Zgłoś incydent w aplikacji mObywatel, dowiedz się o zagrożeniach. Nowe funkcje już dostępne!
Niepokojące zjawiska w sieci można od dziś zgłaszać w aplikacji mObywatel. Tam także można włączyć powiadomienia z CERT Polska o najpoważniejszych cyberzagrożeniach. Nowe funkcje w bezpłatnej aplikacji mają podnieść bezpieczeństwo obywateli.


mObywatel to aplikacja mobilna wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji, która oferuje dostęp do cyfrowych usług urzędowych i elektronicznych dokumentów.
Od 14 sierpnia to kolejny kanał, który można wykorzystać, by zgłosić zespołowi CERT Polska (działającemu w NASK) niepokojące zjawiska w sieci – podejrzane maile, strony, sms-y.
– Uruchomiliśmy taką możliwość, bo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom obywateli. Po sukcesie krótkiego numeru 8080, aplikacja to kolejny sposób, by przesłać do nas zgłoszenie. A każde jest dla nas cenne, bo dzięki temu lepiej możemy chronić użytkowników – podkreśla Sebastian Kondraszuk, który kieruje pracami CERT Polska.
Oprócz zgłoszeń, aplikacja oferuje także powiadomienia o najpoważniejszych zagrożeniach wymierzonych w obywateli. Jest to funkcja, którą trzeba samodzielnie włączyć:
– Zachęcam do tego, żeby korzystać z ostrzeżeń CERT Polska w ramach usługi Bezpiecznie w sieci, bo w ten sposób znacząco możemy podnieść swój poziom świadomości o zagrożeniach, a co za tym idzie – bezpieczeństwo – dodał Kondraszuk.
Docelowo w aplikacji znajdą się także krótkie teksty poradnikowe o najpowszechniejszych zagrożeniach oraz rady, jak ich unikać. Przy rozwoju nowej usługi CERT Polska blisko współpracował z zespołem Centralnego Ośrodka Informatyki.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.