Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.
Jedną z najbardziej niepokojących technologii, używającej AI są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.


Co to jest deepfake?
Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują prawdziwe osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie.
Niestety, ta technologia bywa wykorzystywana w nieetycznych celach, takich jak rozpowszechnianie dezinformacji, oszustwa finansowe czy naruszanie prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać deepfaki i chronić siebie oraz innych przed ich skutkami.
5 deepfake’owych wskazówek
Cykl wideo przygotowany przez naukowców z instytutu NASK to praktyczny 6-odcinkowy przewodnik, który krok po kroku uczy, bazując na konkretnych przykładach, jak identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do weryfikowania treści, które widzisz w internecie i unikniesz potencjalnych zagrożeń.
Oto, czego możesz się spodziewać:
- Błędy w generacji obrazu
Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu. - Fałszywy głos
Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji. - Pułapki gramatyczne
Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu. - Błędy logiczne i niespójności
Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację. - Zabiegi maskujące
Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu.
Obejrzyj już teraz!
Nie daj się oszukać – nie pozwól, by deepfaki wprowadziły cię w błąd! Oglądaj nasz cykl wideo i dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać cyfrowe manipulacje. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube. Premiera kolejnego – już jutro.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce
W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.