Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|3 min. czytania

Pierwszy numer „dot.pl”

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.

Napis dot.pl na tle cyfrowych fal
Łuna gradientu wychodząca od dołu

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.

Logo przedstawiające napis 'dot.pl' na tle abstrakcyjnej grafiki z kolorowymi liniami i punktami, przypominającej sieci danych. Napis w białym kolorze z czerwoną kropką w środku, osadzony w okręgu.

W opublikowanym 10 grudnia pierwszym numerze dot.pl znalazło się 10 artykułów naukowych, esej technologiczny i sprawozdanie z konferencji. Szczególnie polecamy esej “HOMO GEPETENS. Człowiek i sztuczna inteligencja: karzeł na ramionach olbrzyma”, którego autorem jest dr hab. Kazimierz Krzysztofek, prof. SWPS. Ten wybitny socjolog i medioznawca zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji zmienia naszą rzeczywistość.

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni co do tego, kim jesteśmy zarówno jako gatunek, jak i indywidua. Coraz mniej wiemy, co to znaczy być człowiekiem – pisze w eseju Kazimierz Krzysztofek.

Na uwagę zasługuje także artykuł grupy włoskich badaczy w składzie: Federico Costantini, Francesco Crisci, Silvia Venier, Stefano Bistarelli, Ivan Mercanti, poświęcony walce z dezinformacją w Unii Europejskiej. Naukowcy dowodzą, że przeciwdziałanie dezinformacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa sieci.

Ciekawą pozycją jest publikacja Luki Martina Tomažiča. Autor przedstawia w niej normatywną ocenę tego, jak należy podchodzić do wolności wypowiedzi w Internecie, w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym.

– Pierwszy numer „dot.pl” stanowi próbę kompleksowego zestawienia różnych aspektów posługiwania się treścią cyfrową, która jest przedmiotem aktualnych i przyszłych regulacji prawnych. Nasze czasopismo to przydatna pozycja zarówno dla środowiska rynku domen, jak i wszystkich praktyków, dla których kluczowe znaczenie ma świat cyfrowy mówi Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, redaktorka naczelna „dot.pl” i dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych NASK.

Czasopismo „dot.pl” stanowi forum do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat problematyki szeroko rozumianego rynku cyfrowego. Jest wydawane jako rocznik w wersji elektronicznej, dostępnej pod adresem journaldot.pl. Teksty do publikacji przyjmowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.

Planowane są także numery specjalne czasopisma. Najbliższy – już na wiosnę. Jego tematem przewodnim będą nielegalne treści w Internecie.

Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru czasopisma „dot.pl”, dostępnego pod linkiem: https://www.journaldot.pl/.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Uczestniczka Zlotu na scenie, w tle slajd prezentacji o nadużywaniu internetu i uzależnieniu od gier
Typ_aktualnosc Aktualność
04 Lipca 2025|7 min. czytania

Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami

Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.

Zdjęcie pokazujące miejsce, w którym wpisuje się prompt w ramach korzystania ze sztucznej inteligencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
03 Lipca 2025|4 min. czytania

PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI

Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.

Tłum ludzi bawi się na koncercie na świeżym powietrzu. Widać podniesione ręce, kolorowe światła sceniczne i atmosferę radości. Na pierwszym planie kobieta z kręconymi włosami i mężczyzna z brodą unoszą ręce w rytm muzyki.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Czerwca 2025|4 min. czytania

NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa! 

Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.