NASK w projekcie EPIQUE, w którym ma powstać europejski fotoniczny komputer kwantowy
Komputery kwantowe są jedną z najbardziej obiecujących technologii przyszłości, która potencjalnie będzie w stanie rozwiązywać problemy obecnie niemożliwe do rozwiązania nawet przy użyciu superkomputerów. Przygotowania do stworzenia europejskiego komputera kwantowego opartego na fotonice zostaną podjęte w ramach projektu naukowego EPIQUE, na który Komisja Europejska przeznaczyła ponad 10 mln euro. NASK jest jednym z 18 partnerów projektu.


Komputery kwantowe są wciąż na etapie prototypów i możliwych jest kilka ścieżek ich rozwoju. Jedną z nich jest rozwiązanie oparte na technologiach fotonicznych i wykorzystaniu fotonów jako kubitów. Projekt EPIQUE (European Photonic Quantum Computer) będzie badał potencjał właśnie takich urządzeń.
Prototypy komputerów kwantowych bazujących na fotonice pokazały w ostatnich latach, że to rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. dzięki niskiej dekoherencji kubitów, która minimalizuje straty informacji, i prostej infrastruktury, która nie musi działać w temperaturach bliskich zeru, jak w przypadku procesorów opartych o nadprzewodzące kubity. Poza tym fotoniczne komputery kwantowe można w łatwy sposób zintegrować z sieciami światłowodowymi.
Jednak dotychczasowe wyniki były często ograniczone przez duże i trudne do skalowania urządzenia. W projekcie EPIQUE zebrano wielu europejskich naukowców i ekspertów, liderów w branży technologii fotonicznych. Celem projektu jest wypracowanie trzech różnych prototypów fotonicznych komputerów kwantowych, które będą pracowały na dziesiątkach kubitów. Mają one stanowić przygotowanie do stworzenia jeszcze większej platformy obliczeń kwantowych z ponad 1 tys. kubitów.
– Prace w projekcie EPIQUE mają na celu rozwinięcie technologii fotonicznych komputerów kwantowych w Europie – podkreślił prof. Michał Oszmaniec, Kierownik Zakładu Obliczeń Kwantowych i Komunikacji Kwantowej, koordynujący projekt od strony NASK.
– Poprzez integrację wysiłków po stronie technologii, algorytmów, jak i nowatorskich metod charakteryzacji urządzeń, skupiamy się na opracowywaniu realnej drogi do innowacyjnej platformy obliczeń kwantowych. Wyniki projektu mogą mieć również wpływ na inne obszary technologii kwantowych, jak metrologia kwantowa czy komunikacja kwantowa –.
EPIQUE jest jednym z sześciu projektów, które mają doprowadzić do powstania europejskiego komputera kwantowego w ramach inicjatywy Quantum Flagship, powołanej przez Komisję Europejską w 2018 r. Jej budżet wynosi ok. 1 miliarda euro. Liderem konsorcjum złożonego z 18 partnerów z 12 krajów jest Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”.
Partnerami projektu są:
– Sapienza Università di Roma (Uniroma1), Włochy
– Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR), Włochy
– Università degli Studi di Firenze (Unifi), Włochy
– Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), Francja
– Commissariat a l’Energie Atomique et aux Energies Alternatives (CEA), Francja
– Quandela, Francja
– Single Quantum Bv (Single Quantum), Holandia
– Universitaet Paderborn (UPB), Niemcy
– Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (UHEI), Niemcy
– Qubig Gmbh (Qubig), Niemcy
– Universitat Wien (UniVie), Austria
– Danmarks Tekniske Universitet (DTU), Dania
– Nkt Photonics A/S, Dania
– Laboratorio Iberico Internacional de Nanotecnologia Lin (INL), Portugalia
– Państwowy Instytut Badawczy NASK, Polska
– Ceske Vysoke Uceni Technicke V Praze (CVUT), Czechy
– Tyndall, University College Cork – National University of Ireland, Cork (UCC), Irlandia
– Interuniversitair Micro-Electronica Centrum (IMEC), Belgia
Dodatkowe informacje o projekcie: https://cordis.europa.eu/project/id/101135288
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.