Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. AKTUALIZACJA 21.05.2025
NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia w sprawie reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował. Wynika z nich, że Meta nie zablokowała reklam wyborczych.


NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia, w których informuje ona, że nie zablokowała reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował NASK w dniach 12 i 13 maja. Jednocześnie instytut informuje, że opublikowanie oświadczenia o wstrzymaniu reklam przez firmę Metę wynikało z faktu, że po wezwaniu wystosowanym przez NASK konta i reklamy widniały jako zawieszone – co na moment publikacji tej informacji na stronie NASK było informacją prawdziwą – Facebook zamroził konta i kampanie na czas swojej wewnętrznej weryfikacji, a następnie stały się one nieaktywne.
NASK przyjmuje do wiadomości, że firma Meta nie zrobiła nic, aby zablokować kwestionowane reklamy wyborcze. Warto podkreślić, że firma META odpowiedziała NASK poprzez swój formularz dopiero w dniu obrad sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, czyli 20 maja. W związku z dużą liczbą pytań i interpretacji medialnych, w tym dotyczących możliwego finansowania kampanii z zagranicy, dr inż. Radosław Nielek odniósł się do tych kwestii podczas posiedzenia sejmowej komisji. Dyrektor NASK podkreślił, że NASK pracuje w oparciu o tzw. otwarte źródła, tak samo jak NGO, czy media. I chociaż nie może ujawnić ustaleń NASK, które zostały przekazane odpowiednim służbom, to chce zwrócić uwagę na fakt, że w tym samym czasie pojawiły się trzy niezależne opracowania, których autorzy — mimo że pracowali osobno — doszli do tych samych wniosków — kampanie były finansowane z zagranicy. Jak podkreśla dyrektor NASK: Nie mogę powiedzieć, jak pracujemy, ale mogę powiedzieć: nasze wnioski pokrywają się z niezależnymi analizami. To tłumaczę tym, którzy nie chcą lub nie potrafią zrozumieć faktów.
Głos w tej sprawie zabrał również wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. Podkreślił, że choć NASK odpowiada za analizę narracji dezinformacyjnych i monitoring przestrzeni informacyjnej, to kwestie ustalania struktur właścicielskich oraz przepływów finansowych leżą po stronie wyspecjalizowanych służb. Zaznaczył, że obecnie prowadzone są działania mające na celu pełne rozpoznanie sytuacji i sprawdzenie, czy doszło do zagranicznego finansowania kampanii. Instytut przypomina, że jego nadrzędnym celem jest przeciwdziałanie dezinformacji i ochrona integralności procesu wyborczego – niezależnie od tego, kogo dotyczą analizowane treści i jaki przekaz ze sobą niosą. NASK deklaruje gotowość do dalszej współpracy z platformami cyfrowymi i instytucjami publicznymi, działając bezstronnie, odpowiedzialnie i zgodnie z obowiązującym prawem.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania
Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.