Dezinformacja jako narzędzie ośmieszania państwa
Rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd treści może przyczyniać się do podważania autorytetu i wiarygodności państw.
Rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd treści może przyczyniać się do podważania autorytetu i wiarygodności państw.
Dezinformacja stała się narzędziem wykorzystywanym do manipulacji opinią publiczną. Prowadzi do tworzenia się przeciwstawnych grup, które z coraz większą trudnością znajdują wspólny język.
Jednym z celów dezinformacji, czyli rozpowszechniania nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd treści dla osiągnięcia korzyści, jest oddziaływanie na emocje.
„Rozwiewamy mity smogowe” – pod takim hasłem rozpoczęła się kampania edukacyjno-informacyjna realizowana przez Edukacyjną Sieć Antysmogową w ramach NASK-PIB.
Działalność badawcza, zmiany w strukturze organizacyjnej i sprawozdanie z dotychczasowej realizacji planu finansowego – to główne tematy listopadowej Rady Naukowej instytutu NASK.
Ponad 500 tysięcy obsłużonych zgłoszeń o cyberzagrożeniach, ponad 1 mln zablokowanych wiadomości od oszustów dzięki wzorcom SMS i aż 75 mln zablokowanych prób wejścia na fałszywe strony – to tylko wycinek codziennej pracy ekspertów CERT Polska. Na półtora miesiąca przed końcem roku zespół, który reaguje na incydenty w sieci, przedstawia najnowsze statystyki i dzieli się rozwiązaniami, które pozwalają skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków w sieci.
Praktyczne wskazówki, prawdziwe przykłady działań oszustów, liczby obrazujące skalę zagrożeń - to tylko niektóre elementy poradnika „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!”. Premiera publikacji ma miejsce dziś, 14 listopada, w Światowy Dzień Seniora.
Nazwali się „Trzej pancerni”, są uczniami Technikum nr 3 w Jaśle i pokonali konkurencję pomysłem na magazynowanie i oczyszczanie wody deszczowej. Zwycięska drużyna to: Kuba, Mateusz, Damian i Szymon. Gdy powstawała w maju 2023 r., liczyła trzy osoby. Od tamtego czasu nastolatkowie z sukcesami brali udział w wielu zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich. Teraz dopisali do swojej historii wygraną w Technikonie ESA.
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Dzielimy się wiedzą i danymi, które zebraliśmy. W NASK spotkali się badacze narracji dezinformacyjnych z różnych krajów oraz polscy dziennikarze. Dyskutowali o tym, jak dezinformacja wpływa na procesy wyborcze i jak chronić wybory przed wpływami z zewnątrz. Roundtable o dezinformacji wyborczej w NASK odbył się w dniu, w którym poznaliśmy decyzję Amerykanów o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta.