Cyfrowe co jest grane z NASK
Czy wiesz, że nie wielozadaniowość sprawdza się tylko u 1% ludzi? Uważasz, że jesteś czujny na cyberoszustów? Wiesz, jak wspierać swoje dziecko w cyfrowym świecie? Ruszył sezon muzycznych imprez plenerowych, gdzie można spotkać ekspertów NASK, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci. Pierwsza letnia impreza – „Co Jest Grane Festival” – już za nami.


Muzyczna uczta i solidna porcja praktycznych informacji na temat cyfrowej higieny to był najlepszy plan na ciepły, letni weekend w stolicy. Na tegoroczną edycję „Co Jest Grane Festival” w Warszawie, NASK wraz z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowali strefę pełną interaktywnych atrakcji, edukacyjnych aktywności i inspirujących spotkań dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.
– W NASK zajmujemy się różnymi obszarami jak np. cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, cyberpsychologia. Nasza praca nie miałaby sensu, gdybyśmy nie rozmawiali z ludźmi i nie edukowali ich, jak bezpiecznie korzystać z sieci i dbać o higienę cyfrową. Obecność NASK podczas letnich, muzycznych festiwali to świetna okazja, by dotrzeć z ekspercką wiedzą do osób, do których na co dzień nie trafiają wnioski z naszych raportów czy informacje, którymi się dzielimy – opowiadał Radosław Nielek, dyrektor NASK.
W malowniczej scenerii przy Zamku Ujazdowskim eksperci Instytutu spotykali się z gośćmi festiwalu, by promować świadome i bezpieczne korzystanie z nowych technologii oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych w przyjaznej lekkiej atmosferze.
– Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od tego, jak korzystamy z urządzeń takich jak laptopy czy telefony oraz od naszej świadomości zagrożeń, które mogą się z tym wiązać. Dlatego eksperci NASK są gotowi do dzielenia się swoją wiedzą w każdym momencie. W strefie NASK podczas „Co Jest Grane Festival” w przystępny i ciekawy sposób dzieliliśmy się naszą wiedzą i chętnie odpowiadaliśmy na pytania festiwalowiczów. Dodatkowo premierowo zaprezentowaliśmy nasz najnowszy raport „W sieci wyzwań online”, który opisuje zagrożenia, które czyhają na dzieci i młodzież w internecie – mówił Karol Bojke, specjalista ds. incydentów i komunikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa w CERT Polska.

Zainteresowanie uczestników przerosło nasze oczekiwania. Strefa NASK tętniła życiem i była chętnie odwiedzanym miejscem na festiwalowej mapie.
Dla dzieci – muzyczna zabawa, kolorowanki i… misja na Marsa!
„Co Jest Grane Festival” to impreza, która mocno zachęca do rodzinnej zabawy. Dzieci były na niej szczególnie mile widziane, dlatego eksperci z NASK oraz MC czekali na nie z wyjątkowymi aktywnościami. Przygotowano kolorowanki, rebusy i zagadki, porywające zabawy ruchowe i konkursy z nagrodami, które w przystępny sposób wprowadzały dzieci w świat bezpiecznego internetu.
W ramach tegorocznego festiwalu na uczestników czekała nie tylko wyjątkowa oprawa artystyczna, ale również ekscytujące atrakcje dla całych rodzin! Jedną z nich była strefa robotyki, gdzie dzieci mogły wziąć udział w emocjonujących misjach z udziałem wcześniej przygotowanych robotów.
– Miałem takie zajęcia w pierwszej klasie – mówił 9-letni Tymek – To jest super. Chciałbym mieć takie klocki w domu.
Podczas zajęć młodzi inżynierowie mogli zbudować i zaprogramować robota, który dostarczał ładunek do zagrożonej bazy na planszy Marsa, a następnie zmierzyć się w pełnych emocji Mistrzostwach Robotów Sumo – wygrywał ten, kto wypchnie przeciwnika poza matę!
Zajęcia w strefie robotyki to była nie tylko świetna zabawa, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych, ale też nauka przez doświadczenie. Dzieci poznawały podstawy programowania w języku obrazkowym, uczyły się pracy zespołowej i rozwijały kreatywność, samodzielnie projektując część robota. To była idealna okazja, by połączyć muzyczną energię festiwalu z nauką i technologiczną przygodą!
Dla młodzieży i dorosłych – gry, testy i porady
W strefie NASK nie nudzili się też nastolatki i starsi uczestnicy imprezy. AI, dezinformacja i cyfrowa higiena to tematy, których nie można pomijać i bagatelizować w dzisiejszym świecie. Na gości czekał między innymi test multitaskingu, który obala mit wielozadaniowości. Badania dowodzą bowiem, że mózgi tylko 1% ludzi są w stanie radzić sobie z wykonywaniem wielu czynności jednocześnie. Proste zadanie, które mogli wykonać uczestnicy festiwalu pokazywało jak wiele czasu są w stanie zaoszczędzić wykonując swoje zadania po kolei, jedno po drugim.
Eksperci dzielili się też stworzonym w NASK poradnikiem „Twój cyfrowy ślad”, który opowiada o tym, jak dbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się też porady eksperta z CERT Polska, który rozwiewał wątpliwości uczestników odnośnie bezpieczeństwa siebie, swoich danych i pieniędzy w sieci.
Dla rodziców – cyfrowa pierwsza pomoc
Rodzice dzieci i nastolatków mogli skorzystać z punktu porad, gdzie specjaliści z NASK odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Dzielili się też praktycznymi wskazówkami i rekomendacjami jak wspierać dzieci w świecie, gdzie sfery online i offline nieustanie się przenikają. Nie zabrało również tematu sharentingu, który jest szczególnie aktualny tuż przez zbliżającym się sezonem wakacyjnym. To wtedy rodzice najczęściej dzielą się w sieci relacjami z rodzinnych wyjazdów, co niesie ze sobą szereg zagrożeń dla prywatności i bezpieczeństwa dzieci. Chodzi zwłaszcza o zdjęcia dzieci w strojach kąpielowych, podczas zabawy na plaży czy w innych sytuacjach, które mogą być uznane za prywatne. Takie fotografie mogą przyciągać niepożądane osoby oraz zwiększać ryzyko wykorzystania wizerunku dziecka w nieodpowiedni sposób.
Czerwcowy weekend z NASK – bądź cyfrowo bezpieczny!
„Co Jest Grane Festival” to rodzinne, międzypokoleniowe wydarzenie w piknikowej atmosferze. To wyjątkowy punkt na festiwalowej mapie Warszawy – przestrzeń pełna radości, relaksu i świetnej zabawy, którą w tym roku zagwarantował także NASK.
Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji na „Co Jest Grane Festival” to miejsce, gdzie technologia spotkała się z edukacją, a bezpieczeństwo w sieci stało się tematem dostępnym i zrozumiałym dla każdego – niezależnie od wieku. To przestrzeń, w której można było nie tylko zdobyć praktyczną wiedzę, ale też świetnie się bawić, grać, rozmawiać i rozwijać cyfrowe kompetencje w atmosferze letniego relaksu.
Zapraszamy wszystkich – dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli – do wspólnego odkrywania świata cyfrowej higieny, krytycznego myślenia i świadomego korzystania z internetu.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami
Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.
PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI
Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.