Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.


W ostatnich latach nasiliło się wykorzystanie dezinformacji dla manipulowania procesami demokratycznymi. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa internet, który z jednej strony staje się najważniejszym źródłem informacji, a z drugiej pozwala na błyskawiczne rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji. Dezinformacja może być narzędziem używanym przez zewnętrzne podmioty do wpływania na wyniki referendów i destabilizowania lokalnych społeczności. Ochrona przed takimi działaniami zapewnia zabezpieczenie procesu decyzyjnego obywateli na poziomie lokalnym. Jest też kluczowa dla budowania i utrzymywania zaufania publicznego do systemu demokratycznego.
Cyberhigiena to zbiór podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z usług i urządzeń cyfrowych. Każdy, kto korzysta z komputera, smartfona czy tabletu powinien znać i stosować te zasady dla zachowania bezpieczeństwa w wielu obszarach życia prywatnego i służbowego. Dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak: finanse, ochrona informacji, prywatności czy wizerunku. Stosowanie się do tych reguł pozwala ograniczyć negatywne skutki celowych ataków stosowanych na dużą skalę przez cyberprzestępców, jak i zagrożeń powstałych w wyniku błędów ludzkich czy zwykłych pomyłek.
Podczas szkoleń „Bądźmy cyberodporni!” eksperci NASK-PIB przedstawiają aktualne zagrożenia związane z manipulacją informacyjną oraz praktyczne sposoby ich rozpoznawania i przeciwdziałania. Omawiane są również kluczowe zasady cyberhigieny, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w środowisku cyfrowym.
Bezpłatne szkolenia online „Bądźmy cyberodporni!” dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, organizowane są w ramach zadania Ministerstwa Cyfryzacji realizowanego przez NASK-PIB pod nazwą „Osłona informacyjna kampanii wyborczej 2025 r.”
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
Hejter? Nie, hero! Zlot 2025 za nami
Gdy inni kończyli rok szkolny i myśleli o odpoczynku, oni... spakowali plecaki i ruszyli do Warszawy. Z różnych zakątków Polski – z gór, znad morza, śląskich miast i podkarpackich wsi – 180 nauczycieli przyjechało na wydarzenie, które dla wielu jest czymś więcej niż tylko podsumowaniem projektu.
PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI
Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.