Miesiące wzrostu. Raport NASK na temat domeny .pl w IV kwartale 2023 r.
W ostatnim kwartale 2023 r. odnotowany został znaczny wzrost liczby rejestracji nazw z rozszerzeniem .pl. Rejestracji było aż o 18-proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem 2022 r.


W polskim rejestrze domeny krajowej, który jest prowadzony przez NASK, znajduje się ponad 2,5 mln aktywnych nazw z rozszerzeniem .pl.
Z raportu „Q4 2023. Rynek nazw domeny .pl” wynika, że liczba nazw aktywnych w DNS (Krajowy Rejestr Domen) wyniosła 2 546 407. Na koniec ostatniego kwartału 2023 roku w rejestrze było 1 131 332 unikalnych abonentów. Osoby fizyczne stanowiły 35,84 proc., a organizacje 64,16 proc. wszystkich abonentów tych domen.
Średnia dzienna liczba rejestracji nazw z rozszerzeniem .pl w Q4/2023 wyniosła 2085. W tym czasie odnotowany został aż 18-proc. wzrost rejestracji w porównaniu z takim samym okresem 2022 r.
Abonenci z Polski przeważają – w ostatnim kwartale 2023 r. stanowili oni 90,56 proc. wszystkich abonentów aktywnych nazw domen.
Co to jest domena?
Domena to niepowtarzalna nazwa, która identyfikuje użytkownika w internecie, jego stronę www, pocztę email. Pełna nazwa domenowa składa się z ciągu nazw oddzielonych kropkami. Na końcu (po prawej stronie) zawsze znajduje się domena najwyższego poziomu. W przypadku Polski jest to „.pl”.
Każda nazwa musi być zarejestrowana w głównym rejestrze odpowiedzialnym za daną domenę najwyższego poziomu. Rejestr domeny krajowej „.pl” prowadzi NASK.
Rodzaje domen administrowanych przez NASK
- Domena krajowa „.pl” oraz domeny regionalne i funkcjonalne
Poza rejestracją nazw w domenie najwyższego poziomu (.pl), NASK umożliwia również rejestrację nazw w domenach regionalnych (np.: .waw.pl, .slask.pl, .mazury.pl) i funkcjonalnych (np.: .com.pl, .biz.pl, .org.pl).

https://www.dns.pl/raporty
https://www.dns.pl/lista_domen_regionalnych
https://www.dns.pl/lista_domen_funkcjonalnych
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Reklama ze znaną osobą? Uważaj, to może być oszustwo
Reklama z wizerunkiem znanej osoby, który zachęca do inwestowania? Krótkie wideo, w którym przekonują Cię, że to bezpieczny sposób pomnożenia majątku? Uważaj, tak dziś działają oszuści!
Słodka nazwa, gorzkie konsekwencje – co tak naprawdę robią pliki cookie?
Wchodzisz na stronę internetową, chcesz tylko przeczytać artykuł, sprawdzić przepis, kupić bilet. Ale zanim zobaczysz pierwszy akapit czy zdjęcie, na ekranie pojawia się znajome okienko: „Ta strona używa plików cookie. Akceptujesz? Klikasz „Zgadzam się” – jak zwykle, szybko, odruchowo. Przecież to tylko formalność.