W Paryżu o bezpiecznej i etycznej Sztucznej Inteligencji
Nobliści, czołowi eksperci od AI biorą udział w prestiżowej konferencji IASEAI '25 we Francji. Reprezentujący Polskę Szymon Łukasik z NASK, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji, przedstawi doświadczenia Instytutu związane z dużymi modelami językowymi i wykrywaniem szkodliwych treści syntetycznych.


Bezpieczeństwo Sztucznej inteligencji to temat, którego nie da się podejmować indywidualnie – pracuje się nad nim w ramach zespołów badawczych instytutu czy uczelni. W Polsce kluczową rolę odgrywa Instytut NASK. Uniwersalne metody weryfikacji odporności modeli na ataki, czy techniki zabezpieczeń przed generowaniem treści szkodliwych przez modele AI, powstają zwykle w dużych zespołach. Pozwala to na wykorzystanie synergii kompetencji i uwzględnienie np. lokalnych kontekstów językowych i kulturowych. Dzięki spotkaniom takim jak IASEAI w następuje przepływ informacji, wymiana doświadczeń i kontaktów pomiędzy ośrodkami badawczymi z całego świata – mówi Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK
Podczas paryskiej konferencji swoimi opiniami na temat różnych aspektów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji będą dzielić się m.in. trzej laureaci nagrody Nobla: Joseph Stiglitz, Maria Ressa i Geoffrey Hinton, a także laureat prestiżowej nagrody Turinga – Yoshua Bengio.
W IASEAI biorą udział także czołowi eksperci ze środowisk akademickich, organizacji społecznych, przemysłu, mediów i polityki. Uczestnicy będą dyskutować o najnowszych osiągnięciach w zakresie bezpieczeństwa i etyki sztucznej inteligencji. O randze Konferencji najlepiej świadczy fakt, że organizatorzy otrzymali aż 1000 propozycji wystąpień, spośród których przyjęto jedynie 100, a wśród nich propozycję NASK i Szymona Łukasika.
Konferencja we francuskiej stolicy została zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Bezpiecznej i Etycznej Sztucznej Inteligencji. Poprzedza ona paryski szczyt dotyczący działań na rzecz sztucznej inteligencji, w którym 10 i 11 lutego wezmą udział głowy państw i szefowie rządów oraz przedstawiciele organizacji społecznych z około stu krajów. Polskę będzie reprezentował wicepremier Krzysztof Gawkowski. Ze względu na trwająca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, nasz kraj odegra na tym szczycie szczególną rolę.
Wyróżnione aktualności
Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?
Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.
„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach
W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.
Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.
Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.
Najnowsze aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.