Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej
Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej.


Szanowni Państwo,
Informujemy, że awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenie pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej w pierwotnie wyznaczonym terminie, nie miała nic wspólnego z realizacją zadań związanych z dostępem ponad 20 tysięcy polskich szkół do sieci internet oraz innych zadań związanych z internetem, które każdego dnia wykonuje NASK PIB.
W dniu olimpiady wszystkie oferowane szkołom przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną zarządzaną przez NASK usługi funkcjonowały prawidłowo, natomiast awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenia olimpiady, była spowodowana błędami oprogramowania, które ujawniły się po jej rozpoczęciu, a dotyczyły przekazywania (synchronizacji) danych pomiędzy dwoma niezależnymi centrami danych, które były przygotowane na potrzeby olimpiady ESA. NASK bardzo poważnie traktuje każde realizowane przez siebie przedsięwzięcie i tak samo było w tym przypadku.
Przed wydarzeniem, jak co roku, przygotowano i wdrożono szczegółowe scenariusze testowe, które przewidywały zdecydowanie większe, niż planowane obciążenie, uwzględniające liczbę zgłoszeń do olimpiady. Wiedzieliśmy, że w 2025 roku do olimpiady zgłosiło się ponad czterokrotnie więcej osób, dlatego przygotowaliśmy i sprawdziliśmy wraz z partnerami nowe środowisko przetwarzania danych, tak aby zapewnić ciągłość działania usług. Grono naszych specjalistów zawsze stara się przewidzieć i zweryfikować możliwe scenariusze i w przypadku odnalezienia potencjalnych zagrożeń przyjmujemy i realizujemy środki zapobiegawcze, mitygujące ryzyko ich wystąpienia.
Z przykrością musimy przyznać, że przeprowadzone testy nie ujawniły problemu, który w praktyce doprowadził do awarii w dniu 11 marca. Po wystąpieniu problemu praktycznie nie było możliwości korzystania z platformy, a co za tym idzie przeprowadzenia olimpiady, W związku z tym Komisja Konkursowa podjęła decyzję o jej wstrzymaniu i przełożeniu terminu.
Jednocześnie informujemy, że NASK powołał w trybie natychmiastowym zespół specjalistów, który ma za zadanie wskazać szczegółowe przyczyny awarii oraz zaproponować działania umożliwiające zabezpieczenie się przed analogicznymi sytuacjami w przyszłości. W zależności od wyników pracy zespołu, niezwłocznie będą podejmowane działania, w tym wyciągane konsekwencje wobec osób (w tym również partnerów), których działania bądź ich zaniechanie, przyczyniły się do powstania zaistniałej sytuacji.
Olimpiada zostanie przeprowadzona 18 marca 2025 o godz. 13:00. Data jest wynikiem dialogu ze szkołami oraz możliwości terminowych, wynikających z kolejnych etapów sprawdzenia wiedzy na temat powietrza i zmiany klimatu wśród polskiej młodzieży.
Jednocześnie jeszcze raz pragniemy przeprosić uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkie inne osoby, które zostały dotknięte skutkami awarii i zapewnić, że zarówno dyrekcja jak i pracownicy NASK PIB, bardzo poważnie podchodzą do każdej takiej sytuacji i zawsze analizują takie zdarzenie pod kątem zabezpieczenia się przed jej powtórzeniem w przyszłości. Każdego dnia skutecznie i bez zakłóceń dostarczamy internet do ponad 20 tysięcy polskich szkół. Z tego zadania wywiązujemy się przez 365 dni w roku bez zarzutu. Zrobimy wszystko, by tego typu incydenty nie powtarzały się w przyszłości i w żaden sposób nie rzutowały na dobre imię NASK.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami
Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.
PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI
Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.