Czy jesteśmy zagubieni w sieci? Odpowiedź NASK na deskach teatru
„Zagubieni w sieci”, to tytuł przedstawienia, które już jutro zadebiutuje na scenie Terminalu Kultury Gocław. Wydarzenie teatralne, organizowane przez NASK, skierowane jest do młodzieży w wieku 13-17 lat i porusza bardzo aktualny temat trwałości relacji budowanych w sieci.


Spektakl opowiada historię grupy młodych bohaterów: Kacpra, Ilony, Kasi, Tomka i Asi, którzy funkcjonują w wirtualnym świecie, nawiązując relacje pozbawione głębi i autentyczności. Kiedy dostrzegają powierzchowność tych znajomości, podejmują wysiłek i próbują odbudować swoją przyjaźń, zyskując tym samym cenną lekcję o znaczeniu komunikacji i relacji, które opierają się na spotkaniach w prawdziwym świecie. Spektakl pokazuje zmagania związane z budowaniem przyjaźni poza internetem.
– Naszym celem jest uświadomienie młodym ludziom, jak istotne jest pielęgnowanie relacji twarzą w twarz oraz jak łatwo można się zagubić w cyfrowej rzeczywistości. Liczymy, że zainspirowani przedstawieniem zastanowią się na relacjami, które sami tworzą i postawią na te autentyczne – podkreśla Anna Rywczyńska, kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK
Dla kogo?
Przedstawienie kierujemy do młodzieży w wieku 13-17 lat. 27 i 28 lutego obejrzy go ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Repertuar na kolejne tygodnie będzie znany wkrótce.
Spektakl „Zagubieni w sieci” powstał w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Myślą przewodnią, która przyświeca DBI 2025 jest samotność młodych w wirtualnym tłumie. Tematyka przedstawienie wpisuje się w omawiane podczas DBI tematy.
Poprzednia edycja projektu, czyli przedstawienie „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” dla klas I-IV szkół podstawowych, pozwoliła dotrzeć z treściami edukacyjnymi o bezpieczeństwie w sieci do ponad 90 tysięcy uczniów.
Wyróżnione aktualności
Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?
Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy - mówił ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.
„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach
W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.
Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.
Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.
Najnowsze aktualności
Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.
Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę
Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!
Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych
Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.