Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa będzie chronić Podlasian przed cyberprzestępcami
Ograniczenie negatywnego wpływu cyberprzestępczości na życie codzienne mieszkańców Podlasia i zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa – zakłada podpisany 18 kwietnia w Białymstoku List intencyjny „Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego”. Wśród interesariuszy jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.



Sygnatariusze listu podkreślają, że zagrożenia w świecie wirtualnym są coraz bardziej powszechne, a poziom cyberprzestępczości wciąż się zwiększa. Stąd wzięła się potrzeba objęcia mieszkańców województwa podlaskiego wsparciem w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Koalicja postawiła sobie za cel ograniczenie negatywnego wpływu cyberprzestępstw i szkodliwych zachowań w sieci na życie mieszkańców województwa. Podjęte działania mają również zwiększyć u nich poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpłynąć na zdrowie i finanse. Zaangażowane podmioty zamierzają promować prawidłowe postawy w świecie cyfrowym i profilaktykę na rzecz e-bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego.
Szczególny nacisk sygnatariusze kładą na regularnie prowadzoną profilaktykę, która ma być narzędziem walki z cyberprzestępcami. Istotne ma być informowanie mieszkańców o zagrożeniach w sposób systemowy i profesjonalny, za pomocą wszelkich możliwych narzędzi powszechnego przekazu.
List intencyjny podpisali:
Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski,
Telewizja Polska S.A., Oddział w Białymstoku, reprezentowana przez p.o. Dyrektora Grzegorza Sawickiego,
Polskie Radio Białystok, reprezentowane przez Redaktora Naczelnego Marcina Tomkiela,
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Wydział w Białymstoku, reprezentowane przez Naczelnika Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, mł. insp. Tomasza Haraburdę,
Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, reprezentowana przez p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, insp. Mariusza Kryszkowskiego,
Politechnika Białostocka, reprezentowana przez Rektora, dr hab. inż. Martę Kosior-Kazberuk, prof. PB,
Uniwersytet w Białymstoku, reprezentowany przez Rektora, prof. dr hab. Roberta Ciborowskiego,
NASK, reprezentowany przez Zastępcę Dyrektora NASK, Dyrektora ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych, Mariusza Madejczyka.

Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.