Typ_aktualnosc Aktualność
08 Maja 2024|4 min. czytania

Polskie instytucje rządowe celem APT28

Szkodliwe oprogramowanie wymierzone w polskie instytucje rządowe było w tym tygodniu dystrybuowane przez grupę APT28, wiązaną ze służbami wywiadowczymi Rosji. Wrogą działalność odnotowały i opisały CERT Polska z NASK oraz CSIRT MON. CERT Polska ostrzega i zaleca, by administratorzy sieci w organizacjach zweryfikowali, czy pracownicy nie byli obiektem opisanego poniżej ataku.

Grafika dekoracyjna
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Współpraca między instytucjami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obserwacji i wykrywaniu aktywności grup wiązanych ze służbami rosyjskimi jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa Polski. Wspólne działanie analityków CERT Polska i CSIRT MON dało efekt w postaci rekomendacji, które pozwolą administratorom na wykrycie i przecięcie takiej wrogiej działalności –powiedział Sebastian Kondraszuk, kierujący zespołem CERT Polska, działającym w NASK.

Jak wyglądał atak – analiza techniczna

Wskaźniki techniczne i podobieństwa do opisywanych w przeszłości ataków pozwoliły na identyfikację grupy APT28, stojącej za opisanymi niżej aktywnościami. Grupa ta jest kojarzona z Głównym Zarządem Wywiadowczym Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU).

Pierwszy element kampanii prowadzonej przez APT28 to wysyłka wiadomości e-mail. Jej treść wykorzystuje elementy socjotechniki, które mają wywołać zainteresowanie u odbiorcy i nakłonić go do kliknięcia w link.

Link kieruje do adresu w domenie run.mocky.io – to darmowy serwis używany przez programistów. W tym przypadku został on jednak wykorzystany tylko do przekierowania na kolejny serwis – webhook.site. To również popularny adres wśród osób związanych z IT. Wykorzystanie darmowych, powszechnie używanych usług, zamiast własnych domen, pozwala na znaczne ograniczenie wykrycia linków jako złośliwe, a jednocześnie obniża koszt prowadzonej operacji. To trend, który obserwujemy u wielu grup APT.

Wiadomość e-mail w kampanii grupy APT28

Z serwisu webhook.site zostaje ostatecznie pobrane archiwum ZIP, którego nazwa sugeruje zawartość w postaci zdjęć, bo zaczyna się od skrótu „IMG”.

Złośliwe oprogramowanie grupy APT28

Tak naprawdę archiwum zawiera trzy pliki. Gdy ofiara uruchomi plik (widoczny na zrzucie ekranowym), wykonywana jest seria skryptów, które mają na celu poznanie adresu IP urządzenia ofiary i listy plików – co pozwala ocenić, czy wybrany cel jest dla atakujących atrakcyjny. Jeśli okaże się interesujący, mają oni możliwość wykonania na komputerze ofiary dodatkowych, dowolnych działań.

Atakowany nie ma świadomości, co dzieje się z jego urządzeniem, ponieważ jednocześnie w przeglądarce wyświetlane są zdjęcia kobiety w bieliźnie, co ma uwiarygodnić narrację przesłaną przez atakujących w e-mailu.

CERT Polska pilnie ostrzega

Podstawowym celem tego komunikatu jest zakłócenie wrogich działań i umożliwienie wykrycia oraz analizy opisywanych działań. CERT Polska rekomenduje weryfikację przez administratorów sieci, czy pracownicy organizacji nie byli obiektem opisywanego ataku. Szczegółowe wskazówki w tym zakresie znajdują się w publikacji na stronie cert.pl.

Jeśli istnieje podejrzenie infekcji szkodliwym oprogramowaniem, kluczowe jest odłączenie urządzenia od sieci i niezwłoczny kontakt z właściwym zespołem CSIRT.

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Hive AI
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Lipca 2025|6 min. czytania

PLLuM w nowej odsłonie. Rodzina polskojęzycznych modeli językowych się powiększa

Polska sztuczna inteligencja przyspiesza. Model PLLuM został zaktualizowany i zoptymalizowany. Teraz potrafi m.in. tworzyć oficjalne e-maile czy wnioski i lepiej formatuje odpowiedzi. To pierwsza aktualizacja wydana pod marką HIVE AI i wyraźny sygnał, że projekt nie zwalnia tempa.

Krzysztof Gawkowski
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Lipca 2025|8 min. czytania

EZD RP. Fundament cyfrowej administracji w Polsce

W Polsce trwa cyfrowa rewolucja. Do 2028 roku z urzędów znikną papiery, drukarki, ksera i archiwa na tomy akt. Zamiast tego będzie cyfrowa administracja. Polskie samorządy otrzymają ją bezpłatnie dzięki systemowi EZD RP. Opracowany przez NASK i wdrażany przez Instytut we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji system EZD RP jest fundamentem, na którym budowana jest trwała, strategiczna zmiana – dokumentacja w chmurze.

Kamera monitoringu zamontowana wewnątrz eleganckiego, nowoczesnego salonu. Na dole grafiki znajdują się logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz NASK.”
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Lipca 2025|7 min. czytania

Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer

Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?