Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.


To był pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. NASK i Ministerstwo Cyfryzacji na Open’er pokazały, że można się dobrze bawić, a przy okazji uczyć i rozmawiać na poważne tematy. Bo sztuczna inteligencja, prócz rozrywki, niesie ze sobą poważne zagrożenia. I należy traktować ją na tyle serio, na ile się da. A do tego edukować i zadbać o profilaktykę. Zwłaszcza w zakresie higieny cyfrowej.
– Open’er Festival pokazał, że cyberbezpieczeństwo może być nie tylko ważne, ale i ciekawe. Od lat budujemy bezpieczną przestrzeń cyfrową w Polsce – to my podłączyliśmy kraj do internetu, a dziś rozwijamy technologie, które chronią użytkowników sieci. Dzięki obecności na festiwalu mogliśmy dotrzeć do tysięcy młodych ludzi i pokazać, że wiedza o zagrożeniach online może iść w parze z dobrą zabawą. Nasze działania – od edukacji po innowacje – służą temu, by internet był miejscem bezpiecznym, otwartym i przyjaznym dla wszystkich. Cieszy nas, że mogliśmy o tym opowiedzieć właśnie tam, gdzie bije puls młodego pokolenia – mówi dyrektor NASK, Radosław Nielek.
Jednym z największych hitów strefy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji był pojedynek z AI. Uczestnicy próbowali odgadnąć, które grafiki są prawdziwe, a które stworzyła sztuczna inteligencja. Proste? Nie do końca! To była nie tylko dobra zabawa, ale i lekcja krytycznego myślenia wobec treści w internecie.
– To już kolejny festiwal, podczas którego przybliżamy niuanse cyberbezpieczeństwa. Jestem pod wrażeniem jak ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko – widać, że fani dobrej muzyki są świadomi zagrożeń, dlatego chcą dowiedzieć się, jak poruszać się bezpiecznie w sieci. Bezpieczeństwo użytkowników internetu w dużej mierze zależy od tego, czy potrafią szybko i skutecznie rozpoznawać niebezpieczeństwa – dlatego edukacja jest kluczowa. Nasza gotowość do dzielenia się wiedzą o cyberbezpieczeństwie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem podczas Open’er Festival – podkreśla Karol Bojke, specjalista ds. incydentów i komunikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa w CERT Polska.
Polska AI – PLLuM
Padło też wiele pytań o pierwszy, otwarty polski model językowy PLLuM. Polish Large Language Model także gościł w strefie NASK na festiwalu. To zaawansowany model językowy, który został stworzony z myślą o specyfice języka polskiego. Jest bezpieczny, pozbawiony szkodliwych treści i może być wykorzystywany m.in. w administracji publicznej.
Uczestnicy chcieli na własne oczy przekonać się, jak działa nasza rodzima sztuczna inteligencja. Jak dotąd internauci wpisali do PLLuMa już ponad 600 tysięcy promptów, a sam model został pobrany prawie 60 tysięcy razy z platformy Hugging Face!
– Zainteresowanie tematem AI było ogromne. Nic dziwnego, że wielu uczestników festiwalu chciało poznać jego możliwości z bliska – zauważa Sebastian Cygert, kierownik działającego w NASK Zakładu Bezpieczeństwa i Przejrzystości Sztucznej Inteligencji.
O PLLuM opowiadał także Artur Wilczek. Eksperci NASK zaspokoili głód wiedzy festiwalowiczów, którzy próbowali zrozumieć polską AI. I dowiedzieć, jak z niej korzystać.
Rytm Cyberprofilaktyki
W strefie NASK można było nie tylko sprawdzić swoją cyfrową czujność, ale też porozmawiać z ekspertami o realnych zagrożeniach w sieci. I to bez zadęcia – w luźnej, festiwalowej atmosferze. Ekspertki NASK – Natalia Wójcicka i Agata Kuszner – godzinami rozmawiały z festiwalowiczami.
– Rozmawialiśmy o praktyce, czyli o tym, jaka wiedza o życiu online, przydaje się nam na co dzien. Byłam pozytywnie zaskoczona, jak wiele młodych osób podchodziło do nas ze szczerą ciekawością i konkretnymi pytaniami – nie tylko o to, jak rozpoznać fake newsa, ale też jak chronić swoje dane czy zabezpieczyć konto w mediach społecznościowych. Widać, że temat cyberbezpieczeństwa naprawdę je interesuje – wystarczy stworzyć przestrzeń, w której mogą o tym pogadać na luzie i bez oceniania – wspomina Agata Kuszner.
Strzałem w dziesiątkę okazało się stanowisko z grafikami generowanymi przez AI. Można było wziąć tablet do ręki i sprawdzić, czy uda się odróżnić prawdziwe zdjęcie od tego stworzonego przez sztuczną inteligencję. Niektóre zadania były naprawdę podchwytliwe! Przy okazji można było dowiedzieć się, jak być bardziej czujnym i krytycznym odbiorcą treści w sieci.
Czyste powietrze kołem się toczy
Emocje i dreszczyk rywalizacji budził też przygotowany przez ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) pojedynek przy kole fortuny. Bo w strefie NASK na Opene’rze rozmowy dotyczyły nie tylko cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Eksperci rozprawiali się też z mitami na temat jakości powietrza.
Forma była bardzo przystępna, bo wystarczyło zakręcić kołem fortuny i wziąć udział w quizie “Prawda czy mit?”. Pytania dotyczyły zanieczyszczeń powietrza, ich wpływu na zdrowie i stereotypów o smogu.
Barbara Leśniczak i Marta Smogorzewska z ESA NASK rozwiewały mity o tym, np. że to samochody i fabryki są głównym źródłem smogu w Polsce. Tak naprawdę to domy jednorodzinne, wyposażone w tzw. „kopciuchy”, szkodzą naszemu powietrzu najbardziej.
– Widać było realne zainteresowanie tematem, mnóstwo pytań i zdziwienie, że technologie cyfrowe pomagają nam na co dzień również w obszarze dbania o zdrowie. Jako Edukacyjna Sieć Antysmogowa w NASK prowadzimy program cyfrowej edukacji ekologicznej. Przede wszystkim skupiamy się na temacie smogu – badamy jakość powietrza i edukujemy – zarówno dzieci, jak i dorosłych – jak dbać o stan powietrza. Takie spotkania to dla nas sygnał, że warto działać i edukować dalej – zwłaszcza w tak przyjaznej i otwartej atmosferze, jaką daje festiwal – mówi Barbara Leśniczak, która kieruje w NASK Zespołem ESA.
Technologia, która bawi i uczy
Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji udowodniła, że technologia nie musi być ani trudna, ani nudna. Festiwalowicze chętnie grali, pytali i poznawali nowinki, które – choć ważne – często są pomijane w codziennej edukacji.
Od cyberhigieny, przez AI, po smog – każdy znalazł coś dla siebie. To był Open’er na miarę XXI wieku – z muzyką, zabawą i solidną dawką wiedzy.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych
„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.
Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami
Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.