Aktualność
15 Stycznia 2025|3 min. czytania

Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.

Jedną z najbardziej niepokojących technologii, używającej AI są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.

Obraz przedstawia kolaż czterech twarzy m. in. Donald Tusk, Elon Musk, każda oddzielona ukośnymi liniami, z zastosowanym niebieskim filtrem. Poniżej twarzy znajduje się duży czerwony napis „UWAGA” oraz czarny napis „Deepfake!”, wskazujący na ostrzeżenie przed wykorzystaniem lub obecnością technologii deepfake.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Co to jest deepfake? 

Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują prawdziwe osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie. 

Niestety, ta technologia bywa wykorzystywana w nieetycznych celach, takich jak rozpowszechnianie dezinformacji, oszustwa finansowe czy naruszanie prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać deepfaki i chronić siebie oraz innych przed ich skutkami. 

5 deepfake’owych wskazówek 

Cykl wideo przygotowany przez naukowców z instytutu NASK to praktyczny 6-odcinkowy przewodnik, który krok po kroku uczy, bazując na konkretnych przykładach, jak identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do weryfikowania treści, które widzisz w internecie i unikniesz potencjalnych zagrożeń. 

Oto, czego możesz się spodziewać: 

  1. Błędy w generacji obrazu
    Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu. 
  2. Fałszywy głos
    Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji. 
  3. Pułapki gramatyczne
    Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu. 
  4. Błędy logiczne i niespójności
    Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację. 
  5. Zabiegi maskujące
    Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu. 

Obejrzyj już teraz! 

Nie daj się oszukać – nie pozwól, by deepfaki wprowadziły cię w błąd! Oglądaj nasz cykl wideo i dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać cyfrowe manipulacje. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube. Premiera kolejnego – już jutro.  

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Ilustracja przedstawia zdjęcie rentgenowskie ludzkiej głowy w profilu, ale zamiast mózgu znajduje się w niej spleciona chałka. Tło jest ciemnoniebieskie, co kontrastuje z jasnym pieczywem i rentgenowskimi kośćmi czaszki. Obrazek ma humorystyczny i surrealistyczny charakter.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Stycznia 2025|7 min. czytania

Chałkoń z farmy lajków. Humor w social mediach i jego ciemne oblicze

Internet żyje trendami, a jednym z największych w ostatnim czasie jest tzw. Chałkoń. Wygenerowany przez sztuczną inteligencję żart, wskazuje na skuteczność virali w kształtowaniu opinii publicznej i skłania do pytań o zagrożenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.

Grafika przedstawia Igę Świątek, Andrzeja Dudę, Paulinę Hennig-Kloska w pionowych prostokątach na niebieskim tle, z centralnym napisem: 'DEEPFAKE Nie wierz, w to co słyszysz'. Napis 'DEEPFAKE' wyróżnia się kolorem czerwonym, a słowo 'słyszysz' jest podkreślone i zaznaczone na niebiesko. Obrazek wskazuje na zagrożenia związane z technologią deepfake i zwraca uwagę na ostrożność w odbiorze treści multimedialnych.
Aktualność
23 Stycznia 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach w głosie?

Deepfake, który ma na celu wprowadzenie nas w błąd, to nie tylko wygenerowany obraz, ale także zmanipulowany dźwięk. Eksperci NASK przygotowali kilka wskazówek, jak rozpoznać manipulacje w generowanym głosie i skutecznie zidentyfikować fałszywe nagrania.

data leak
Aktualność
22 Stycznia 2025|3 min. czytania

Twoje dane osobowe wyciekły? Musisz działać szybko! Sprawdź, co robić

 Kiedy imię, nazwisko, numer PESEL czy dane logowania trafiają w niepowołane ręce, skutki mogą być dramatyczne – od kradzieży tożsamości po straty finansowe. Jak się chronić przed skutkami wycieku danych osobowych? Radzą Eksperci z CERT Polska.

Premier Wietnamu Phạm Minh Chính stoi, otoczony przez ludzi witających go w świetle aparatów fotograficznych. Po lewej stronie znajduje się Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a obok niego dyrektor NASK Radosław Nielek. W tle widać fotografów i dziennikarzy robiących zdjęcia oraz nocną scenerię.
Aktualność
17 Stycznia 2025|4 min. czytania

Premier Wietnamu w instytucie NASK

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.

Informacje

Najnowsze aktualności

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

IMG_9867-26
Typ_aktualnosc Aktualność
18 Lutego 2025|3 min. czytania

Deepfake, influencerzy i boty: największe zagrożenia wyborów 2025

Dezinformacja nie ogranicza się już wyłącznie do prostych przekazów w rodzaju „fake newsów” kopiowanych z jednego konta na drugie. Obecne kampanie dezinformacyjne stają się coraz bardziej zaawansowane – wykorzystują m.in. memiczną komunikację, filmiki, konta botów czy nawet generatywną AI do tworzenia fałszywych grafik lub nagrań wideo.

Grafika promocyjna serwisu moje.cert.pl, składająca się z dwóch części. Po lewej stronie znajduje się ilustracja zielonej kłódki na tle cyfrowych połączeń, symbolizująca bezpieczeństwo w sieci. W górnej części widnieje zielony przycisk z napisem 'moje.cert.pl'. Po prawej stronie przedstawiony jest laptop z otwartą stroną moje.cert.pl, na której widnieje napis 'Jesteś na moje.cert.pl', a poniżej opcje logowania i uwierzytelniania. W dolnej części obrazu umieszczono logotyp CERT.PL oraz NASK, podkreślając ich zaangażowanie w cyberbezpieczeństwo.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Lutego 2025|4 min. czytania

moje.cert.pl – Twój test bezpieczeństwa w internecie

Każdy - zarówno osoba prywatna, mała firma czy duża instytucja publiczna - może sprawdzić, czy jego serwis jest bezpieczny, a więc budować i rozwijać swoje cyberbezpieczeństwo. Narzędzie jest bezpłatne.