Czy jesteśmy zagubieni w sieci? Odpowiedź NASK na deskach teatru
„Zagubieni w sieci”, to tytuł przedstawienia, które już jutro zadebiutuje na scenie Terminalu Kultury Gocław. Wydarzenie teatralne, organizowane przez NASK, skierowane jest do młodzieży w wieku 13-17 lat i porusza bardzo aktualny temat trwałości relacji budowanych w sieci.


Spektakl opowiada historię grupy młodych bohaterów: Kacpra, Ilony, Kasi, Tomka i Asi, którzy funkcjonują w wirtualnym świecie, nawiązując relacje pozbawione głębi i autentyczności. Kiedy dostrzegają powierzchowność tych znajomości, podejmują wysiłek i próbują odbudować swoją przyjaźń, zyskując tym samym cenną lekcję o znaczeniu komunikacji i relacji, które opierają się na spotkaniach w prawdziwym świecie. Spektakl pokazuje zmagania związane z budowaniem przyjaźni poza internetem.
– Naszym celem jest uświadomienie młodym ludziom, jak istotne jest pielęgnowanie relacji twarzą w twarz oraz jak łatwo można się zagubić w cyfrowej rzeczywistości. Liczymy, że zainspirowani przedstawieniem zastanowią się na relacjami, które sami tworzą i postawią na te autentyczne – podkreśla Anna Rywczyńska, kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK
Dla kogo?
Przedstawienie kierujemy do młodzieży w wieku 13-17 lat. 27 i 28 lutego obejrzy go ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Repertuar na kolejne tygodnie będzie znany wkrótce.
Spektakl „Zagubieni w sieci” powstał w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Myślą przewodnią, która przyświeca DBI 2025 jest samotność młodych w wirtualnym tłumie. Tematyka przedstawienie wpisuje się w omawiane podczas DBI tematy.
Poprzednia edycja projektu, czyli przedstawienie „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” dla klas I-IV szkół podstawowych, pozwoliła dotrzeć z treściami edukacyjnymi o bezpieczeństwie w sieci do ponad 90 tysięcy uczniów.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Czy ktoś cię obserwuje? O cyberbezpieczeństwie kamer
Kamery są naszymi cyfrowymi strażnikami. Chronią, zapewniają spokój ducha, czuwają, kiedy śpimy albo wyjeżdżamy na weekend. Ale co stanie się, gdy pewnego dnia to nie ty spojrzysz - tylko ktoś spojrzy za ciebie?
Technologia na Open’erze? Tak. Z NASK
Pojedynek ze sztuczną inteligencją, koło fortuny, trudne pytania o przyszłość AI i tysiące młodych ludzi. A do tego dobra muzyka, świetna atmosfera i... wiedza. Czy można o lepsze połączenie? Strefa NASK i Ministerstwa Cyfryzacji była jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczestników festiwalu Open’er.
Rezerwacja anulowana. NASK rusza z cyklem komiksów edukacyjnych
„Prosimy o pilny kontakt w sprawie rezerwacji” – taka wiadomość tuż przed wyjazdem potrafi zmrozić krew w żyłach. Wystarczy jedno kliknięcie, szybkie podanie danych – i nie wyjeżdżasz ty, tylko twoje pieniądze. Ale nie na wakacje, a do oszustów.