Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum
Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.
![Plakat promujący konkurs online „Wygrywaj z ESA”. Na fioletowym tle chłopiec z plecakiem i słuchawkami na szyi trzyma laptopa, na którego ekranie widnieje strona konkursu. W lewym dolnym rogu grafika z napisem „konkurs online” oraz ikoną pucharu. W tle elementy graficzne, takie jak gwiazdki i trofea.](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fnask.multisite.lab.nob.pib.nask.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F9%2F2025%2F01%2FESA_Olimp_1080x1920_IG_Stories.png&w=3840&q=75)
![Łuna gradientu wychodząca od dołu](/_next/image/?url=%2F_next%2Fstatic%2Fmedia%2Fgradient-lun-bottom-mobile.841e0a46.png&w=1920&q=75)
Do 7 marca 2025 r. nauczyciele mogą zgłaszać uczniów ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. To konkurs, który skupia się na ochronie powietrza i zmianie klimatu. Do zdobycia są nie tylko wartościowe nagrody, ale również punkty liczące się przy rekrutacji do liceów i techników! W dotychczasowych trzech edycjach wzięło już udział ponad 12 tysięcy uczniów!
![Plakat promujący IV Ogólnopolską Olimpiadę Antysmogową dla klas 7-8 (edycja 2025). Na fioletowym tle widnieje adres „olimpiadaesa.nask.pl”. Po prawej stronie uśmiechnięci uczniowie, w górnym rogu logo ESA NASK.](/_next/image/?url=http%3A%2F%2Fnask.multisite.lab.nob.pib.nask.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F9%2F2025%2F01%2FESA_Olimp_720x540_www_aktualnosci.png&w=1920&q=75)
Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w instytucie NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2300 szkołach i przedszkolach z całej Polski.
W tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Z kolei partnerem merytorycznym olimpiady – jak w każdej edycji – jest Polski Alarm Smogowy, czyli organizacja skupiająca naukowców i aktywistów działających na rzecz poprawy powietrza w Polsce.
Ekouważność przepustką do szkoły średniej
Olimpiada ESA to konkurs w formule online. Zarówno rejestracja, jak i wszystkie trzy etapy zawodów odbywają się za pośrednictwem platformy konkursowej olimpiadaesa.nask.pl.
Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia związane z ochroną powietrza i zmianą klimatu, a wszystkie materiały, na podstawie których przygotowywane są pytania konkursowe, dostępne są po zalogowaniu – przez uczniów i przez nauczycieli – w bibliografii na platformie. Każdy uczestnik może też przećwiczyć formę konkursu w przykładowym teście.
Laureaci zostaną wyłonieni w trzech etapach:
- I etap – etap szkolny – 11 marca 2025 r., godz. 10
- II etap – etap wojewódzki – 25 marca 2025 r., godz. 10
- Finał – etap ogólnopolski – 8 kwietnia 2025 r., godz. 10
Wyniki zostaną ogłoszone do 23 kwietnia 2025 r.
Gdzie szukać informacji?
Platforma konkursowa: Olimpiada ESA
Regulamin, bibliografia oraz instrukcje dla nauczyciela i ucznia: Regulamin Olimpiady ESA
Plakat do pobrania: Olimpiada ESA 2025 – plakat
Animacja: IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Szkoły i przedszkola mogą w każdym momencie zgłosić chęć dołączenia do programu przez formularz: Dołącz do ESA.
Serdecznie zapraszamy!
Wyróżnione aktualności
Chałkoń z farmy lajków. Humor w social mediach i jego ciemne oblicze
Internet żyje trendami, a jednym z największych w ostatnim czasie jest tzw. Chałkoń. Wygenerowany przez sztuczną inteligencję żart, wskazuje na skuteczność virali w kształtowaniu opinii publicznej i skłania do pytań o zagrożenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.
Jak rozpoznać deepfake po błędach w głosie?
Deepfake, który ma na celu wprowadzenie nas w błąd, to nie tylko wygenerowany obraz, ale także zmanipulowany dźwięk. Eksperci NASK przygotowali kilka wskazówek, jak rozpoznać manipulacje w generowanym głosie i skutecznie zidentyfikować fałszywe nagrania.
Twoje dane osobowe wyciekły? Musisz działać szybko! Sprawdź, co robić
Kiedy imię, nazwisko, numer PESEL czy dane logowania trafiają w niepowołane ręce, skutki mogą być dramatyczne – od kradzieży tożsamości po straty finansowe. Jak się chronić przed skutkami wycieku danych osobowych? Radzą Eksperci z CERT Polska.
Premier Wietnamu w instytucie NASK
Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.
Najnowsze aktualności
Jak rozpoznać deepfake po błędach logicznych?
W kolejnym, przedostatnim już odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” czas na jedne z najbardziej wyrazistych wskaźników manipulacji – błędy logiczne. W deepfake’ach nie zawsze chodzi o techniczne niedoskonałości obrazu czy dźwięku. Często to niespójności w treści i kontekście zdradzają, że mamy do czynienia z fałszerstwem.
Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.
Deepfake, influencerzy i boty: największe zagrożenia wyborów 2025
Dezinformacja nie ogranicza się już wyłącznie do prostych przekazów w rodzaju „fake newsów” kopiowanych z jednego konta na drugie. Obecne kampanie dezinformacyjne stają się coraz bardziej zaawansowane – wykorzystują m.in. memiczną komunikację, filmiki, konta botów czy nawet generatywną AI do tworzenia fałszywych grafik lub nagrań wideo.