Już w piątek Kongres OSE 2024! Tego nie można przegapić
Czego się spodziewać na tegorocznym Kongresie OSE? Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi założenia projektu ustawy o ochronie małoletnich przed szkodliwymi treściami w internecie. Goście z zagranicy porozmawiają, jak radzą sobie z tym problemem u siebie. Specjaliści z NASK opowiedzą, kim są patoinfluencerzy i dlaczego młodzi się na nich wzorują. To tylko kilka punktów programu Kongresu OSE 2024, który można obejrzeć online. Zapraszamy!.


Organizowany przez NASK (w tym roku we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Uniwersytetem Jagiellońskim) Kongres OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej*) to konferencja, która wpisała się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w Polsce. Każdego roku gromadzi szerokie grono przedstawicieli oświaty, w tym dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, pedagogów i wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia związane z jednym z najważniejszych wyzwań dzisiejszej edukacji – bezpieczeństwem w sieci.
W otwarciu wydarzenia wezmą udział m.in.: Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), dr Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka (udział online).
Szkodliwe treści w internecie
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu OSE jest ochrona dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. Podczas wydarzenia Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi założenia ustawy o ochronie małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie.
O tym, jak z tym problemem radzą sobie inne, kraje porozmawiają m.in. Michael Terhörst, dyrektor Federalnego Urzędu ds. Egzekwowania Praw Dziecka w Usługach Cyfrowych (Niemcy), Owen Bennett, kierownik ds. Międzynarodowego Bezpieczeństwa Online Ofcom (Wielka Brytania), Giovanni Santella zastępca Sekretarza Generalnego AGCOM (Włochy) i inni gości z zagranicy.
To nie wszystko. Podczas Kongresu OSE 2024 specjaliści z NA SK i ich goście wyjaśnią m.in., kim są patoinfluencerzy i dlaczego młodzi się na nich wzorują. Opowiedzą, jak AI wpływa na generowanie szkodliwych treści, a także wskażą, w jaki sposób rozwijać krytyczne myślenie u najmłodszych oraz wspierać bezpieczne korzystanie z technologii. Ponadto w dyskusjach poruszone zostaną gorące tematy, np. o smartfonach w szkołach. Prelegenci podzielą się też praktycznymi rozwiązaniami, które pozwolą lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci w cyfrowym świecie.
W Krakowie i online
Kongres OSE odbędzie się 13 grudnia 2024 w formule hybrydowej: stacjonarnie (Kraków, Uniwersytet Jagielloński) i online. Wszystkie miejsca w sali konferencyjnej zostały już zarezerwowane, lista zapełniła się błyskawicznie. Można jednak dołączyć online. W piątek 13 grudnia wystarczy śledzić kanały OSE na Facebooku i You Tube. Tam transmitowane będzie wydarzenie.
Więcej informacji o Kongresie, w tym program wydarzenia, na stronie kongres.ose.gov.pl.
* Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to realizowany w NASK program zapewniający szkołom w całej Polsce dostęp do szybkiego (minimum symetryczne 100 Mb/s), bezpiecznego i bezpłatnego internetu. Obecnie w OSE jest około 90% wszystkich szkół w Polsce.
Oprócz szybkiego internetu szkoły należące do programu zyskują także dostęp do profesjonalnych usług bezpieczeństwa oraz cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych.
NASK w ramach OSE podejmuje liczne działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę dzieci i dorosłych na zagrożenia w sieci. Na platformach OSE IT Szkoła i Bezpieczni w Sieci udostępniamy bezpłatne pomocne materiały, m.in. kursy e-learningowe, poradniki i scenariusze zajęć dotyczące cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej i rozsądnego korzystania z nowoczesnych technologii. Eksperci OSE chętnie dzielą się wiedzą na ten temat, biorąc udział w konferencjach i webinarach. Nauczyciele mają okazję uczestniczyć w inspirujących projektach OSE, np. OSEhero, stając się przewodnikami po cyfrowym świecie. Co roku organizujemy też Kongres OSE – konferencję dla środowiska szkolnego, naukowego i wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa online dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na https://ose.gov.pl/
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Granie z głową – jak chronić dzieci w cyfrowym świecie?
Czy wiesz, że prawie połowa polskich nastolatków codziennie gra online? Internetowa rozrywka jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek – stanowi codzienność młodych ludzi, a dla wielu rodziców powód do niepokoju. Czy słusznie?
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.