Naukowcy z NASK z prestiżową nagrodą DEFENDER
Nagroda Defender przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obronności. NASK otrzymał to wyróżnienie za opracowanie systemu modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej, w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, ekspertów z TELDAT i NASK. Defendery to główne nagrody XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.


Na system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej składają się trzy elementy: kwantowy generator liczb losowych (ang. QRNG – Quantum Random Number Generation), układ kwantowej dystrybucji klucza (ang. QKD – Quantum Key Distribution) oraz układ optycznego kodowania fazowego. Każdy z tych modułów jest innowacyjnym urządzeniem, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych przesyłanych w optycznych sieciach teleinformatycznych.
– Opracowany przez nas system pozwala na wykorzystanie własności mechaniki kwantowej do zabezpieczenia wymiany danych w sieciach telekomunikacyjnych. Ma to pierwszorzędne znaczenie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa. Co więcej, zabezpieczenie transmisji między centrami danych jest również kluczowe dla komunikacji w sektorze telekomunikacyjnym i finansowym – mówi Michał Marks, dyrektor Pionu Obliczeń Chmurowych i Inteligentnych Sieci w NASK.
System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej pozwala na wykorzystanie kluczy szyfrujących do zabezpieczenia komunikacji w warstwach: fizycznej, łącza danych, sieciowej, bądź aplikacji.
– W ramach projektu potwierdziliśmy możliwość integracji rozwiązania z urządzeniami sieciowymi różnych producentów z wykorzystaniem protokołów MACsec oraz IPSec – podkreśla Michał Marks.
Nagrody DEFENDER przyznawane są za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obronności, zarówno dla firm, jak i instytucji. Nagrodę wybiera Rada Programowa targów MSPO pod przewodnictwem Pawła Bejdy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tegoroczne wyróżnienia wręczył obecny na gali Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Słodka nazwa, gorzkie konsekwencje – co tak naprawdę robią pliki cookie?
Wchodzisz na stronę internetową, chcesz tylko przeczytać artykuł, sprawdzić przepis, kupić bilet. Ale zanim zobaczysz pierwszy akapit czy zdjęcie, na ekranie pojawia się znajome okienko: „Ta strona używa plików cookie. Akceptujesz? Klikasz „Zgadzam się” – jak zwykle, szybko, odruchowo. Przecież to tylko formalność.