Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum
Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.
Do 7 marca 2025 r. nauczyciele mogą zgłaszać uczniów ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. To konkurs, który skupia się na ochronie powietrza i zmianie klimatu. Do zdobycia są nie tylko wartościowe nagrody, ale również punkty liczące się przy rekrutacji do liceów i techników! W dotychczasowych trzech edycjach wzięło już udział ponad 12 tysięcy uczniów!
Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w instytucie NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2300 szkołach i przedszkolach z całej Polski.
W tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Z kolei partnerem merytorycznym olimpiady – jak w każdej edycji – jest Polski Alarm Smogowy, czyli organizacja skupiająca naukowców i aktywistów działających na rzecz poprawy powietrza w Polsce.
Ekouważność przepustką do szkoły średniej
Olimpiada ESA to konkurs w formule online. Zarówno rejestracja, jak i wszystkie trzy etapy zawodów odbywają się za pośrednictwem platformy konkursowej olimpiadaesa.nask.pl.
Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia związane z ochroną powietrza i zmianą klimatu, a wszystkie materiały, na podstawie których przygotowywane są pytania konkursowe, dostępne są po zalogowaniu – przez uczniów i przez nauczycieli – w bibliografii na platformie. Każdy uczestnik może też przećwiczyć formę konkursu w przykładowym teście.
Laureaci zostaną wyłonieni w trzech etapach:
- I etap – etap szkolny – 11 marca 2025 r., godz. 10
- II etap – etap wojewódzki – 25 marca 2025 r., godz. 10
- Finał – etap ogólnopolski – 8 kwietnia 2025 r., godz. 10
Wyniki zostaną ogłoszone do 23 kwietnia 2025 r.
Gdzie szukać informacji?
Platforma konkursowa: Olimpiada ESA
Regulamin, bibliografia oraz instrukcje dla nauczyciela i ucznia: Regulamin Olimpiady ESA
Plakat do pobrania: Olimpiada ESA 2025 – plakat
Animacja: IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
Więcej informacji o programie ESA: esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Szkoły i przedszkola mogą w każdym momencie zgłosić chęć dołączenia do programu przez formularz: Dołącz do ESA.
Serdecznie zapraszamy!
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Jak rozpoznać deepfake po błędach w obrazie?
Rozpoznanie deepfake’ów wymaga uwagi i znajomości sygnałów, które zdradzają manipulację. W kolejnym odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” przedstawiamy najczęstsze błędy generacyjne w obrazie, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywy materiał.
Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.
Jedną z najbardziej niepokojących technologii, używającej AI są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.
„Bądź widoczny w sieci” – kampania Rejestru domeny .pl
Kampania „Bądź widoczny w sieci”, przygotowana przez instytut badawczy NASK, wystartowała 7 stycznia. Jej celem jest promocja domeny .pl.