
Chroń się przed dezinformacją
Jak rozpoznać dezinformację i obronić się przed manipulacją? Odkryj techniki i mechanizmy związane z rozpowszechnianiem fałszywych treści z pomocą ekspertów z Ośrodka Analizy Dezinformacji Instytutu NASK.

Czym jest dezinformacja?
Treść
Dezinformacja to fałszywe lub wprowadzające w błąd treści. Mogą przybierać różne formy: postów, artykułów, komentarzy, filmów czy nagrań audioCele
Dezinformacja jest rozpowszechniana w celu umyślnego wyrządzenia szkody publicznej lub osiągnięcia zysku. Ostateczne cele dezinformacji to wzbudzenie strachu, utrata zaufania do instytucji i polaryzacja społeczna.Rozpowszechnianie
Każdy z nas może przyczynić się do szerzenia dezinformacji. Wystarczy np. udostępnić fałszywą treść w mediach społecznościowych.Efekt
Dezinformacja podważa zaufanie do instytucji publicznych, nauki czy mediów. Sprzyja destabilizacji państwa i podsycaniu podziałów społecznych
Chcesz wiedzieć więcej na temat dezinformacji wyborczej?
Fałszywe informacje mogą wpłynąć na Twoją decyzję przy urnie. Zobacz, jak rozpoznać manipulacje, które pojawiają się w czasie kampanii wyborczych w sieci czy mediach.
Zapoznaj się z materiałami

Kodeks dobrych praktyk - wspólnie przeciw dezinformacji
W świecie pełnym informacji, granica między prawdą a manipulacją staje się coraz trudniejsza do uchwycenia. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dezinformacją powstał „Kodeks dobrych praktyk” – wspólne opracowanie kilkunastu organizacji i ekspertów zajmujących się edukacją medialną, bezpieczeństwem cyfrowym oraz weryfikacją treści.
Czytaj więcej
Dezinformacja dotyczącą osób LGBTQ+ - Ośrodek Analizy Dezinformacji
Dezinformacja wymierzona w społeczność LGBTQ+ (lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i inne) ma swoje korzenie w historycznych uprzedzeniach i negatywnych stereotypach dotyczących osób nieheteronormatywnych. Fałszywe lub szkodliwe narracje, rozpowszechniane zwłaszcza w mediach społecznościowych, są narzędziem służącym marginalizacji osób LGBTQ+. Twórcy takich przekazów często wykorzystują emocje oraz strach przed odmiennością.
Czytaj więcej
Czego to człowiek nie wymyśli – absurdalne teorie spiskowe
Ziemia jest płaska, a jeśli nawet jest kulista, to jest pusta w środku. Jednak najważniejsze jest to, że niezależnie od jej kształtu, rządzą na niej reptilianie… Brzmi znajomo? Różnorakie teorie spiskowe pobudzały ludzką wyobraźnię na długo przed tym, zanim powstał internet.
Czytaj więcej
Czym jest dezinformacja?
Edukacja w zakresie mechanizmów dezinformacji pomaga o lepiej zrozumieć współczesny świat oraz przygotowuje do bezpiecznego i odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.
Czytaj więcejPoznaj techniki wykorzystywane w dezinformacji!
Clickbait
Sensacyjny lub emocjonalny nagłówek, który ma przyciągać uwagę.Język emocjonalny
Sformułowania, które wywołują strach, oburzenie, gniew czy złość.Podszywanie
Wykorzystywanie czyjegoś wizerunku i autorytetu do szerzenia szkodliwych treści.Cherry picking
Wybór informacji pasujących do tezy przy jednoczesnym pominięciu kontekstu.Fałszywa przyczyna
Nieuzasadnione założenie związku przyczynowo-skutkowego między zdrarzeniami.Dowód anegdotyczny
Powoływanie się na osobiste doświadczenie, aby podważyć dane statystyczne czy wyniki badań.Deepfake
Wygenerowany przez sztuczną inteligencję fałszywy materiał audio lub wideo.Cheapfake
Manipulowanie materiałem audiowizualnym za pomocą prostych, powszechnie dostępnych narzędzi.
Kto rozpowszechnia fałszywe treści?
Wprowadzające w błąd treści mogą być rozpowszechniane przez różnych aktorów dezinformacji. Należą do nich służby różnych krajów, które celowo wpływają na politykę, gospodarkę czy bezpieczeństwo. Istnieją również trolle i boty – użytkownicy zamieszczający prowokacyjne treści oraz automatyczne konta tworzące sztuczny tłum, często działające w zorganizowanych farmach. Do dezinformacji mogą przyczyniać się też politycy, liderzy opinii i użytkownicy.
Jak wpływają na nas nieprawdziwe treści?
Poznaj wyniki badań nad mechanizmami rozprzestrzeniania dezinformacji i sposobami jej zapobiegania.87% badanych...
... jest przekonanych, że zjawisko dezinformacji wywarło już duży wpływ na życie polityczne w ich kraju. UNESCO, 2023 Sprawdź źródło70% więcej szans...
...na bycie retweetowaną ma wiadomość nieprawdziwa w porównaniu do prawdziwej. Sprawdź źródło20% częściej...
...rozpowszechniane są treści, w których występuje słowo o moralno-emocjonalnym charakterze. Sprawdź źródłoO 21% rzadziej...
...badani mieli zamiar udostępniać fałszywe treści, gdy otrzymali wskazówki dotyczące umiejętnego korzystania z mediów cyfrowych. Sprawdź źródłoWidzisz dezinformację? Zgłoś ją!
Jeśli natrafisz na treści, które wydają się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, reaguj! Twoje zgłoszenie może pomóc w walce z dezinformacją.

Informacja
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji.