Typ_aktualnosc Aktualność
12 Marca 2025|4 min. czytania

Warszawa centrum debaty o europejskim cyberbezpieczeństwie!

Eksperci, politycy i naukowcy z całej Europy dyskutują o tym jak zagwarantować cyberbezpieczne jutro. Trwa kolejna edycja prestiżowego wydarzenia – Cybersecurity Certification Week (CCW), które swoim patronatem objęły ENISA (Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz Komisja Europejska.

Na zdjęciu widać mężczyznę w garniturze przemawiającego na konferencji. Stoi za przezroczystą mównicą z logotypem i napisem "EUROPEAN CYBERSECURITY CERTIFICATION CONFERENCE", z datą 12 March 2025 | Warsaw, Hybrid. W tle widoczny jest duży ekran z tym samym tytułem wydarzenia oraz logotypami instytucji, w tym Unii Europejskiej. Scena jest profesjonalnie oświetlona, a prelegent wygląda na uśmiechniętego i zaangażowanego w swoją wypowiedź.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

„Cyberbezpieczeństwo to fundament cyfrowej przyszłości Europy. Polska prezydencja w Radzie UE daje nam wyjątkową okazję, aby pokazać, że współpraca i wspólne standardy są kluczem do bezpieczeństwa i technologicznej suwerenności naszego kontynentu” – podkreśla Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji NASK. „Na poziomie europejskim radzimy sobie naprawdę dobrze, a w skali globalnej należymy do elitarnej grupy kilkunastu państw – obok takich potęg jak Japonia czy USA. To pokazuje, że Polska jest w czołówce”.

Najważniejszym punktem programu Cybersecurity Certification Week (CCW) jest Europejska Konferencja Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa. Eksperci z Unii Europejskiej omawiają bieżące wyzwania i perspektywy związane z wdrażaniem Europejskiego Programu Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa (EUCC).

Certyfikacja szansą na cyberbezpieczeństwo!

Certyfikacja cyberbezpieczeństwa nie jest jedynie kwestią lokalną czy krajową. Jak podkreśla Paweł Kostkiewicz, dyrektor ds. certyfikacji NASK: „Trudno jest opracować system certyfikacji bez współpracy międzynarodowej. Dlatego razem z kolegami z Europy staramy się stworzyć jednolity system, oparty na tych samych materiałach i kryteriach”. Współpraca ta jest kluczowa, ponieważ, jak zaznacza dyrektor ds. certyfikacji, cyberbezpieczeństwo jest fundamentem cyfrowej przyszłości Europy.
Polska jako jeden z ośmiu krajów UE mających uprawnienia do wydawania certyfikatów, od lat aktywnie angażuje się w rozwój europejskiego systemu certyfikacji. „Zaczęliśmy budować ten system już w 2017 roku. Nasze zaangażowanie potwierdza również fakt, że w Polsce funkcjonuje już organ certyfikacyjny oraz laboratoria gotowe do oceny produktów według wspólnych europejskich standardów” – mówi Kostkiewicz. Obecnie trwają prace nad ustawą o Krajowym Systemie Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa, która powinna zostać przyjęta jeszcze jesienią tego roku. – „Na poziomie europejskim radzimy sobie naprawdę dobrze, a w skali globalnej należymy do elitarnej grupy kilkunastu państw – obok takich potęg jak Japonia czy USA. To pokazuje, że Polska jest w czołówce”.
„Chcę zostawić Wam jedno kluczowe przesłanie: zbudujmy wspólnie Europę bezpieczną już na etapie projektowania” – apelował Paweł Kostkiewicz.
O tym jaka droga czeka Polskę, na przykładzie Francji, mówił Florian Pennings, Zastępca Szefa ds. Cyberbezpieczeństwa i Operacji w ENISA:
„Francuskie laboratorium bezpieczeństwa przeszło długą drogę – od „weekendowego” projektu do pełnoprawnej jednostki akredytowanej, autoryzowanej i notyfikowanej, gotowej do certyfikacji na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Polska certyfikacja znajduje się na dobrej drodze, podążając podobną ścieżką – z inwestycjami, budowaniem kompetencji i rozwijaniem ekosystemu certyfikacji. To dowód na to, że konsekwentna praca i zaangażowanie przynoszą efekty, a Polska jest coraz bliżej osiągnięcia pełnej gotowości do certyfikacji na poziomie europejskim”.

Wspólna odpowiedzialność za cyberbezpieczną przyszłość

Podczas tegorocznej edycji Cybersecurity Certification Week (CCW) eksperci i decydenci podkreślali, że stworzenie skutecznych europejskich standardów certyfikacji cyberbezpieczeństwa jest nie tylko wyzwaniem technicznym, lecz także organizacyjnym i politycznym. Jednocześnie jest jednym z kluczowych elementów ochrony cyfrowej Europy. Polska, aktywnie uczestnicząc w budowie tego systemu, pokazuje swoje zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszej przyszłości opartej na wspólnych standardach.
Jak podkreśla sama ENISA:
„Dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że wspólny wysiłek państw członkowskich UE przynosi realne efekty. Pierwsze jednostki dostały już akredytacje, jest to ważny krok, który otwiera drogę do wydania pierwszych certyfikatów EUCC – a to z kolei oznacza większe bezpieczeństwo naszych danych i systemów. Certyfikacja nie jest tylko formalnością – to kluczowe narzędzie, które pomaga nam zarządzać ryzykiem i budować zaufanie w świecie cyfrowym”.
Współpraca międzynarodowa oraz inwestycje w krajowy system certyfikacji to dowód, że Polska jest gotowa do realizacji ambitnych celów w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Obraz przedstawia pięć osób - Emilię Wierzbicki, Donalda Tuska, Elona Muska, Anitę Werner, Ewę Drzyzgę na kadrach z nagrań wideo. Zdjęcia są przetworzone cyfrowo, nadając im niebieskawy odcień. Na środku grafiki znajduje się duży napis „DEEPFAKE” w czerwonym kolorze, a poniżej czarny tekst: „Błędy logiczne? To może być DEEPFAKE” z ostatnim słowem wyróżnionym na niebiesko. Całość sugeruje tematykę manipulacji audiowizualnej i wskazuje na możliwość fałszowania treści za pomocą technologii deepfake.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?

W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Informacje

Najnowsze aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Father holding coffee cup and talking to smiling daughter using laptop during breakfast in kitchen
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.