W Paryżu o bezpiecznej i etycznej Sztucznej Inteligencji
Nobliści, czołowi eksperci od AI biorą udział w prestiżowej konferencji IASEAI '25 we Francji. Reprezentujący Polskę Szymon Łukasik z NASK, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji, przedstawi doświadczenia Instytutu związane z dużymi modelami językowymi i wykrywaniem szkodliwych treści syntetycznych.


Bezpieczeństwo Sztucznej inteligencji to temat, którego nie da się podejmować indywidualnie – pracuje się nad nim w ramach zespołów badawczych instytutu czy uczelni. W Polsce kluczową rolę odgrywa Instytut NASK. Uniwersalne metody weryfikacji odporności modeli na ataki, czy techniki zabezpieczeń przed generowaniem treści szkodliwych przez modele AI, powstają zwykle w dużych zespołach. Pozwala to na wykorzystanie synergii kompetencji i uwzględnienie np. lokalnych kontekstów językowych i kulturowych. Dzięki spotkaniom takim jak IASEAI w następuje przepływ informacji, wymiana doświadczeń i kontaktów pomiędzy ośrodkami badawczymi z całego świata – mówi Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK
Podczas paryskiej konferencji swoimi opiniami na temat różnych aspektów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji będą dzielić się m.in. trzej laureaci nagrody Nobla: Joseph Stiglitz, Maria Ressa i Geoffrey Hinton, a także laureat prestiżowej nagrody Turinga – Yoshua Bengio.
W IASEAI biorą udział także czołowi eksperci ze środowisk akademickich, organizacji społecznych, przemysłu, mediów i polityki. Uczestnicy będą dyskutować o najnowszych osiągnięciach w zakresie bezpieczeństwa i etyki sztucznej inteligencji. O randze Konferencji najlepiej świadczy fakt, że organizatorzy otrzymali aż 1000 propozycji wystąpień, spośród których przyjęto jedynie 100, a wśród nich propozycję NASK i Szymona Łukasika.
Konferencja we francuskiej stolicy została zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Bezpiecznej i Etycznej Sztucznej Inteligencji. Poprzedza ona paryski szczyt dotyczący działań na rzecz sztucznej inteligencji, w którym 10 i 11 lutego wezmą udział głowy państw i szefowie rządów oraz przedstawiciele organizacji społecznych z około stu krajów. Polskę będzie reprezentował wicepremier Krzysztof Gawkowski. Ze względu na trwająca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, nasz kraj odegra na tym szczycie szczególną rolę.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.
Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych
„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.