Groźne SMS-y będą blokowane. Jak? Czy nasza prywatność zostanie naruszona?
16 kwietnia 2024 roku to dzień kluczowy dla bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni. Wchodzą przepisy, które pozwolą walczyć z SMS-ami rozsyłanymi przez oszustów. Tego samego dnia zacznie się też SECURE 2024, największa i najważniejsza konferencja w Polsce nt. cyberbezpieczeństwa. Jedna z debat dotyczyć będzie właśnie szkodliwych wiadomości SMS.



Od 16 kwietnia każdy nowy cyberatak z wykorzystaniem SMS-ów, który zostanie zgłoszony (czyli przekierowany przez odbiorcę na numer 8080) do CERT Polska, będzie błyskawicznie zablokowany poprzez specjalny wzorzec SMS. Jak to będzie działać w praktyce?
Przełomowe rozwiązanie, które ma ograniczyć wyłudzanie danych i pieniędzy (phishing) poprzez fałszywe SMS-y, musi zostać wdrożone do 16 kwietnia – po tej dacie operatorzy telekomunikacyjni, którzy tego nie zrobią, będą płacić kary. Dlaczego to rozwiązanie przełomowe? Bo z ponad 80 tysięcy incydentów obsłużonych przez analityków CERT Polska w 2023 r. ponad połowę stanowiły wiadomości phishingowe.
To proste oszustwo, bazujące na wykorzystaniu wizerunku znanego podmiotu oraz socjotechnice, wciąż zbiera największe żniwo. Cyberprzestępcy stawiają na SMS-y, bo to pozwala im na masowe cyberataki w krótkim czasie. Dlatego tak istotne są rozwiązania prawne i systemowe, które eliminują to zagrożenie.
Przestępcy często sięgają po nisko wiszące owoce, czyli metody pozwalające dotrzeć z oszustwem do wielu osób. Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma sprawić, by te owoce były dużo trudniej osiągalne
– tłumaczy Szymon Sidoruk z CERT Polska. Dodaje, że zaletą ustawy są konkretne, praktyczne rozwiązania, takie jak blokowanie SMS-ów przez operatorów, na podstawie wzorców tworzonych w NASK przez CERT Polska.
Wzorce tworzymy na podstawie tego, co trafia do nas w zgłoszeniach, m.in. tych na numer 8080. Każda szkodliwa kampania to nowy wzorzec
–wyjaśnia Sidoruk.
Ustawa wprowadza jeszcze dwa narzędzia przygotowane i na bieżąco aktualizowane przez CERT Polska, których będą zobowiązani używać operatorzy:
wykaz nadpisów (informacji o nadawcy, które wyświetlają się po otrzymaniu wiadomości SMS) podmiotów publicznych, prowadzony przez CERT Polska.
Dzięki temu operatorzy telekomunikacyjni zyskają możliwość blokowania SMS-ów, jeśli ktoś będzie chciał się podszyć pod daną instytucję publiczną;
wykaz numerów, które pozwalają wyłącznie na odbieranie połączeń (po to, żeby nikt nie mógł podszyć się np. pod infolinię banku).
Gdy CERT Polska odnotuje nową kampanię ataków wykorzystujących SMS-y, przygotowuje wzorzec fałszywego SMS-a i przekaże go do operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki temu oszukańcze SMS-y z konkretniej kampanii phishingowej zostaną zablokowane i nie dotrą do potencjalnych odbiorców. Od momentu dodania wzorca do systemu wszystko odbędzie się automatycznie.
Czy operatorzy będą czytać nasze SMS-y?
Jak tworzy się wzorzec SMS? Ile wzorców przygotował już zespół CERT Polska? Czy korzystanie z wzorców do blokowania niebezpiecznych wiadomości SMS oznacza, że CERT Polska lub operatorzy telekomunikacyjni sprawdzają treść i czytają wszystkie przesyłane wiadomości SMS? Czy próbne wdrożenie tego narzędzia wykazało, że stosowanie tych wzorców to skuteczna metoda?
Te i inne kwestie będą dyskutowane na SECURE2024 podczas debaty „Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej – rozwiązania, które czynią cyberprzestrzeń bezpieczniejszą”. 16 kwietnia o godz. 13:35. Wezmą w niej udział:
Tomasz Bukowski (Kancelaria Prawna Media),
Piotr Ciotucha (Orange),
Emil Kędzierski (Polkomtel),
Tomasz Kędziora (Play),
Szymon Sidoruk (CERT Polska).
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Chcesz szybko zarobić w internecie? Uważaj, żeby dużo nie stracić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.