Typ_aktualnosc Aktualność
11 Lutego 2025|4 min. czytania

Zrozumieć cyfrową samotność. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci?

Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny – dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców. Specjaliści alarmują, że nie mamy dla dzieci czasu, nie rozmawiamy z nimi i nie mają one do nas zaufania. Jak to zmienić? Dyskutowano o tym podczas Gali Dnia Bezpiecznego Internetu - zorganizowanej przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Fotografia przedstawia wydarzenie na scenie podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 11 lutego 2025 roku. Na dużym ekranie w tle widnieje kolorowy baner z napisem 'Dzień Bezpiecznego Internetu' oraz grafiką fioletowej maskotki trzymającej tarczę z symbolem internetu. Na scenie znajduje się dwoje prowadzących. W głębi sceny stoi fortepian, za którym siedzi pianista, a po prawej stronie występuje kilku muzyków, w tym kontrabasista i wokalistka. Cała scena jest podświetlona ciepłym, pomarańczowym światłem, a widownia widoczna jest w dolnej części obrazu.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

– Dzień Bezpiecznego Internetu to wyraz troski i odpowiedzialności za to, jakiego chcemy internetu. Marzy mi się internet czysty. Czysty od szkodliwych treści, które mogą wpływać na młodych użytkowników. Czysty od hejtu i spamu, który może wpływać na ludzi. Czysty, jeżeli chodzi o wpływanie na życie i zdrowie, bo dzisiaj też na życie i zdrowie internet może wpływać. Dzieci w Polsce korzystają z internetu 5 i pół godziny dziennie. To 40 godzin tygodniowo. Wyobraźmy sobie zatem, co można przez 40 godzin znaleźć, czego dotknąć, czego się nauczyć – podkreślał Minister Cyfryzacji, Wicepremier Krzysztof Gawkowski 

Skalę problemów pokazują badania, w których połowa nastolatków (53,7%) twierdzi, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad dotyczących korzystania z internetu w zakresie czasu i dostępu do treści. Jednocześnie co czwarty nastolatek ogląda tzw. patostreamy, a czterdzieści procent zapytanych twierdzi, że w internecie nie można odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych. 

– Nie mamy magicznych rozwiązań, dzięki którym za pomocą jednego strzału jesteśmy w stanie rozwiązać problemy w internecie. To jednak nie znaczy, że tego się nie da zrobić. Edukacja, działanie, demontaż problemów – każde zminimalizowanie zagrożeń, nawet o 1%, to 1% mniej zagrożeń, 1% dzieci ochronionych. To jest sukces. Zagrożeń jest dużo, ale bez działania byłoby ich jeszcze więcej – mówił dyrektor NASK, Radosław Nielek

Na zdjęciu Radosław Nielek, dyrektor NASK, stoi na scenie i przemawia do mikrofonu. Ubrany w ciemny garnitur i czarną koszulę, ma skupiony wyraz twarzy. Tło sceny jest ciemne, podświetlone ciepłym, pomarańczowym światłem, co tworzy profesjonalną i uroczystą atmosferę wydarzenia.

O tym jak zrozumieć życie najmłodszych w sieci, jak ich w nim wspierać i jak chronić dzieci przed zagrożeniami, mówili uczestniczący w gali specjaliści i eksperci. Swoją wiedzą dzielili się prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, dr Alicja D ługołęcka, Wojtek Kardyś, Tomasz Turba, dr Alicja Puścian i Oliwier Nytko. M ówili oni o korzystaniu ze smartfonów, edukacji seksualnej, social mediach, deepfake’ach, hazardzie i wpływie internetu na rozwój mózgów młodych ludzi. Ważnym punktem dyskusji była rola rodziców – jak ich wspierać, inspirować, nie pozostawić bezradnych wobec problemów, z którymi w sieci spotykają się ich dzieci. Nagranie gali i wystąpień specjalistów jest dostępne w sieci. 

Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko wystąpienia prelegentów podczas gali w Warszawie. Wydarzenia związane z obchodami mają miejsce w całej Polsce. W tym roku to ponad 3700 inicjatyw w małych gminach i wielkich miastach. Wszystko po to, żeby budować odpowiedzialność zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz zrozumieć zagrożenia i znaleźć sposoby na to, by je minimalizować. 

To już dwie dekady Dnia Bezpiecznego Internetu, który jest organizowany od 2004 roku. Wydarzenie łączy nie tylko ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem internetu, ale przede wszystkim daje poczucie, że politycy, nauczyciele, osobistości internetowe wspólnie dążą do tego, żeby internet był miejscem, w którym dzieci i nastolatki mogą być bezpieczne. 

Wyróżnione aktualności

Ilustracja przedstawia zdjęcie rentgenowskie ludzkiej głowy w profilu, ale zamiast mózgu znajduje się w niej spleciona chałka. Tło jest ciemnoniebieskie, co kontrastuje z jasnym pieczywem i rentgenowskimi kośćmi czaszki. Obrazek ma humorystyczny i surrealistyczny charakter.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Stycznia 2025|7 min. czytania

Chałkoń z farmy lajków. Humor w social mediach i jego ciemne oblicze

Internet żyje trendami, a jednym z największych w ostatnim czasie jest tzw. Chałkoń. Wygenerowany przez sztuczną inteligencję żart, wskazuje na skuteczność virali w kształtowaniu opinii publicznej i skłania do pytań o zagrożenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.

Grafika przedstawia Igę Świątek, Andrzeja Dudę, Paulinę Hennig-Kloska w pionowych prostokątach na niebieskim tle, z centralnym napisem: 'DEEPFAKE Nie wierz, w to co słyszysz'. Napis 'DEEPFAKE' wyróżnia się kolorem czerwonym, a słowo 'słyszysz' jest podkreślone i zaznaczone na niebiesko. Obrazek wskazuje na zagrożenia związane z technologią deepfake i zwraca uwagę na ostrożność w odbiorze treści multimedialnych.
Aktualność
23 Stycznia 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach w głosie?

Deepfake, który ma na celu wprowadzenie nas w błąd, to nie tylko wygenerowany obraz, ale także zmanipulowany dźwięk. Eksperci NASK przygotowali kilka wskazówek, jak rozpoznać manipulacje w generowanym głosie i skutecznie zidentyfikować fałszywe nagrania.

data leak
Aktualność
22 Stycznia 2025|3 min. czytania

Twoje dane osobowe wyciekły? Musisz działać szybko! Sprawdź, co robić

 Kiedy imię, nazwisko, numer PESEL czy dane logowania trafiają w niepowołane ręce, skutki mogą być dramatyczne – od kradzieży tożsamości po straty finansowe. Jak się chronić przed skutkami wycieku danych osobowych? Radzą Eksperci z CERT Polska.

Premier Wietnamu Phạm Minh Chính stoi, otoczony przez ludzi witających go w świetle aparatów fotograficznych. Po lewej stronie znajduje się Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a obok niego dyrektor NASK Radosław Nielek. W tle widać fotografów i dziennikarzy robiących zdjęcia oraz nocną scenerię.
Aktualność
17 Stycznia 2025|4 min. czytania

Premier Wietnamu w instytucie NASK

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.

Informacje

Najnowsze aktualności

Lukasik w Paryzu
Typ_aktualnosc Aktualność
06 Lutego 2025|3 min. czytania

W Paryżu o bezpiecznej i etycznej Sztucznej Inteligencji

Nobliści, czołowi eksperci od AI biorą udział w prestiżowej konferencji IASEAI '25 we Francji. Reprezentujący Polskę Szymon Łukasik z NASK, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji, przedstawi doświadczenia Instytutu związane z dużymi modelami językowymi i wykrywaniem szkodliwych treści syntetycznych.

W górnej części znajduje się kolaż pięciu zdjęć Pauliny Henning-Kloski, Andrzeja Dudy, Ewy Drzyzgi, Małgorzaty Rozenek i Igi Świątek, przedstawionych w niebieskim tonie. W centralnej części widnieje wyróżniony na czerwono napis „DEEPFAKE”. Poniżej, w czarnym i niebieskim tekście, znajduje się hasło: „To zdradza cyberoszustów”.
Aktualność
06 Lutego 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach językowych?

No wiesz, w świecie deepfake’ów nie tylko obraz i głos mogą zdradzić manipulację, ale także po prostu używane w nagraniach słowa. Kolejny odcinek naszego cyklu wideo po prostu skupia się na błędach językowych, wiesz które często pojawiają się w zmanipulowanych treściach.

Plakat promujący Dzień Bezpiecznego Internetu, który odbędzie się 11 lutego 2025 roku. W centralnej części znajduje się napis „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 11 LUTEGO 2025” w dużej, niebieskiej czcionce. Nad tekstem umieszczona jest ilustracja fioletowego stworka z antenką na głowie, który trzyma tarczę z symbolem internetu i unosi kciuk w górę. W prawym górnym rogu znajduje się pasek wyszukiwania z adresem „www.dbi.pl” oraz hasztagi „#działajmyrazem” i „#DBI2025”. W dolnej części plakatu umieszczono logotypy organizatorów i partnerów, w tym Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, NASK, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka oraz Centrum Nauki Kopernik. Całość ozdobiona jest delikatnymi liniami i pikselowymi elementami nawiązującymi do cyfrowego świata.
Aktualność
06 Lutego 2025|5 min. czytania

Samotność młodych w wirtualnym tłumie. Jak budować bezpieczną relację ze światem online?

Ponad połowa nastolatków czuje się osamotniona w mediach społecznościowych, a jednocześnie 43 procent młodych ludzi korzysta z mediów społecznościowych, by poczuć się lepiej – te dane niepokoją. Jaka jest wirtualna rzeczywistość młodych i ich bardzo realne emocje z tym związane? Czy na pewno je rozumiemy? W czym młodzież potrzebuje naszej pomocy? Jak możemy jej skutecznie udzielić? Zapraszamy na Galę DBI (Dnia Bezpiecznego Internetu) 11 lutego.