Typ_aktualnosc Aktualność
06 Marca 2025|2 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025. Odpowiada Marcin Dudek, szef CERT Polska

Co różni tegoroczny SECURE, najstarszą w Polsce konferencję nt. cyberbezpieczeństwa, od wszystkich innych i dlaczego warto wziąć w niej udział? - mówi Marcin Dudek, kierownik zespołu CERT Polska, działającego w instytucie badawczym NASK.

Marcin Dudek
Łuna gradientu wychodząca od dołu
Czego spodziewasz się po SECURE International Summit 2025? Czym będzie się różnił od dotychczasowych konferencji SECURE?

Marcin Dudek, szef CERT Polska:  W tym roku będzie zdecydowanie bardziej międzynarodowo. Coroczne konferencje SECURE to okazje, by podyskutować o cyberbezpieczeństwie, ale w tym roku więcej miejsca poświecimy tematom prawa i regulacji. Na pewno nie zabraknie rozmów na temat roli cyberbezpieczeństwa w kontekście bezpieczeństwa państwa – to naturalne kierunki dyskusji w obecnej sytuacji geopolitycznej. Będzie wiele osób z zagranicy, więc to świetna okazja do spotkania ze znajomymi, z którymi kontakt zazwyczaj utrzymuję zdalnie. Będziemy więc mogli nie tylko posłuchać o tematach ważnych dla branży, ale wymienić się również opiniami w kuluarach. 

Dlaczego warto wziąć udział w SECURE International Summit 2025?

MD : To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu posłuchać o regulacjach prawnych, rozwiązaniach dla poszczególnych sektorów (np. zdrowia), o dezinformacji czy o kwestiach technicznych. Różnorodność tematów sprawia, że każdy kto interesuje się szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, znajdzie tam coś dla siebie. Szczególnie zapraszam na prezentację raportu rocznego CERT Polska – analiza tego, co dzieje się w polskiej cyberprzestrzeni, to ważny krok do rozumienia zależności, które w niej istnieją – w tym także międzynarodowych. 

Czy w programie jest jakiś panel czy prezentacja, które szczególnie rekomendujesz?

MD : Zdecydowanie mogę polecić wykład Krzysztofa Zająca  (specjalista ds. analizy zagrożeń w CERT Polska/NASK) o moje.cert.pl. Jest to nowa usługa zespołu CERT Polska, która jest pierwszym tego typu narzędziem udostępnianym każdemu za darmo, a więcej o tym, co można w nim znaleźć i jakie są plany rozwoju tego narzędzia, opowie Krzysztof. 

Informacje o SECURE International Summit 2025 (m.in. agenda, jak się zapisać) – na stronie wydarzenia securesummit.pl  

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Hive AI
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Lipca 2025|6 min. czytania

PLLuM w nowej odsłonie. Rodzina polskojęzycznych modeli językowych się powiększa

Polska sztuczna inteligencja przyspiesza. Model PLLuM został zaktualizowany i zoptymalizowany. Teraz potrafi m.in. tworzyć oficjalne e-maile czy wnioski i lepiej formatuje odpowiedzi. To pierwsza aktualizacja wydana pod marką HIVE AI i wyraźny sygnał, że projekt nie zwalnia tempa.

Krzysztof Gawkowski
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Lipca 2025|8 min. czytania

EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce

W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.

Kamera monitoringu zamontowana wewnątrz eleganckiego, nowoczesnego salonu. Na dole grafiki znajdują się logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz NASK.”
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Lipca 2025|7 min. czytania

Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer

Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?