Trzy pytania o SECURE Summit 2025. Odpowiada Marcin Dudek, szef CERT Polska
Co różni tegoroczny SECURE, najstarszą w Polsce konferencję nt. cyberbezpieczeństwa, od wszystkich innych i dlaczego warto wziąć w niej udział? - mówi Marcin Dudek, kierownik zespołu CERT Polska, działającego w instytucie badawczym NASK.


Czego spodziewasz się po SECURE International Summit 2025? Czym będzie się różnił od dotychczasowych konferencji SECURE?
Marcin Dudek, szef CERT Polska: W tym roku będzie zdecydowanie bardziej międzynarodowo. Coroczne konferencje SECURE to okazje, by podyskutować o cyberbezpieczeństwie, ale w tym roku więcej miejsca poświecimy tematom prawa i regulacji. Na pewno nie zabraknie rozmów na temat roli cyberbezpieczeństwa w kontekście bezpieczeństwa państwa – to naturalne kierunki dyskusji w obecnej sytuacji geopolitycznej. Będzie wiele osób z zagranicy, więc to świetna okazja do spotkania ze znajomymi, z którymi kontakt zazwyczaj utrzymuję zdalnie. Będziemy więc mogli nie tylko posłuchać o tematach ważnych dla branży, ale wymienić się również opiniami w kuluarach.
Dlaczego warto wziąć udział w SECURE International Summit 2025?
MD : To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu posłuchać o regulacjach prawnych, rozwiązaniach dla poszczególnych sektorów (np. zdrowia), o dezinformacji czy o kwestiach technicznych. Różnorodność tematów sprawia, że każdy kto interesuje się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, znajdzie tam coś dla siebie. Szczególnie zapraszam na prezentację raportu rocznego CERT Polska – analiza tego, co dzieje się w polskiej cyberprzestrzeni, to ważny krok do rozumienia zależności, które w niej istnieją – w tym także międzynarodowych.
Czy w programie jest jakiś panel czy prezentacja, które szczególnie rekomendujesz?
MD : Zdecydowanie mogę polecić wykład Krzysztofa Zająca (specjalista ds. analizy zagrożeń w CERT Polska/NASK) o moje.cert.pl. Jest to nowa usługa zespołu CERT Polska, która jest pierwszym tego typu narzędziem udostępnianym każdemu za darmo, a więcej o tym, co można w nim znaleźć i jakie są plany rozwoju tego narzędzia, opowie Krzysztof.
Informacje o SECURE International Summit 2025 (m.in. agenda, jak się zapisać) – na stronie wydarzenia securesummit.pl
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
PLLuM w nowej odsłonie. Rodzina polskojęzycznych modeli językowych się powiększa
Polska sztuczna inteligencja przyspiesza. Model PLLuM został zaktualizowany i zoptymalizowany. Teraz potrafi m.in. tworzyć oficjalne e-maile czy wnioski i lepiej formatuje odpowiedzi. To pierwsza aktualizacja wydana pod marką HIVE AI i wyraźny sygnał, że projekt nie zwalnia tempa.
EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce
W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?