Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|4 min. czytania

Już w piątek Kongres OSE 2024! Tego nie można przegapić

Czego się spodziewać na tegorocznym Kongresie OSE? Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi założenia projektu ustawy o ochronie małoletnich przed szkodliwymi treściami w internecie. Goście z zagranicy porozmawiają, jak radzą sobie z tym problemem u siebie. Specjaliści z NASK opowiedzą, kim są patoinfluencerzy i dlaczego młodzi się na nich wzorują. To tylko kilka punktów programu Kongresu OSE 2024, który można obejrzeć online. Zapraszamy!

Kongres OSE
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Organizowany przez NASK (w tym roku we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Uniwersytetem Jagiellońskim) Kongres OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej*) to konferencja, która wpisała się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w Polsce. Każdego roku gromadzi szerokie grono przedstawicieli oświaty, w tym dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, pedagogów i wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia związane z jednym z najważniejszych wyzwań dzisiejszej edukacji – bezpieczeństwem w sieci.

W otwarciu wydarzenia wezmą udział m.in.: Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), dr Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka (udział online).

Szkodliwe treści w internecie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu OSE jest ochrona dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. Podczas wydarzenia Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi założenia ustawy o ochronie małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie.

O tym, jak z tym problemem radzą sobie inne, kraje porozmawiają m.in. Michael Terhörst, dyrektor Federalnego Urzędu ds. Egzekwowania Praw Dziecka w Usługach Cyfrowych (Niemcy), Owen Bennett, kierownik ds. Międzynarodowego Bezpieczeństwa Online Ofcom (Wielka Brytania), Giovanni Santella zastępca Sekretarza Generalnego AGCOM (Włochy) i inni gości z zagranicy.

To nie wszystko. Podczas Kongresu OSE 2024 specjaliści z NA       SK i ich goście wyjaśnią m.in., kim są patoinfluencerzy i dlaczego młodzi się na nich wzorują. Opowiedzą, jak AI wpływa na generowanie szkodliwych treści, a także wskażą, w jaki sposób rozwijać krytyczne myślenie u najmłodszych oraz wspierać bezpieczne korzystanie z technologii. Ponadto w dyskusjach poruszone zostaną gorące tematy, np. o smartfonach w szkołach. Prelegenci podzielą się też praktycznymi rozwiązaniami, które pozwolą lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci w cyfrowym świecie.

W Krakowie i online

Kongres OSE odbędzie się 13 grudnia 2024 w formule hybrydowej: stacjonarnie (Kraków, Uniwersytet Jagielloński) i online. Wszystkie miejsca w sali konferencyjnej zostały już zarezerwowane, lista zapełniła się błyskawicznie. Można jednak dołączyć online. W piątek 13 grudnia wystarczy śledzić kanały OSE na Facebooku i You Tube. Tam transmitowane będzie wydarzenie.

Więcej informacji o Kongresie, w tym program wydarzenia, na stronie kongres.ose.gov.pl.

* Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to realizowany w NASK program zapewniający szkołom w całej Polsce dostęp do szybkiego (minimum symetryczne 100 Mb/s), bezpiecznego i bezpłatnego internetu. Obecnie w OSE jest około 90% wszystkich szkół w Polsce.

Oprócz szybkiego internetu szkoły należące do programu zyskują także dostęp do profesjonalnych usług bezpieczeństwa oraz cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych.

NASK w ramach OSE podejmuje liczne działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę dzieci i dorosłych na zagrożenia w sieci. Na platformach OSE IT Szkoła i Bezpieczni w Sieci udostępniamy bezpłatne pomocne materiały, m.in. kursy e-learningowe, poradniki i scenariusze zajęć dotyczące cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej i rozsądnego korzystania z nowoczesnych technologii. Eksperci OSE chętnie dzielą się wiedzą na ten temat, biorąc udział w konferencjach i webinarach. Nauczyciele mają okazję uczestniczyć w inspirujących projektach OSE, np. OSEhero, stając się przewodnikami po cyfrowym świecie. Co roku organizujemy też Kongres OSE – konferencję dla środowiska szkolnego, naukowego i wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa online dzieci i młodzieży.

Więcej informacji na https://ose.gov.pl/

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Osoba trzymająca kartę płatniczą w dłoniach przed otwartym laptopem, przygotowując się do zakupów online. W tle rozmyte światełka dekoracyjne, nadające świąteczny nastrój.
Typ_aktualnosc Aktualność
11 Grudnia 2024|6 min. czytania

Przedświąteczne szaleństwo zakupowe to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?

Black Friday już za nami, ale święta tuż tuż. Okres coraz bardziej gorączkowego kupowania prezentów trwa w najlepsze. Dla cyberprzestępców to idealna okazja. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne. 

DSC02367
Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|3 min. czytania

Przełom w projekcie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK!

Nowa siedziba Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN) powstanie przy ul. 11 listopada w Warszawie. 10 grudnia Skarb Państwa przekazał prawa do działki instytutowi badawczemu NASK. Akt notarialny podpisali minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk oraz dyrektor NASK-PIB Radosław Nielek.

dotpeel
Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|3 min. czytania

Pierwszy numer „dot.pl”

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.