczaniu do szkół szybkiego i bezpiecznego internetu. To wyrównanie szans edukacyjnych dla uczniów z całej Polski, ale także – więcej możliwości dla nauczycieli na to, aby lekcje były jeszcze ciekawsze i bardziej urozmaicone. Jest przecież wiele cyfrowych zasobów, z których można w tym celu skorzystać!

OSE to nie tylko internet, to także liczne materiały edukacyjne. W tym bezpłatne kursy e-learningowe i gotowe scenariusze lekcji – również z zakresu cyberbezpieczeństwa – które można znaleźć na platformie OSE IT Szkoła.

Cyberbezpieczeństwo to obszar, w którym nieustannie warto poszerzać horyzonty – wciąż pojawiają się przecież nowe cyberzagrożenia.

Dlatego, zachęcamy – korzystajcie z tej wiedzy i przekazujcie ją najmłodszym przy każdej okazji. W domu, w szkole – na co dzień.