Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.
Jedną z najbardziej niepokojących technologii, używającej AI są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.


Co to jest deepfake?
Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują prawdziwe osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie.
Niestety, ta technologia bywa wykorzystywana w nieetycznych celach, takich jak rozpowszechnianie dezinformacji, oszustwa finansowe czy naruszanie prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać deepfaki i chronić siebie oraz innych przed ich skutkami.
5 deepfake’owych wskazówek
Cykl wideo przygotowany przez naukowców z instytutu NASK to praktyczny 6-odcinkowy przewodnik, który krok po kroku uczy, bazując na konkretnych przykładach, jak identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do weryfikowania treści, które widzisz w internecie i unikniesz potencjalnych zagrożeń.
Oto, czego możesz się spodziewać:
- Błędy w generacji obrazu
Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu. - Fałszywy głos
Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji. - Pułapki gramatyczne
Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu. - Błędy logiczne i niespójności
Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację. - Zabiegi maskujące
Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu.
Obejrzyj już teraz!
Nie daj się oszukać – nie pozwól, by deepfaki wprowadziły cię w błąd! Oglądaj nasz cykl wideo i dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać cyfrowe manipulacje. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube. Premiera kolejnego – już jutro.
Wyróżnione aktualności
Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?
Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.
„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach
W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.
Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.
Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.
Najnowsze aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.