Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!


To projekt realizowany wspólnie przez NASK i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Łączy nowe technologie, edukację i… siłę dziewczyn. A do tego daje konkret: stypendium, doświadczenie, referencje i możliwość realnego wpływu.
Ponad 5000 zł – tyle może wynosić roczne stypendium dla uczestniczek, które przejdą szkolenie i poprowadzą zajęcia w ramach KCM. Ruszyła właśnie rekrutacja dla studentek kierunków związanych z ICT – czyli z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Pierwszy krok? Wypełnij prosty formularz na stronie: klubcyfrowychmozliwosci.pl.
W projekcie stawiamy na zasadę „dziewczyny uczą dziewczyny” – bo nic tak nie inspiruje, jak przykład kogoś, kto jest blisko. Studentki, które dołączą do KCM, po przeszkoleniu staną się edukatorkami i poprowadzą warsztaty dla uczniów i uczennic klas IV–VIII. Będą opowiadać o sztucznej inteligencji, uczyć kodowania, wprowadzać w świat robotyki i pokazywać, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci. To świetna okazja, by dzielić się swoją pasją, zdobyć doświadczenie i realnie wpływać na przyszłość cyfrowego świata!
Nowe technologie. Stare schematy. Czas to zmienić
– W tym projekcie zależy nam na promowaniu wzorów do naśladowania. Chcemy zachęcać dziewczęta w wieku szkolnym do związania swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej z ICT, ale także wspierać rozwój młodych kobiet – studentek, które już dokonały takiego wyboru – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych.
Przez najbliższe cztery lata w szkołach podstawowych w całej Polsce będą odbywać się warsztaty z nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Bezpłatne, dostępne, prowadzone nowoczesnymi metodami – dla uczniów i uczennic z klas IV–VIII.
60% uczestników będą stanowić dziewczęta. Taki udział to nie statystyka, a wyraźny sygnał: miejsce w świecie nowych technologii jest dla wszystkich.
Zajęcia poprowadzą studentki kierunków związanych z ICT z całego kraju. Warsztaty będą realizowane w formule czterodniowej – podczas wakacji i ferii – oraz jednodniowej, w październiku. Pierwsze grupy ruszają już tego lata.
Jesteś wzorem! Uwierz w to i zdobądź stypendium!
Rekrutacja ruszyła 1 kwietnia (i to nie jest prima aprilis!) – szukamy studentek gotowych dzielić się swoją wiedzą i inspirować innych.
Nie zwlekaj – wejdź na klubcyfrowychmozliwosci.pl i zgłoś się przez prosty formularz online.
W kolejnym kroku organizatorzy skontaktują się z każdą osobą, która wypełni formularz. Podczas rozmowy rekrutacyjnej odbędzie się weryfikacja, a osoby zakwalifikowane zostaną zaproszone na bezpłatne szkolenie. To na nim uczestniczki zdobędą wiedzę, umiejętności i uprawnienia potrzebne do prowadzenia zajęć dla uczennic i uczniów – z zakresu programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa w sieci.
Więcej informacji o projekcie na klubcyfrowychmozliwosci.pl
Masz pytania? Pisz na kcm@nask.pl
Jesteś wzorem! Uwierz w to i zdobądź stypendium! Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości już dziś!
Projekt „Klub Cyfrowych Możliwości” jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2029 roku, a jej budżet to 24 899 212,78 zł.
* Kierunki studiów związane z ICT – kierunki obejmujące szeroko rozumiane dziedziny związane z technologiami, telekomunikacją oraz wybrane dziedziny ścisłe (informatyka, matematyka) i inżynierskie. Lista dopuszczanych w projekcie kierunków stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu. Nie jest to lista zamknięta – Organizatorzy Naboru zastrzegają sobie prawo do indywidualnego rozpatrywania zgłoszeń studentek innych kierunków.
O NASK – PIB (lider projektu)
Państwowy Instytut Badawczy, wiodąca jednostka naukowa w naszym kraju. NASK podłączał Polskę do Internetu i od tego czasu współtworzy nowoczesną cyberprzestrzeń. Zajmuje się nauką i tworzy rozwiązania technologiczne, z których korzystają zarówno instytucje publiczne, prywatne firmy, jak i obywatele.
Więcej informacji: nask.pl
O Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog (partner projektu)
Zajmuje się upowszechnianiem edukacji medialnej i cyfrowej, nowych technologii i innowacyjnych metod w podejściu do edukacji. Organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje dotyczące programowania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji dzieci i dorosłych, a także opracowuje i publikuje ogólnodostępne materiały dydaktyczne.
Więcej informacji: cyfrowydialog.pl
_
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Najnowsze aktualności
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Słodka nazwa, gorzkie konsekwencje – co tak naprawdę robią pliki cookie?
Wchodzisz na stronę internetową, chcesz tylko przeczytać artykuł, sprawdzić przepis, kupić bilet. Ale zanim zobaczysz pierwszy akapit czy zdjęcie, na ekranie pojawia się znajome okienko: „Ta strona używa plików cookie. Akceptujesz? Klikasz „Zgadzam się” – jak zwykle, szybko, odruchowo. Przecież to tylko formalność.