Higiena cyfrowa niczym higiena osobista
Podczas konferencji SECURE International Summit o cyberbezpieczeństwie Europejczyków mówił odpowiedzialny na co dzień za cyfrowe bezpieczeństwo Polek i Polaków - wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zwracał uwagę na czynnik, który w prewencji ataków jest najważniejszy – na człowieka.


– Są rzeczy, które wymagają takiej prostej higieny cyfrowej. Dzisiaj jak przychodzisz do domu, bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, to jedną z pierwszych rzeczy jest umycie rąk. Chciałbym, żeby higiena cyfrowa była tak samo podświadomie zakodowana w. To znaczy, by była tak samo ważna, jak mycie rąk – mówiłł wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Podczas rozmowy z redaktor Nikolą Bochyńską podczas bydgoskiej konferencji SECURE International Summit wicepremier Gawkowski poruszał najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem cyfrowym Polski i Europy. Wydarzenie SECURE International Summit to oficjalna konferencja polskiej prezydencji, dlatego nie zabrakło tematów zarówno krajowych jak i europejskich.
– Pod egidą polskiej prezydencji wraz z ministrami wszystkich państw Unii udało się wspólnie przedyskutować i podpisać apel warszawski. Naszym zdaniem polska prezydencja powinna zakończyć się uzgodnieniem dokumentu, który umożliwi zarządzanie incydentami większej skali tzw. Blueprint. Ten apel wskazuje, że wszyscy w Unii zgadzają się do tego, żeby cyberbezpieczeństwo zostało zidentyfikowane jako jeden z priorytetów bezpieczeństwa z większymi środkami finansowymi, które będą płynęły na wspólne inicjatywy – podkreślał Krzysztof Gawkowski.
Polska inwestuje w cyberbezpieczeństwo – to znak czasu i sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasz kraj.
– Polska wyda w 2025 roku najwięcej w historii w obszarach cyberbezpieczeństwa. Te nakłady idą w miliardy złotych i dotyczą różnych obszarów państwa. Program Cyberbezpieczny Rząd polega na tym, że instytucje państwowe dostaną miliony złotych wprost na wymianę infrastruktury sieciowej, na audyty i szkolenia, ale również na zrobienie przeglądu tego co będzie potrzebne w przyszłości. Wszystko po to, by nasze państwo było bardziej efektywne i odporne.
Wicepremier odnosząc się do cyberataku ze Wschodu na struktury Platformy Obywatelskiej, podkreślił wagę Parasola Wyborczego, czyli programu ochrony tegorocznych wyborów prezydenckich.
– Parasol wyborczy działa dzięki temu, że mamy dobrą koordynację NASK i ABW, dzięki temu, że mamy zaangażowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Cyfryzacji. Takie incydenty jak ten dotyczący Platformy Obywatelskiej się zdarzają, niektórych zdarzeń nie unikniemy. To nie jest pierwszy przypadek po ogłoszeniu Parasola Wyborczego, ważne jest jednak to, że skutecznie neautralizujemy tysiące ataków. To miara skuteczności naszego państwa.
Spotkanie w Bydgoszczy obfituje w rozmowy, panele i dyskusje na temat cyberbezpieczeństwa. SECURE International Summit to przeszło 700 gości, ponad 30 paneli i wystąpień, szerokie grono ekspertów od cyberzagrożeń i specjalistów z branży IT. Organizatorem wydarzenia jest NASK oraz działający w ramach Instytutu zespół CERT Polska, który na co dzień czuwa nad cyberbezpieczeństwem w Polsce. Do organizacji tegorocznej – specjalnej – edycji dołączyło Ministerstwo Cyfryzacji.
Wyróżnione aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.
Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej
Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.
Najnowsze aktualności
Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit
Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.
SECURE International Summit 2025
Przeszło 700 gości, ponad 30 paneli i wystąpień, szerokie grono ekspertów w zakresie cyberzagrożeń i z branży IT. Zakończyła się największa konferencja poświęcona cyberbezpieczeństwu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE – SECURE International Summit. Wydarzenie odbyło się w dniach 3-4 kwietnia w gmachu Opera Nova w Bydgoszczy.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.