Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

NASK ostrzega przed dezinformacją. PKW (nie) przekłada datę(y) wyborów

W sieci pojawiła się informacja o tym, że Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła nową datę wyborów. Fałszywy artykuł został opublikowany na spreparowanej stronie internetowej. Apelujemy do mediów o ostrożność i wyczulamy na podobne artykuły. – Im bliżej wyborów, tym więcej dezinformacji będzie się pojawiać – ostrzega Izabela Jarka, kierująca Zespołem Szybkiego Reagowania i Wykrywania Dezinformacji w NASK.

Kobieta, pokazana na zdjęciu od ramion w dół, stojąca przy urnie w lokalu wyborczym, wrzucająca kopertę.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

– Apeluję do wszystkich – nie dajmy się zmanipulować. Weryfikujmy źródła, nie udostępniajmy niesprawdzonych informacji. Demokracja potrzebuje odpowiedzialnych obywateli – zaznacza wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. 

Dezinformacja karmi się emocjami

Pierwszy komentarz, który zawierał link do artykułu na temat nowej daty wyborów, pojawił się w mediach społecznościowych 6 maja, a w ślad za nim kolejne. W tekście szczegółowo wskazano, że decyzja Państwowej Komisji Wyborczej „nie była pochopna”, a zmiana była „konieczna”, argumentując ją „niedoskonałościami poprzedniego terminu”. Podano nową datę wyborów, podkreślano konieczność zachowania „przejrzystości i wiarygodności procesu głosowania”, a nawet powołano się na „dobro Polaków”, którym PKW miało się kierować. Tekst został więc napisany tak, żeby czytelnik uznał go za wiarygodny. Artykuł opatrzono nawet zdjęciem przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka. 

Jak widać, artykuł skonstruowano w sposób wywołujący silne emocje – podparto go „logicznymi” argumentami, wspomniano o wspólnym dobru, powołano się na istniejące „nieprawidłowości”. Tekst naszpikowany został frazami o bezpieczeństwie, unikaniu konfliktów, wzmocnieniu zaufania. To nacechowane emocjonalnie zwroty, które mają uśpić czujność odbiorcy i rozmyć komunikat, w którym zabrakło faktów i konkretnych informacji.

Przypominamy – PKW nie może ogłosić nowej daty wyborów prezydenckich ani ich odwołać. Decyzje o zmianie terminów wyborów są podejmowane przez parlament poprzez uchwalenie ustawy, podpisanej następnie przez prezydenta RP. W przypadku sytuacji nadzwyczajnych (np. stanu klęski żywiołowej), wybory są zawieszane na mocy przepisów konstytucyjnych. 

Czujność i odpowiedzialność

Analizując liczbę i sposób publikacji fałszywych artykułów możemy zakładać, że zostały wygenerowane z pomocą sztucznej inteligencji – mówi Izabela Jarka z Ośrodka Analizy Dezinformacji (OAD), działającego w NASK. – Portal szerzący te fake newsy został zgłoszony także drogą zewnętrzną do naszego zespołu obsługującego incydenty, związane z dezinformacją.   

Temat jest analizowany przez NASK, ale już teraz eksperci ostrzegają i uczulają wszystkich, którzy udostępniają treści w mediach społecznościowych – a zwłaszcza dziennikarzy – na podobne dezinformacje.  

– Jedna z największych trudności w walce z dezinformacją polega na tym, że fałszywe informacje często wyglądają na wiarygodne i są rozpowszechniane szybciej niż zdementowane fakty – mówi Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK. – Dlatego tak ważna jest czujność użytkowników sieci oraz odpowiedzialność mediów za weryfikację źródeł. 

A Izabela Jarka przestrzega, że podobnych treści będzie pojawiać się coraz więcej.  

– Najczęściej podejmowanym tematem w dezinformacji wyborczej jest między innymi uczciwość przyszłego wyniku głosowania. Natomiast wiadomości podobne do tej, którą omawiamy, występują rzadziej. Są jednak równie groźne, ponieważ mogą ingerować w demokratyczny proces wyborczy, poprzez wprowadzanie chaosu informacyjnego — mówi ekspertka.  

Zgłoś dezinformację

Dezinformacja to narzędzie manipulacji, które bazuje na wzbudzaniu silnych emocji, takich jak strach czy gniew. Jej główne cele to wywoływanie paniki, polaryzacji społecznej i osłabianie wiarygodności instytucji publicznych. Aby edukować na temat dezinformacji i wyczulić społeczeństwo na fake newsy w nadchodzących wyborach prezydenckich, NASK prowadzi kampanię „Nie pozwól sobie odebrać głosu”. Pokazuje ona, jak łatwo wpaść w pułapkę dezinformacji, ale także jak niewiele trzeba, by się przed nią uchronić.  

Na stronie NASK bezpiecznewybory.pl, która jest bazą informacji wyborczej, można znaleźć rzetelne materiały i wskazówki dotyczące tego, jak weryfikować treści zamieszczane w internecie w okresie przedwyborczym. Bezpiecznewybory.pl to także przewodnik dla każdego, kto potrzebuje praktycznej wiedzy na temat wyborów, np. jak zagłosować, będąc za granicą. To także tam, poprzez dedykowany formularz, można zgłaszać wszelką dezinformację, związaną z wyborami. 

Techniki i mechanizmy związane z rozpowszechnianiem fałszywych treści pomagają zrozumieć eksperci z Ośrodka Analizy Dezinformacji Instytutu NASK. 

Aby uniknąć szerzenia dezinformacji, zalecamy zapoznać się artykułem: Jak rozpoznać dezinformację i chronić się przed manipulacją? 

Zgłaszać dezinformację (nie tylko tę dotyczącą wyborów) można na dwa sposoby: 

  • Wypełniając formularz 
  • Wysyłając maila na adres: dezinformacja@nask.pl. 
Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych do PLLuM i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i ulepszony prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Premier Krzysztof Gawkowski przemawia podczas spotkania w NASK, trzyma mikrofon i gestykuluje, w tle uczestnik słucha z powagą.
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Maja 2025|4 min. czytania

Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda

Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.