NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.


Za nami emocjonujące trzy etapy zmagań uczniów, którzy wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Znamy już listę laureatów wyłonionych spośród blisko 21 tysięcy uczestników. Aby poprawnie odpowiedzieć na 120 pytań z dziedzin takich jak geografia, chemia, fizyka czy biologia, uczniowie musieli wykazać się pogłębioną wiedzą na temat zmian klimatycznych i czystego powietrza.
– Olimpiada to nowatorski konkurs, ponieważ w całości odbywa się w formule online. Rozpoczynając od rejestracji uczestników, przez wszystkie trzy etapy konkursu, aż po ogłoszenie wyników. Dlatego sprawdza on nie tylko wiedzę ekologiczną, ale też wspiera rozwój kompetencji cyfrowych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. projektów infrastrukturalnych i edukacyjnych.
– Celem olimpiady jest zachęcanie młodych ludzi, by – poszerzając wiedzę na temat ochrony środowiska – angażowali się w budowanie lepszej przyszłości – dodaje.
Poprzeczka była zawieszona wysoko
Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zgłosiło się blisko 21 tysięcy uczniów z klas 7 i 8 z ponad 2500 szkół podstawowych. To rekordowy wynik – ponadtrzykrotnie wyższy niż w poprzedniej edycji konkursu!
Po pierwszych dwóch etapach do finałowej rozgrywki dotarło 2350 uczestników. Następnie spośród nich wyłonieni zostali laureaci konkursu. Pytania nie były łatwe – tylko jedna uczestniczka uzyskała maksymalny wynik. To Basia Lehmann z 8. klasy Szkoły Podstawowej nr 83 “Łejery” w Poznaniu.
– Zanieczyszczenie powietrza, zmiana klimatu, zrównoważony rozwój – to jedne z najpoważniejszych wyzwań naszych czasów. Dzięki takim konkursom jak Olimpiada ESA, już na etapie nauki w szkole, młodzi ludzie dowiadują się, jak możemy sobie z nimi radzić. Doceniły to aż trzy resorty – Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przyznając w tym roku naszemu konkursowi patronaty honorowe – mówi Barbara Leśniczak, kierownik programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w NASK.
Nagrody dla najlepszych
Uczestnicy konkursu rywalizowali nie tylko o nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim o dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu, że konkurs znalazł się w wykazach opublikowanych przez 15 kuratoriów oświaty, uczniowie otrzymają dodatkowe trzy punkty podczas rekrutacji do liceów i techników. Takich osób jest 947 z ponad 500 szkół.
Spośród finalistów szczególne wyróżnienie, w postaci m.in. statuetek i zestawów nagród, otrzymało dziesięciu uczniów. To oni zdobyli największą liczbą punktów. Pozostali finaliści również dostaną upominki.
Gratulujemy zwycięzcom!
—————————————————-
Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w ramach NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2350 szkołach i przedszkolach z całej Polski. Celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. W ramach ESA działa platforma e-learningowa EduESA, na której dostępne są bezpłatne materiały dla wszystkich uczestników projektów Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Partnerem merytorycznym olimpiady był Polski Alarm Smogowy.
Więcej informacji o konkursie: olimpiadaesa.nask.pl, esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.
Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych
„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.