Aktualność
10 Kwietnia 2024|2 min. czytania

Mariusz Madejczyk - Dyrektorem ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych

Mariusz Madejczyk, pomysłodawca i współtwórca systemu EZD PUW oraz EZD RP, w latach 2018-2022 dyrektor oddziału NASK w Białymstoku, wraca do naszego instytutu. Na początku kwietnia został Zastępcą Dyrektora NASK i Dyrektorem ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych w NASK.

Łuna gradientu wychodząca od dołu

Mariusz Madejczyk
Madejczyk jest promotorem upraszczania procesów administracyjnych i zwolennikiem ograniczania biurokracji poprzez informatyzację i automatyzacjęZ administracją rządową na różnych szczeblach – Podlaski Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK – jest ściśle związany od 1998 roku do dziś. Był pomysłodawcą i współtwórcą systemu EZD PUW, tworzonego w latach 2008-2010 w Białymstoku wraz z całym otoczeniem legislacyjnym i organizacyjnym. Był również pomysłodawcą i współtwórcą systemu EZD RP (następcy EZD PUW), jako usługi chmurowej polskiej administracji. Tworzył Oddział NASK w Białymstoku, był jego dyrektorem w latach 2018-2022.

Pomysłodawca i współtwórca Strategii Informatyzacji Państwa (SIP) przyjętej do realizacji przez MC  w roku 2016. Na bazie SIP powstały takie inicjatywy/projekty jak EZD RP, Architektura Informacyjna Państwa, WIIP czy Rada Architektury. 

Absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Jest także dyplomowanym pszczelarzem.

Madejczyk zastąpił na stanowisku Zastępcy Dyrektora NASK, Dyrektora ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych Roberta Króla. 

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

Ilustracja - dwóch siedzących mężczyzn i kot
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Lipca 2025|2 min. czytania

Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych

„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.

Uczestniczka Zlotu na scenie, w tle slajd prezentacji o nadużywaniu internetu i uzależnieniu od gier
Typ_aktualnosc Aktualność
04 Lipca 2025|7 min. czytania

Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami

Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.

Zdjęcie pokazujące miejsce, w którym wpisuje się prompt w ramach korzystania ze sztucznej inteligencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
03 Lipca 2025|4 min. czytania

PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI

Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.