Typ_aktualnosc-komunikat Komunikat
13 Marca 2025|3 min. czytania

Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej

Stanowisko w sprawie problemów technicznych przy organizacji pierwszego etapu IV Olimpiady Antysmogowej.

ESA - nowy termin olimpiady
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Szanowni Państwo,

Informujemy, że awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenie pierwszego etapu IV  Olimpiady Antysmogowej w pierwotnie wyznaczonym terminie, nie miała nic wspólnego z realizacją zadań związanych z dostępem ponad 20 tysięcy polskich szkół do sieci internet oraz innych zadań związanych z internetem, które każdego dnia wykonuje NASK PIB.

W dniu olimpiady wszystkie oferowane szkołom przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną zarządzaną przez NASK usługi funkcjonowały prawidłowo, natomiast awaria, która uniemożliwiła przeprowadzenia olimpiady, była spowodowana błędami oprogramowania, które ujawniły się po jej rozpoczęciu, a dotyczyły przekazywania (synchronizacji) danych pomiędzy dwoma niezależnymi centrami danych, które były przygotowane na potrzeby olimpiady ESA. NASK bardzo poważnie traktuje każde realizowane przez siebie przedsięwzięcie i tak samo było w tym przypadku.

Przed wydarzeniem, jak co roku, przygotowano i wdrożono szczegółowe scenariusze testowe, które przewidywały zdecydowanie większe, niż planowane obciążenie, uwzględniające liczbę zgłoszeń do olimpiady. Wiedzieliśmy, że w 2025 roku do olimpiady zgłosiło się ponad czterokrotnie więcej osób, dlatego przygotowaliśmy i sprawdziliśmy wraz z partnerami nowe środowisko przetwarzania danych, tak aby zapewnić ciągłość działania usług. Grono naszych specjalistów zawsze stara się przewidzieć i zweryfikować możliwe scenariusze i w przypadku odnalezienia potencjalnych zagrożeń przyjmujemy i realizujemy środki zapobiegawcze, mitygujące ryzyko ich wystąpienia.

Z przykrością musimy przyznać, że przeprowadzone testy nie ujawniły problemu, który w praktyce doprowadził do awarii w dniu 11 marca. Po wystąpieniu problemu praktycznie nie było możliwości korzystania z platformy, a co za tym idzie przeprowadzenia olimpiady, W związku z tym Komisja Konkursowa podjęła decyzję o jej wstrzymaniu i przełożeniu terminu.

Jednocześnie informujemy, że NASK powołał w trybie natychmiastowym zespół specjalistów, który ma za zadanie wskazać szczegółowe przyczyny awarii oraz zaproponować działania umożliwiające zabezpieczenie się przed analogicznymi sytuacjami w przyszłości. W zależności od wyników pracy zespołu, niezwłocznie będą podejmowane działania, w tym wyciągane konsekwencje wobec osób (w tym również partnerów), których działania bądź ich zaniechanie, przyczyniły się do powstania zaistniałej sytuacji.

Olimpiada zostanie przeprowadzona 18 marca 2025 o godz. 13:00. Data jest wynikiem dialogu ze szkołami oraz możliwości terminowych, wynikających z kolejnych etapów sprawdzenia wiedzy na temat powietrza i zmiany klimatu wśród polskiej młodzieży.

Jednocześnie jeszcze raz pragniemy przeprosić uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkie inne osoby, które zostały dotknięte skutkami awarii i zapewnić, że zarówno dyrekcja jak i pracownicy NASK PIB, bardzo poważnie podchodzą do każdej takiej sytuacji i zawsze analizują takie zdarzenie pod kątem zabezpieczenia się przed jej powtórzeniem w przyszłości. Każdego dnia skutecznie i bez zakłóceń dostarczamy internet do ponad 20 tysięcy polskich szkół. Z tego zadania wywiązujemy się przez 365 dni w roku bez zarzutu. Zrobimy wszystko, by tego typu incydenty nie powtarzały się w przyszłości i w żaden sposób nie rzutowały na dobre imię NASK.

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Obraz przedstawia pięć osób - Emilię Wierzbicki, Donalda Tuska, Elona Muska, Anitę Werner, Ewę Drzyzgę na kadrach z nagrań wideo. Zdjęcia są przetworzone cyfrowo, nadając im niebieskawy odcień. Na środku grafiki znajduje się duży napis „DEEPFAKE” w czerwonym kolorze, a poniżej czarny tekst: „Błędy logiczne? To może być DEEPFAKE” z ostatnim słowem wyróżnionym na niebiesko. Całość sugeruje tematykę manipulacji audiowizualnej i wskazuje na możliwość fałszowania treści za pomocą technologii deepfake.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?

W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Informacje

Najnowsze aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Father holding coffee cup and talking to smiling daughter using laptop during breakfast in kitchen
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.