Aktualność
15 Stycznia 2025|3 min. czytania

Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.

Jedną z najbardziej niepokojących technologii, używającej AI są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.

Obraz przedstawia kolaż czterech twarzy m. in. Donald Tusk, Elon Musk, każda oddzielona ukośnymi liniami, z zastosowanym niebieskim filtrem. Poniżej twarzy znajduje się duży czerwony napis „UWAGA” oraz czarny napis „Deepfake!”, wskazujący na ostrzeżenie przed wykorzystaniem lub obecnością technologii deepfake.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Co to jest deepfake? 

Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują prawdziwe osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie. 

Niestety, ta technologia bywa wykorzystywana w nieetycznych celach, takich jak rozpowszechnianie dezinformacji, oszustwa finansowe czy naruszanie prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać deepfaki i chronić siebie oraz innych przed ich skutkami. 

5 deepfake’owych wskazówek 

Cykl wideo przygotowany przez naukowców z instytutu NASK to praktyczny 6-odcinkowy przewodnik, który krok po kroku uczy, bazując na konkretnych przykładach, jak identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do weryfikowania treści, które widzisz w internecie i unikniesz potencjalnych zagrożeń. 

Oto, czego możesz się spodziewać: 

  1. Błędy w generacji obrazu
    Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu. 
  2. Fałszywy głos
    Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji. 
  3. Pułapki gramatyczne
    Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu. 
  4. Błędy logiczne i niespójności
    Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację. 
  5. Zabiegi maskujące
    Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu. 

Obejrzyj już teraz! 

Nie daj się oszukać – nie pozwól, by deepfaki wprowadziły cię w błąd! Oglądaj nasz cykl wideo i dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać cyfrowe manipulacje. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube. Premiera kolejnego – już jutro.  

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

NASK ostrzega przed dezinformacją
Aktualność
15 Maja 2025|5 min. czytania

Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi

Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.

Graficzna kompozycja symbolizująca wybory prezydenckie w Polsce – w centrum ręka wrzuca kartę do urny wyborczej z czerwonym krzyżykiem, w tle statystyki, symbole hasztagów, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Pałac Prezydencki, flaga Polski oraz liczba 25 – wszystko utrzymane w nowoczesnej, geometrycznej stylistyce w barwach biało-niebiesko-czerwono-złotych.”
Typ_aktualnosc Aktualność
15 Maja 2025|4 min. czytania

Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje

NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.