Trzy pytania o SECURE Summit 2025. Odpowiada Marcin Dudek, szef CERT Polska
Co różni tegoroczny SECURE, najstarszą w Polsce konferencję nt. cyberbezpieczeństwa, od wszystkich innych i dlaczego warto wziąć w niej udział? - mówi Marcin Dudek, kierownik zespołu CERT Polska, działającego w instytucie badawczym NASK.


Czego spodziewasz się po SECURE International Summit 2025? Czym będzie się różnił od dotychczasowych konferencji SECURE?
Marcin Dudek, szef CERT Polska: W tym roku będzie zdecydowanie bardziej międzynarodowo. Coroczne konferencje SECURE to okazje, by podyskutować o cyberbezpieczeństwie, ale w tym roku więcej miejsca poświecimy tematom prawa i regulacji. Na pewno nie zabraknie rozmów na temat roli cyberbezpieczeństwa w kontekście bezpieczeństwa państwa – to naturalne kierunki dyskusji w obecnej sytuacji geopolitycznej. Będzie wiele osób z zagranicy, więc to świetna okazja do spotkania ze znajomymi, z którymi kontakt zazwyczaj utrzymuję zdalnie. Będziemy więc mogli nie tylko posłuchać o tematach ważnych dla branży, ale wymienić się również opiniami w kuluarach.
Dlaczego warto wziąć udział w SECURE International Summit 2025?
MD : To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu posłuchać o regulacjach prawnych, rozwiązaniach dla poszczególnych sektorów (np. zdrowia), o dezinformacji czy o kwestiach technicznych. Różnorodność tematów sprawia, że każdy kto interesuje się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, znajdzie tam coś dla siebie. Szczególnie zapraszam na prezentację raportu rocznego CERT Polska – analiza tego, co dzieje się w polskiej cyberprzestrzeni, to ważny krok do rozumienia zależności, które w niej istnieją – w tym także międzynarodowych.
Czy w programie jest jakiś panel czy prezentacja, które szczególnie rekomendujesz?
MD : Zdecydowanie mogę polecić wykład Krzysztofa Zająca (specjalista ds. analizy zagrożeń w CERT Polska/NASK) o moje.cert.pl. Jest to nowa usługa zespołu CERT Polska, która jest pierwszym tego typu narzędziem udostępnianym każdemu za darmo, a więcej o tym, co można w nim znaleźć i jakie są plany rozwoju tego narzędzia, opowie Krzysztof.
Informacje o SECURE International Summit 2025 (m.in. agenda, jak się zapisać) – na stronie wydarzenia securesummit.pl
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Granie z głową – jak chronić dzieci w cyfrowym świecie?
Czy wiesz, że prawie połowa polskich nastolatków codziennie gra online? Internetowa rozrywka jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek – stanowi codzienność młodych ludzi, a dla wielu rodziców powód do niepokoju. Czy słusznie?
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.