Typ_aktualnosc Aktualność
11 Października 2024|4 min. czytania

Wielki sukces - Polacy na podium Europejskich Mistrzostw w Cyberbezpieczeństwie!

Sukces na mistrzostwach European Cyber Security Challenge! Drużyna z Polski zajęła trzecie miejsce. Za rok gospodarzem wydarzenia będzie NASK. Podczas finałów dyrektor NASK Radosław Nielek otrzymał flagę imprezy, symbol przekazywany kolejnym organizatorom.

Polska drużyna podczas zawodów
Łuna gradientu wychodząca od dołu

W European Cyber Security Challange udział biorą zespoły z całego świata. W finałach tegorocznej dziewiątej edycji, które rozgrywały się we włoskim Turynie, Polska ekipa wyprzedziła między innymi zespoły z USA, Kanady czy Singapuru – a więc ścisłą światową czołówkę. W imprezie wzięło udział 37 drużyn, w każdej z nich znalazło się dziesięciu najlepszych kandydatów wyłonionych w konkursach.  O miejsce w reprezentacji Polski na tegoroczne zawody ubiegało się 77 osób. Zespół CERT Polska, który odpowiadał za organizację konkursów kwalifikacyjnych, wyłonił 10-osobową reprezentację na konkurs finałowy, wspierał także naszych reprezentantów na miejscu w Turynie.

– Cyberbezpieczeństwo staje się dziś kluczowym elementem odporności Państwa. Aby je zagwarantować konieczne jest odpowiednie kształcenie specjalistów. Wydarzenia takie jak ECSC są najlepszym sprawdzianem dla każdego, kto zdecydował się na rozwój zawodowy w tej dziedzinie. Dlatego tak ważne jest wspieranie i szkolenie młodych ludzi, w które zaangażowani są specjaliści NASK – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Młodym adeptom etycznego hackingu towarzyszyli eksperci CERT Polska i NASK. Po intensywnych zmaganiach, zwycięzcą tegorocznego konkursu została drużyna z Niemiec. Drugie miejsce zajęła drużyna z Włoch. Wszyscy uczestnicy opuścili Turyn z nowymi umiejętnościami, inspiracjami oraz wartościowymi kontaktami.  W przyszłym to NASK zostanie gospodarzem European Cyber Security Challenge 2025!

-To ogromne wyróżnienie dla naszego kraju i szansa na nawiązanie kontaktów z osobami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem na całym świecie.  Uczestnicy, tak jak w tym roku, będą musieli rozwiązać łamigłówki kryptograficzne oraz zadania związane m.in. z bezpieczeństwem sieci, bezpieczeństwem mobilnym, inżynierią wsteczną czy informatyką śledczą. To, że NASK będzie gospodarzem tej imprezy jest ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem. Potwierdza też silną pozycję Polski na światowej mapie cyberbezpieczeństwa – powiedział Radosław Nielek, dyrektor NASK.

European Cyber Security Challenge to inicjatywa Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wspierająca osoby z całej Europy, które wykazują się szczególnym zainteresowaniem i talentem w tej dziedzinie. Wydarzenie łączy osoby o wysokim potencjale z przodującymi w branży organizacjami.

Prezentację polskiej drużyny na tegoroczny European Cyber Security Challenge można znaleźć TUTAJ.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Krzysztof Gawkowski
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Lipca 2025|8 min. czytania

EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce

W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.

Kamera monitoringu zamontowana wewnątrz eleganckiego, nowoczesnego salonu. Na dole grafiki znajdują się logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz NASK.”
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Lipca 2025|7 min. czytania

Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer

Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?

Uczestniczki festiwalu na tle stoiska NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Lipca 2025|7 min. czytania

Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK

Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.