Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Za nami emocjonujące trzy etapy zmagań uczniów, którzy wzięli udział w IV  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Znamy już listę laureatów wyłonionych spośród blisko 21 tysięcy uczestników. Aby poprawnie odpowiedzieć na 120 pytań z dziedzin takich jak geografia, chemia, fizyka czy biologia, uczniowie musieli wykazać się pogłębioną wiedzą na temat zmian klimatycznych i czystego powietrza.  

Olimpiada to nowatorski konkurs, ponieważ w całości odbywa się w formule online. Rozpoczynając od rejestracji uczestników, przez wszystkie trzy etapy konkursu, aż po ogłoszenie wyników. Dlatego sprawdza on nie tylko wiedzę ekologiczną, ale też wspiera rozwój kompetencji cyfrowych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. projektów infrastrukturalnych i edukacyjnych.  

Celem olimpiady jest zachęcanie młodych ludzi, by  poszerzając wiedzę na temat ochrony środowiska angażowali się w budowanie lepszej przyszłości dodaje.  

Poprzeczka była zawieszona wysoko 

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zgłosiło się blisko 21 tysięcy uczniów z klas 7 i 8 z ponad 2500 szkół podstawowych. To rekordowy wynik ponadtrzykrotnie wyższy niż w poprzedniej edycji konkursu!  

Po pierwszych dwóch etapach do finałowej rozgrywki dotarło 2350 uczestników. Następnie spośród nich wyłonieni zostali laureaci konkursu. Pytania nie były łatwe tylko jedna uczestniczka uzyskała maksymalny wynik. To Basia Lehmann z 8. klasy Szkoły Podstawowej nr 83 “Łejery” w Poznaniu.  

– Zanieczyszczenie powietrza, zmiana klimatu, zrównoważony rozwój – to jedne z najpoważniejszych wyzwań naszych czasów. Dzięki takim konkursom jak Olimpiada ESA, już na etapie nauki w szkole, młodzi ludzie dowiadują się, jak możemy sobie z nimi radzić. Doceniły to aż trzy resorty Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przyznając w tym roku naszemu konkursowi patronaty honorowe – mówi Barbara Leśniczak, kierownik programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w NASK. 

Nagrody dla najlepszych 

Uczestnicy konkursu rywalizowali nie tylko o nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim o dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu, że konkurs znalazł się w wykazach opublikowanych przez 15 kuratoriów oświaty, uczniowie otrzymają dodatkowe trzy punkty podczas rekrutacji do liceów i techników. Takich osób jest 947 z ponad 500 szkół. 

Spośród finalistów szczególne wyróżnienie, w postaci m.in. statuetek i zestawów nagród, otrzymało dziesięciu uczniów. To oni zdobyli największą liczbą punktów. Pozostali finaliści również dostaną upominki.  

Gratulujemy zwycięzcom! 

—————————————————- 

Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej jest  Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w ramach NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2350 szkołach i przedszkolach z całej Polski. Celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. W ramach ESA działa platforma e-learningowa EduESA, na której dostępne są bezpłatne materiały dla wszystkich uczestników projektów Edukacyjna Sieć Antysmogowa.  

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Partnerem merytorycznym olimpiady był Polski Alarm Smogowy. 

Więcej informacji o konkursie: olimpiadaesa.nask.pl, esa.nask.pl i na Facebook ESA. 

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Kamera monitoringu zamontowana wewnątrz eleganckiego, nowoczesnego salonu. Na dole grafiki znajdują się logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz NASK.”
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Lipca 2025|7 min. czytania

Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer

Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?

Uczestniczki festiwalu na tle stoiska NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Lipca 2025|7 min. czytania

Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK

Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.

Ilustracja - dwóch siedzących mężczyzn i kot
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Lipca 2025|2 min. czytania

Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych

„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.