Typ_aktualnosc Aktualność
17 Grudnia 2024|2 min. czytania

Naukowcy z NASK wykryli krytyczną lukę bezpieczeństwa w urządzeniach znanego producenta!

Wyobraź sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad twoim inteligentnym oświetleniem, włącza czajnik, gdy nie ma cię w domu lub zdalnie uruchamia grzejnik, zupełnie bez twojej wiedzy. Brzmi jak thriller technologiczny? Tak mogło się zdarzyć kilku milionom osób, ale zapobiegli temu naukowcy z NASK.

czarny inteligentny czajnik na czarnym tle
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Jan Adamski i Marek Janiszewski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa, odkryli krytyczną podatność w urządzeniach marki Govee (firma z Hongkongu, która specjalizuje się w inteligentnych rozwiązaniach oświetleniowych).
Luka ta pozwala cyberprzestępcom nie tylko zdalnie sterować urządzeniami, takimi jak inteligentne oświetlenie, elektroniczne nianie czy grzejniki elektryczne, ale także uzyskać dostęp do przechowywanych w nich danych – wszystko to bez dotykania urządzenia i bez wiedzy właściciela.
Ta podatność, oceniona jako krytyczna (CVSS 10/10), jest szczególnie niebezpieczna, a wykorzystanie jej może prowadzić do utraty kontroli nad urządzeniami przez ich użytkowników i do utraty przez nich prywatności. Skala zagrożenia była ogromna – to potencjalnie mogło być nawet kilka milionów urządzeń na całym świecie. Jednak dzięki odkryciu podatności przez naukowców z NASK i skierowaniu jej – w porozumieniu z CERT Polska – na odpowiednią ścieżkę, producent Govee naprawił lukę i zabezpieczył użytkowników sprzętu.

– Nasze odkrycie pokazuje, jak ważne jest podejście do bezpieczeństwa w systemach IoT. To duży krok w kierunku zapewnienia ochrony użytkownikom technologii inteligentnego domu – mówi Jan Adamski z Pionu Badań i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK i dodaje: – Zachęcamy producentów urządzeń IoT do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa, a użytkowników do regularnej aktualizacji oprogramowania i świadomego korzystania z technologii.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Obraz przedstawia pięć osób - Emilię Wierzbicki, Donalda Tuska, Elona Muska, Anitę Werner, Ewę Drzyzgę na kadrach z nagrań wideo. Zdjęcia są przetworzone cyfrowo, nadając im niebieskawy odcień. Na środku grafiki znajduje się duży napis „DEEPFAKE” w czerwonym kolorze, a poniżej czarny tekst: „Błędy logiczne? To może być DEEPFAKE” z ostatnim słowem wyróżnionym na niebiesko. Całość sugeruje tematykę manipulacji audiowizualnej i wskazuje na możliwość fałszowania treści za pomocą technologii deepfake.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?

W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Informacje

Najnowsze aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Father holding coffee cup and talking to smiling daughter using laptop during breakfast in kitchen
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.