Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum
Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.


Do 7 marca 2025 r. nauczyciele mogą zgłaszać uczniów ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. To konkurs, który skupia się na ochronie powietrza i zmianie klimatu. Do zdobycia są nie tylko wartościowe nagrody, ale również punkty liczące się przy rekrutacji do liceów i techników! W dotychczasowych trzech edycjach wzięło już udział ponad 12 tysięcy uczniów!

Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w instytucie NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2300 szkołach i przedszkolach z całej Polski.
W tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Z kolei partnerem merytorycznym olimpiady – jak w każdej edycji – jest Polski Alarm Smogowy, czyli organizacja skupiająca naukowców i aktywistów działających na rzecz poprawy powietrza w Polsce.
Ekouważność przepustką do szkoły średniej
Olimpiada ESA to konkurs w formule online. Zarówno rejestracja, jak i wszystkie trzy etapy zawodów odbywają się za pośrednictwem platformy konkursowej olimpiadaesa.nask.pl.
Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia związane z ochroną powietrza i zmianą klimatu, a wszystkie materiały, na podstawie których przygotowywane są pytania konkursowe, dostępne są po zalogowaniu – przez uczniów i przez nauczycieli – w bibliografii na platformie. Każdy uczestnik może też przećwiczyć formę konkursu w przykładowym teście.
Laureaci zostaną wyłonieni w trzech etapach:
- I etap – etap szkolny – 11 marca 2025 r., godz. 10
- II etap – etap wojewódzki – 25 marca 2025 r., godz. 10
- Finał – etap ogólnopolski – 8 kwietnia 2025 r., godz. 10
Wyniki zostaną ogłoszone do 23 kwietnia 2025 r.
Gdzie szukać informacji?
Platforma konkursowa: Olimpiada ESA
Regulamin, bibliografia oraz instrukcje dla nauczyciela i ucznia: Regulamin Olimpiady ESA
Plakat do pobrania: Olimpiada ESA 2025 – plakat
Animacja: IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Szkoły i przedszkola mogą w każdym momencie zgłosić chęć dołączenia do programu przez formularz: Dołącz do ESA.
Serdecznie zapraszamy!
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI
Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość
Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.