Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.


NASK odgrywa kluczową rolę w obszarze cyberbezpieczeństwa Polski. Jest innowacyjnym ośrodkiem badań i nauki, wdrażania nowych technologii i rozwoju sztucznej inteligencji. Instytut pracuje nad rozwiązaniami, które zmieniają polską rzeczywistość i tworzą nowoczesne e-państwo. Dlatego – jak podkreśla profesor Aleksandra Gasztold, koordynatorka programu MAK – tak ważne jest dla nas, by kobiety uczestniczyły w tych przemianach i przejmowały inicjatywę w IT.
– Mamy nadzieję, że dzięki programowi MAK zbudujemy silne środowisko kobiet, które będą miały realny wpływ na kształtowanie cyfrowej rzeczywistości i bezpieczeństwa w sieci. Program wpisuje się w politykę równościową NASK oraz jest odpowiedzią na potrzeby społeczne – mówi profesor Aleksandra Gasztold.
Rozwój szyty na miarę
Program MAK to mentoring skrojony na miarę potrzeb każdej uczestniczki. Skierowany jest do kobiet z różnych regionów, branż i środowisk. W różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Z różnymi pomysłami i planami na rozwój kariery zawodowej. Słowem – dla każdej kobiety, która chce wejść na rynek nowych technologii albo umocnić na nim swoją pozycję.
Stanie się to możliwe dzięki pomocy wybitnych ekspertek i ekspertów, którzy będą mentorami. Na stronie nask.pl/mak znajdują się już sylwetki 25 mentorów – znakomitych fachowców w swoich dziedzinach – od prawa, przez administrację, naukę i edukację, aż po zarządzanie i technologie. To oni stworzą z podopiecznymi ścieżkę indywidualnego rozwoju i podzielą się z nimi swoją wiedzą.
Tworzymy platformę wymiany doświadczeń
Jak zaznacza prof. Gasztold, zainteresowanie programem i liczba zgłoszeń do programu, przekroczyły oczekiwania organizatorów.
– Dlatego powstała społeczność MAK. Chcemy, by wszystkie członkinie mogły skorzystać z wiedzy naszych ekspertów. Rozpoczynamy więc cykl spotkań Inspiracje MAK – mówi.
Początkiem tego cyklu będzie spotkanie z wybitną naukowczynią prof. Ewą Syta. Jej międzynarodowy dorobek w dziedzinie kryptografii stosowanej, bezpieczeństwa systemów komputerowych, systemów rozproszonych i ochrony prywatności jest doceniany przez społeczność naukową na całym świecie. Prof. Syta jest kierowniczką Zespołu Informatyki na Trinity College (Hartford, CT). W roku akademickim 2024-2025 przebywa jako stypendystka Fulbrighta w NASK.
Spotkanie odbędzie się 15 maja w godz. 15-16. To doskonała okazja, by posłuchać historii sukcesu kobiety, która łączy świat nauki z praktyką.
Każda uczestniczka programu otrzyma także newsletter z informacjami o szkoleniach, artykułami eksperckimi i najnowszymi doniesieniami ze świata cyberbezpieczeństwa.
Zostały ostatnie dwa tygodnie na zgłaszanie się do programu MAK
By wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie. Następnie — po otrzymaniu maila z potwierdzeniem rejestracji — do 31 maja trzeba przesłać CV i list motywacyjny* ze wskazaniem preferowanej mentorki bądź mentora.
Spośród wszystkich zgłoszeń – na podstawie przesłanego CV i listu motywacyjnego – wytypowanych zostanie 25 kobiet. Każdej z nich przydzielona lub przydzielony zostanie mentorka lub mentor i obejmie uczestniczkę opieką.
MAKsymalnie zachęcamy do udziału.
Więcej informacji, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy, dostępnych jest na stronie programu MAK https://nask.pl/instytut/dla-ciebie/mak.
*Organizatorzy proszą o niepodawanie w dokumentach danych wrażliwych, takich jak wiek, dokładny adres zamieszkania czy inne informacje mogące naruszać prywatność.
Udział w programie mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie.

Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych do PLLuM i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i ulepszony prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
NASK ostrzega przed dezinformacją. PKW (nie) przekłada datę(y) wyborów
W sieci pojawiła się informacja o tym, że Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła nową datę wyborów. Fałszywy artykuł został opublikowany na spreparowanej stronie internetowej. Apelujemy do mediów o ostrożność i wyczulamy na podobne artykuły. – Im bliżej wyborów, tym więcej dezinformacji będzie się pojawiać – ostrzega Izabela Jarka, kierująca Zespołem Szybkiego Reagowania i Wykrywania Dezinformacji w NASK.
Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda
Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.