Miesiące wzrostu. Raport NASK na temat domeny .pl w IV kwartale 2023 r.
W ostatnim kwartale 2023 r. odnotowany został znaczny wzrost liczby rejestracji nazw z rozszerzeniem .pl. Rejestracji było aż o 18-proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem 2022 r.


W polskim rejestrze domeny krajowej, który jest prowadzony przez NASK, znajduje się ponad 2,5 mln aktywnych nazw z rozszerzeniem .pl.
Z raportu „Q4 2023. Rynek nazw domeny .pl” wynika, że liczba nazw aktywnych w DNS (Krajowy Rejestr Domen) wyniosła 2 546 407. Na koniec ostatniego kwartału 2023 roku w rejestrze było 1 131 332 unikalnych abonentów. Osoby fizyczne stanowiły 35,84 proc., a organizacje 64,16 proc. wszystkich abonentów tych domen.
Średnia dzienna liczba rejestracji nazw z rozszerzeniem .pl w Q4/2023 wyniosła 2085. W tym czasie odnotowany został aż 18-proc. wzrost rejestracji w porównaniu z takim samym okresem 2022 r.
Abonenci z Polski przeważają – w ostatnim kwartale 2023 r. stanowili oni 90,56 proc. wszystkich abonentów aktywnych nazw domen.
Co to jest domena?
Domena to niepowtarzalna nazwa, która identyfikuje użytkownika w internecie, jego stronę www, pocztę email. Pełna nazwa domenowa składa się z ciągu nazw oddzielonych kropkami. Na końcu (po prawej stronie) zawsze znajduje się domena najwyższego poziomu. W przypadku Polski jest to „.pl”.
Każda nazwa musi być zarejestrowana w głównym rejestrze odpowiedzialnym za daną domenę najwyższego poziomu. Rejestr domeny krajowej „.pl” prowadzi NASK.
Rodzaje domen administrowanych przez NASK
- Domena krajowa „.pl” oraz domeny regionalne i funkcjonalne
Poza rejestracją nazw w domenie najwyższego poziomu (.pl), NASK umożliwia również rejestrację nazw w domenach regionalnych (np.: .waw.pl, .slask.pl, .mazury.pl) i funkcjonalnych (np.: .com.pl, .biz.pl, .org.pl).

https://www.dns.pl/raporty
https://www.dns.pl/lista_domen_regionalnych
https://www.dns.pl/lista_domen_funkcjonalnych
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
AKTUALIZACJA. Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. Po interwencji NASK META zablokowała reklamy
Reklamy polityczne, które mogły zostać opłacone z zagranicy i miały znamiona dezinformacji, zostały zablokowane przez firmę META po interwencji OAD NASK. To efekt działań prowadzonych w ramach projektu "Parasol Wyborczy", którego celem jest przeciwdziałanie manipulacjom w okresie kampanii wyborczej.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.