NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.


Za nami emocjonujące trzy etapy zmagań uczniów, którzy wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Znamy już listę laureatów wyłonionych spośród blisko 21 tysięcy uczestników. Aby poprawnie odpowiedzieć na 120 pytań z dziedzin takich jak geografia, chemia, fizyka czy biologia, uczniowie musieli wykazać się pogłębioną wiedzą na temat zmian klimatycznych i czystego powietrza.
– Olimpiada to nowatorski konkurs, ponieważ w całości odbywa się w formule online. Rozpoczynając od rejestracji uczestników, przez wszystkie trzy etapy konkursu, aż po ogłoszenie wyników. Dlatego sprawdza on nie tylko wiedzę ekologiczną, ale też wspiera rozwój kompetencji cyfrowych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. projektów infrastrukturalnych i edukacyjnych.
– Celem olimpiady jest zachęcanie młodych ludzi, by – poszerzając wiedzę na temat ochrony środowiska – angażowali się w budowanie lepszej przyszłości – dodaje.
Poprzeczka była zawieszona wysoko
Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zgłosiło się blisko 21 tysięcy uczniów z klas 7 i 8 z ponad 2500 szkół podstawowych. To rekordowy wynik – ponadtrzykrotnie wyższy niż w poprzedniej edycji konkursu!
Po pierwszych dwóch etapach do finałowej rozgrywki dotarło 2350 uczestników. Następnie spośród nich wyłonieni zostali laureaci konkursu. Pytania nie były łatwe – tylko jedna uczestniczka uzyskała maksymalny wynik. To Basia Lehmann z 8. klasy Szkoły Podstawowej nr 83 “Łejery” w Poznaniu.
– Zanieczyszczenie powietrza, zmiana klimatu, zrównoważony rozwój – to jedne z najpoważniejszych wyzwań naszych czasów. Dzięki takim konkursom jak Olimpiada ESA, już na etapie nauki w szkole, młodzi ludzie dowiadują się, jak możemy sobie z nimi radzić. Doceniły to aż trzy resorty – Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przyznając w tym roku naszemu konkursowi patronaty honorowe – mówi Barbara Leśniczak, kierownik programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w NASK.
Nagrody dla najlepszych
Uczestnicy konkursu rywalizowali nie tylko o nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim o dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu, że konkurs znalazł się w wykazach opublikowanych przez 15 kuratoriów oświaty, uczniowie otrzymają dodatkowe trzy punkty podczas rekrutacji do liceów i techników. Takich osób jest 947 z ponad 500 szkół.
Spośród finalistów szczególne wyróżnienie, w postaci m.in. statuetek i zestawów nagród, otrzymało dziesięciu uczniów. To oni zdobyli największą liczbą punktów. Pozostali finaliści również dostaną upominki.
Gratulujemy zwycięzcom!
—————————————————-
Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w ramach NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2350 szkołach i przedszkolach z całej Polski. Celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. W ramach ESA działa platforma e-learningowa EduESA, na której dostępne są bezpłatne materiały dla wszystkich uczestników projektów Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Partnerem merytorycznym olimpiady był Polski Alarm Smogowy.
Więcej informacji o konkursie: olimpiadaesa.nask.pl, esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Chcesz szybko zarobić w internecie? Uważaj, żeby dużo nie stracić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.