Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?
Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.


– Dzień Bezpiecznego Internetu to wyraz troski i odpowiedzialności za to, jakiego chcemy internetu. Marzy mi się internet czysty. Czysty od szkodliwych treści, które mogą wpływać na młodych użytkowników. Czysty od hejtu i spamu, który może wpływać na ludzi. Czysty, jeżeli chodzi o wpływanie na życie i zdrowie, bo dzisiaj też na życie i zdrowie internet może wpływać. Dzieci w Polsce korzystają z internetu 5 i pół godziny dziennie. To 40 godzin tygodniowo. Wyobraźmy sobie zatem, co można przez 40 godzin znaleźć, czego dotknąć, czego się nauczyć – podkreślał Minister Cyfryzacji, Wicepremier Krzysztof Gawkowski
Skalę problemów pokazują badania, w których połowa nastolatków (53,7%) twierdzi, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad dotyczących korzystania z internetu w zakresie czasu i dostępu do treści. Jednocześnie co czwarty nastolatek ogląda tzw. patostreamy, a czterdzieści procent zapytanych twierdzi, że w internecie nie można odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych.
– Nie mamy magicznych rozwiązań, dzięki którym za pomocą jednego strzału jesteśmy w stanie rozwiązać problemy w internecie. To jednak nie znaczy, że tego się nie da zrobić. Edukacja, działanie, demontaż problemów – każde zminimalizowanie zagrożeń, nawet o 1%, to 1% mniej zagrożeń, 1% dzieci ochronionych. To jest sukces. Zagrożeń jest dużo, ale bez działania byłoby ich jeszcze więcej – mówił dyrektor NASK, Radosław Nielek

O tym jak zrozumieć życie najmłodszych w sieci, jak ich w nim wspierać i jak chronić dzieci przed zagrożeniami, mówili uczestniczący w gali specjaliści i eksperci. Swoją wiedzą dzielili się prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, dr Alicja Długołęcka, Wojtek Kardyś, Tomasz Turba, dr Alicja Puścian i Oliwier Nytko. Mówili oni o korzystaniu ze smartfonów, edukacji seksualnej, social mediach, deepfake’ach, hazardzie i wpływie internetu na rozwój mózgów młodych ludzi. Ważnym punktem dyskusji była rola rodziców – jak ich wspierać, inspirować, nie pozostawić bezradnych wobec problemów, z którymi w sieci spotykają się ich dzieci. Nagranie gali i wystąpień specjalistów jest dostępne w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko wystąpienia prelegentów podczas gali w Warszawie. Wydarzenia związane z obchodami mają miejsce w całej Polsce. W tym roku to ponad 3700 inicjatyw w małych gminach i wielkich miastach. Wszystko po to, żeby budować odpowiedzialność zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz zrozumieć zagrożenia i znaleźć sposoby na to, by je minimalizować.
To już dwie dekady Dnia Bezpiecznego Internetu, który jest organizowany od 2004 roku. Wydarzenie łączy nie tylko ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem internetu, ale przede wszystkim daje poczucie, że politycy, nauczyciele, osobistości internetowe wspólnie dążą do tego, żeby internet był miejscem, w którym dzieci i nastolatki mogą być bezpieczne.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda.
Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.
Polska drużyna z udziałem NASK na podium NATO
To były cztery dni intensywnej pracy pod presją czasu, realizowanej w realiach cyfrowej wojny. Polsko- francuska drużyna, zdobyła drugie w największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony – NATO Locked Shields 2025. Wśród najlepszych z najlepszych znaleźli się również specjaliści z NASK.
AI – standardy i przyszłość. Europejskie warsztaty w NASK
UE chce by rewolucja AI była bezpieczna i zgodna z europejskimi wartościami – oparta na wspólnych, sprawdzonych standardach. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty w NASK w zorganizowane ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wnioski ze spotkania będą przydatne m.in. podczas czerwcowego posiedzenia Rady UE.