W tym przypadku długość naprawdę ma znaczenie. I właściwie tylko długość. Hasła silne muszą mieć kilkanaście znaków. To, czy będą wśród nich jakieś znaki specjalne, cyfry, małe i duże litery, zależy w zasadzie od wymogów danego serwisu. Z punkt widzenia bezpieczeństwa nie jest to tak bardzo istotne, jak długość.
Jak ułożyć silne, długie i łatwe do zapamiętania hasło? Jak hakerzy łamią za krótkie hasła? Jak często trzeba zmieniać hasła? Skąd wiadomo czy hasło nie zostało odkryte przez osoby niepowołane? Dlaczego warto zajrzeć na stronę serwisu Have I Been Pwned? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Belniak, ekspert CERT Polska, kierownik Zespołu Monitoringu i Wstępnego Rozpoznania w NASK w nowym odcinku podcastu „Internetowe rozmowy”.
W podcaście „Internetowe rozmowy” występują eksperci Państwowego Instytutu Badawczego NASK, którzy przypominają, że Internet ma jasne i ciemne strony. Tym razem tematem są sposoby zabezpieczania dostępu hasłami. To stara i sprawdzona metoda zabezpieczenia. Jednak i w tej dziedzinie świat idzie do przodu. Warto więc nie zostać w tyle i dowiedzieć się jak prawidłowo i bezpiecznie używać haseł.
Podcast jest dostępny na kilku popularnych platformach, w tym:
Kolejne odcinki są publikowane cyklicznie.
NASK zaprasza!