Trzy pytania o SECURE Summit 2025. Odpowiada dyrektor CPPC Wojciech Szajnar
To będzie spotkanie „na szczycie”, które rozwieje wiele wątpliwości – mówi o tegorocznej konferencji SECURE Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jest szczególnie ciekaw najnowszych raportów i analiz z zakresu cyberbezpieczeństwa. - Każdy powinien je znać, żeby mieć świadomość zagrożeń i umieć się przed nimi bronić.


Jakie nadzieje wiąże Pan z tegorocznym SECURE International Summit, który jest oficjalną konferencją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?
W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest, żebyśmy na forum rozmawiali o tak ważnym temacie, jakim jest bezpieczeństwo. W sieci, praktycznie na każdym kroku, czyhają na nas różnorodne zagrożenia, a badania wykazują, że niestety jest ich coraz więcej. Są one dla nas tak naprawdę niewidoczne i atakują po cichu, wyrządzając coraz większe szkody. Z niepokojem patrzę na to co dzieje się na świecie, zwłaszcza w sferze ataków, cyberprzestępstw czy kradzieży danych.
Uważam, że ta konferencja idealnie współgra z polską prezydencją w Radzie UE. Z pewnością będzie to spotkanie „na szczycie”, które rozwieje wiele wątpliwości. Przychodząc na to wydarzenie – czy to w charakterze słuchacza, czy prelegenta – mamy wspólny cel. Liczę, że go zrealizujemy i będziemy umieli jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo Polski, także – a może w szczególności – w sferze cyfrowej.
Co w obszarze, którym się Pan zajmuje, jest obecnie szczególnie istotne w kontekście cyberbezpieczeństwa?
Współczesna administracja publiczna opiera się na nowoczesnych technologiach cyfrowych. Niesie to oczywiście ze sobą wiele korzyści, ale też niestety ryzyka. Obserwujemy, że im bardziej zależy ona od technologii, tym częściej jest celem różnorodnych cyberataków. Cyberbezpieczeństwo to jednak nie tylko kwestia technologii – to także ludzie. Niezwykle istotne jest, aby poza zapleczem odpornych systemów informatycznych zadbać o edukację urzędników i obywateli.
Kluczem do ochrony instytucji publicznych, a tym samym naszych danych, są również odpowiednie procedury reagowania na incydenty. W obliczu rosnącej liczby cyberataków podjęliśmy się w CPPC realizacji projektu „Cyberbezpieczny Rząd”. To inicjatywa, która podniesie bezpieczeństwo cyfrowe na poziomie lokalnym. 350 mln zł trafi do jednostek, które obsługują centralne i naczelne organy administracji rządowej oraz województw. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych polska administracja stanie się bardziej odporna na zagrożenia cyfrowe. To ważny krok w stronę nowoczesnego, bezpiecznego państwa.
Dlaczego warto wziąć udział w SECURE 2025? Jakiego wystąpienia, panelu, prezentacji jest Pan szczególnie ciekaw?
Nazwa wydarzenia mówi sama ze siebie. Bezpieczeństwo, a zwłaszcza cyfrowe, dotyczy nas wszystkich i nie możemy tego bagatelizować. Każdy temat, który będzie poruszony podczas konferencji, jest dla mnie interesujący. Jednak, co chyba nie będzie zaskoczeniem, najbardziej czekam na panel związany z inwestycjami UE w cyberbezpieczeństwo.
Od dłuższego czasu razem z NASK jesteśmy partnerami w projektach i razem wprowadzamy znaczące zmiany w cyberbezpieczeństwie, zwłaszcza na poziomie JST (jednostki samorządu terytorialnego). Szczególnie jestem ciekaw ich najnowszych raportów i analiz. Uważam, że każdy powinien je poznać. Ważne, abyśmy mieli świadomość zagrożeń i umieli się przed nimi bronić.
Więcej o konferencji SECURE International Summit 2025 – TUTAJ
Wyróżnione aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.
Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej
Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.
Najnowsze aktualności
Polska w wersji smart. NASK w centrum cyfrowej rewolucji
Zamiast kolejek na poczcie E-doręczenia, jedno kliknięcie zamiast pięciu wizyt w urzędzie, a do tego system obiegu dokumentów, który zmienia sposób działania administracji – to nie futurystyczne wizje, tylko rzeczywistość, która właśnie się dzieje. O tym, jak cyfryzacja zmienia państwo od środka, opowiadał Dyrektor NASK, dr inż. Radosław Nielek, podczas debaty „Cyfrowe państwo – tak blisko i tak daleko” zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną
Sztorm-1679, co warto wiedzieć w przededniu wyborów?
Serwisy informacyjne przypominające popularne portale, newsowe strony udające media lokalne, tworzone na długo przed wyborami, są przez miesiące zapełniane „zwykłymi” tekstami. Jednak przed wyborami stają się nośnikiem dezinformacyjnych treści, grających na emocjach i dzielących społeczeństwo. Aby zwiększyć skalę dezinformacji fałszywe informacje podbijane są w social mediach. To jedna z głównych technik obcych wpływów na procesy wyborcze.
Szybki zysk czy bolesna strata? Jak rozpoznać i unikać oszustw inwestycyjnych
Obietnice wysokich zysków bez ryzyka, reklamy z celebrytami i fałszywe strony banków – to tylko niektóre metody, którymi oszuści inwestycyjni kuszą nieświadomych inwestorów. Tylko w lutym 2025 r. CERT Polska zidentyfikował blisko 6400 fałszywych domen! Jak działają przestępcy, na co uważać i jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed cyberprzestępcami? Sprawdź, zanim będzie za późno.