Trzy pytania o SECURE Summit 2025. Odpowiada dyrektor CPPC Wojciech Szajnar
To będzie spotkanie „na szczycie”, które rozwieje wiele wątpliwości – mówi o tegorocznej konferencji SECURE Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jest szczególnie ciekaw najnowszych raportów i analiz z zakresu cyberbezpieczeństwa. - Każdy powinien je znać, żeby mieć świadomość zagrożeń i umieć się przed nimi bronić.


Jakie nadzieje wiąże Pan z tegorocznym SECURE International Summit, który jest oficjalną konferencją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?
W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest, żebyśmy na forum rozmawiali o tak ważnym temacie, jakim jest bezpieczeństwo. W sieci, praktycznie na każdym kroku, czyhają na nas różnorodne zagrożenia, a badania wykazują, że niestety jest ich coraz więcej. Są one dla nas tak naprawdę niewidoczne i atakują po cichu, wyrządzając coraz większe szkody. Z niepokojem patrzę na to co dzieje się na świecie, zwłaszcza w sferze ataków, cyberprzestępstw czy kradzieży danych.
Uważam, że ta konferencja idealnie współgra z polską prezydencją w Radzie UE. Z pewnością będzie to spotkanie „na szczycie”, które rozwieje wiele wątpliwości. Przychodząc na to wydarzenie – czy to w charakterze słuchacza, czy prelegenta – mamy wspólny cel. Liczę, że go zrealizujemy i będziemy umieli jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo Polski, także – a może w szczególności – w sferze cyfrowej.
Co w obszarze, którym się Pan zajmuje, jest obecnie szczególnie istotne w kontekście cyberbezpieczeństwa?
Współczesna administracja publiczna opiera się na nowoczesnych technologiach cyfrowych. Niesie to oczywiście ze sobą wiele korzyści, ale też niestety ryzyka. Obserwujemy, że im bardziej zależy ona od technologii, tym częściej jest celem różnorodnych cyberataków. Cyberbezpieczeństwo to jednak nie tylko kwestia technologii – to także ludzie. Niezwykle istotne jest, aby poza zapleczem odpornych systemów informatycznych zadbać o edukację urzędników i obywateli.
Kluczem do ochrony instytucji publicznych, a tym samym naszych danych, są również odpowiednie procedury reagowania na incydenty. W obliczu rosnącej liczby cyberataków podjęliśmy się w CPPC realizacji projektu „Cyberbezpieczny Rząd”. To inicjatywa, która podniesie bezpieczeństwo cyfrowe na poziomie lokalnym. 350 mln zł trafi do jednostek, które obsługują centralne i naczelne organy administracji rządowej oraz województw. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych polska administracja stanie się bardziej odporna na zagrożenia cyfrowe. To ważny krok w stronę nowoczesnego, bezpiecznego państwa.
Dlaczego warto wziąć udział w SECURE 2025? Jakiego wystąpienia, panelu, prezentacji jest Pan szczególnie ciekaw?
Nazwa wydarzenia mówi sama ze siebie. Bezpieczeństwo, a zwłaszcza cyfrowe, dotyczy nas wszystkich i nie możemy tego bagatelizować. Każdy temat, który będzie poruszony podczas konferencji, jest dla mnie interesujący. Jednak, co chyba nie będzie zaskoczeniem, najbardziej czekam na panel związany z inwestycjami UE w cyberbezpieczeństwo.
Od dłuższego czasu razem z NASK jesteśmy partnerami w projektach i razem wprowadzamy znaczące zmiany w cyberbezpieczeństwie, zwłaszcza na poziomie JST (jednostki samorządu terytorialnego). Szczególnie jestem ciekaw ich najnowszych raportów i analiz. Uważam, że każdy powinien je poznać. Ważne, abyśmy mieli świadomość zagrożeń i umieli się przed nimi bronić.
Więcej o konferencji SECURE International Summit 2025 – TUTAJ
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda
Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.
Polska drużyna z udziałem NASK na podium NATO
To były cztery dni intensywnej pracy pod presją czasu, realizowanej w realiach cyfrowej wojny. Polsko- francuska drużyna, zdobyła drugie w największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony – NATO Locked Shields 2025. Wśród najlepszych z najlepszych znaleźli się również specjaliści z NASK.
AI – standardy i przyszłość. Europejskie warsztaty w NASK
UE chce by rewolucja AI była bezpieczna i zgodna z europejskimi wartościami – oparta na wspólnych, sprawdzonych standardach. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty w NASK w zorganizowane ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wnioski ze spotkania będą przydatne m.in. podczas czerwcowego posiedzenia Rady UE.