Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Już w czwartek 28 listopada 2024 roku odbędzie się Szczyt Cyfrowy IGF Polska. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest przyszłości globalnej sieci i kluczowym zagadnieniom cyfrowym. Tegoroczna konferencja odbędzie się w The Tides przy ul. Wioślarskiej 8 w Warszawie, a jej program nawiązuje do cyfrowych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I półroczu 2025 r.
NASK współorganizatorem IGF
Warszawski szczyt będzie okazją, nie tylko by wziąć udział w tematycznych panelach i zapoznać się z wizją polskiej prezydencji, ale także spotkać się i porozmawiać z ekspertami NASK. Na wydarzeniu obok Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego pojawią się:
- Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. strategicznego rozwoju cyberbezpieczeństwa w NASK, członek Rady Zarządzającej ENISA, ekspert w temacie sieci teleinformatycznych i ich bezpieczeństwa
- Martyna Różycka, Kierowniczka Zespołu Dyżurnet.pl NASK, znawczyni w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w sieci
- Maciej Groń, Radca Prawny NASK, specjalista zajmujący się eliminowaniem nielegalnych treści z internetu.
Konferencję rozpoczną wystąpienia otwierające oraz „Sesja Otwierająca”, gdzie w dyskusji o horyzontalnych priorytetach polskiej prezydencji dyrektor Krzysztof Silicki podzieli się swoimi refleksjami.
W panelu „Zaufane Podmioty Sygnalizujące: Nowe narzędzie w zwalczaniu nielegalnych treści online w Polsce” Martyna Różycka z Dyżunet.pl i Maciej Groń porozmawiają o roli Zaufanych Podmiotów w zwalczaniu nielegalnych treści w internecie.
NASK wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Dziecka organizuje też wyjątkowe, zamknięte wydarzenie Młodzieżowy Okrągły Stół: Cyfrowe wyzwania. Wypracowane podczas dyskusji rekomendacje i sugestie zostaną przekazane Rzeczniczce Praw Dziecka.
Dla gości wydarzenia, NASK organizuje także specjalną przestrzeń, w której będzie można porozmawiać bezpośrednio z ekspertami:
11.30-12.20 – Martyna Różycka (Dyżurnet.pl, NASK)
12.30-13.15 – Łukasz Wojtasik (NGO – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator programu “Dziecko w sieci”)
14.30-15.15 – Maciej Groń (NASK), Teresa Wierzbowska (prezeska, Zarząd Stowarzyszenia Sygnał), Kamila Brylak (Uniwersytet Wrocławski)
15.20-16.00 – Iwona Jarosz (NASK), Paweł Goławski (NASK) – eksperci w temacie bezpieczeństwa domen
Dlaczego warto wziąć udział?
IGF Polska 2024 to przestrzeń dla wymiany myśli, budowania partnerstw oraz współtworzenia strategii na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa cyfrowego w perspektywie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku. To drugi taki moment w historii naszego kraju. Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 roku.
Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji i pełny program: IGF Polska 2024 – IGF Polska – Portal Gov.pl
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Twoje dane osobowe wyciekły? Musisz działać szybko! Sprawdź, co robić
Kiedy imię, nazwisko, numer PESEL czy dane logowania trafiają w niepowołane ręce, skutki mogą być dramatyczne – od kradzieży tożsamości po straty finansowe. Jak się chronić przed skutkami wycieku danych osobowych? Radzą Eksperci z CERT Polska.
Premier Wietnamu w instytucie NASK
Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.
Jak rozpoznać deepfake po błędach w obrazie?
Rozpoznanie deepfake’ów wymaga uwagi i znajomości sygnałów, które zdradzają manipulację. W kolejnym odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” przedstawiamy najczęstsze błędy generacyjne w obrazie, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywy materiał.