Aktualność
15 Stycznia 2025|3 min. czytania

Usta, głos, treść, tło. Umiesz rozpoznać deepfake? Sprawdź! Pomogą ci w tym eksperci NASK.

Manipulacje wizerunkiem i głosem stają się coraz bardziej powszechne w dobie rozwoju sztucznej inteligencji. Jedną z najbardziej niepokojących technologii są deepfaki – zaawansowane fałszywe obrazy i nagrania, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. To zwykle wizerunki znanych osób, które oszuści chętnie wykorzystują, by nas nabrać. Jak rozpoznać deepfaki? Naukowcy NASK wyjaśniają to krok po kroku w naszym nowym cyklu wideo.

Obraz przedstawia kolaż czterech twarzy m. in. Donald Tusk, Elon Musk, każda oddzielona ukośnymi liniami, z zastosowanym niebieskim filtrem. Poniżej twarzy znajduje się duży czerwony napis „UWAGA” oraz czarny napis „Deepfake!”, wskazujący na ostrzeżenie przed wykorzystaniem lub obecnością technologii deepfake.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Co to jest deepfake? 

Deepfake to efekt wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania obrazów lub dźwięków, które imitują prawdziwe osoby. Może to być zmanipulowane nagranie wideo, w którym ktoś mówi coś, czego nigdy nie powiedział lub fałszywe nagranie głosowe przypisujące słowa danej osobie. 

Niestety, ta technologia bywa wykorzystywana w nieetycznych celach, takich jak rozpowszechnianie dezinformacji, oszustwa finansowe czy naruszanie prywatności. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać deepfaki i chronić siebie oraz innych przed ich skutkami. 

5 deepfake’owych wskazówek 

Cykl wideo przygotowany przez naukowców z instytutu NASK to praktyczny 6-odcinkowy przewodnik, który krok po kroku uczy, bazując na konkretnych przykładach, jak identyfikować deepfaki i unikać pułapek cyfrowych manipulacji.
W każdym odcinku eksperci z Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK – Joanna Gajewska i Michał Ołowski mówią, na jakie elementy zwracać uwagę, żeby rozpoznać wygenerowane treści. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do weryfikowania treści, które widzisz w internecie i unikniesz potencjalnych zagrożeń. 

Oto, czego możesz się spodziewać: 

  1. Błędy w generacji obrazu
    Dowiesz się, na co zwracać uwagę w wyglądzie twarzy – szczególnie w okolicy ust – gdzie często pojawiają się nieprawidłowości w renderowaniu.

  2. Fałszywy głos
    Poznasz typowe wpadki generowanych głosów, takie jak nieprawidłowa intonacja lub brak płynności wynikający z ignorowania interpunkcji.

  3. Pułapki gramatyczne
    Fałszywe treści tekstowe często zawierają błędy gramatyczne, szczególnie w odmianach liczebników i mogą one wskazywać na automatyczne generowanie tekstu.

  4. Błędy logiczne i niespójności
    Nauczysz się zauważać sytuacje, w których mowa ciała nie zgadza się z wypowiadanymi słowami, co może zdradzić manipulację.

  5. Zabiegi maskujące
    Zrozumiesz, jak efekty i tekstury nakładane na obraz mają na celu ukrycie niedoskonałości fałszywego obrazu. 

Obejrzyj już teraz! 

Nie daj się oszukać – nie pozwól, by deepfaki wprowadziły cię w błąd! Oglądaj nasz cykl wideo i dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać cyfrowe manipulacje. Odcinek pierwszy jest już dostępny na YouTube. Premiera kolejnego – już jutro.  

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Grafika promująca wybór domeny .pl. Na ciemnym tle widnieje hasło 'Bądź jak Janek, bądź widoczny w sieci. Wybierz domenę .pl'. Po prawej stronie znajduje się ilustracja postaci Janka o czerwono-białych barwach, oświetlonej światłem reflektora w kształcie logotypu domeny .pl. W lewym dolnym rogu widnieje logo NASK oraz adres strony badzwidocznywsieci.pl
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Stycznia 2025|2 min. czytania

„Bądź widoczny w sieci” – kampania Rejestru domeny .pl

Kampania „Bądź widoczny w sieci”, przygotowana przez instytut badawczy NASK, wystartowała 7 stycznia. Jej celem jest promocja domeny .pl.

Osoba trzymająca smartfon w ręku, pracująca na laptopie w ciemnym, nastrojowym oświetleniu. Na zdjęciu widoczna jest ikona kłódki oraz symbol gwiazdek reprezentujących hasło, co podkreśla tematykę bezpieczeństwa danych i cyberochrony.
Typ_aktualnosc Aktualność
31 Grudnia 2024|5 min. czytania

qwerty123 – czy na pewno wiesz, jak teraz tworzyć bezpieczne hasła?

Hasła są w erze cyfrowej kluczowym elementem ochrony naszych danych osobowych, finansowych i zawodowych. Jak zatem tworzyć hasła, które skutecznie chronią? Specjaliści z zespołu CERT Polska, działającego w instytucie NASK, przygotowali rekomendacje, które porządkują i aktualizują dotychczasowe zasady.

Na zdjęciu widoczna jest osoba ubrana w czarną kominiarkę, która zasłania twarz, z wyjątkiem oczu, oraz w czerwono-białą czapkę świętego Mikołaja. Postać siedzi przy laptopie na tle ciemnoczerwonego tła, co nadaje zdjęciu atmosferę tajemniczości i potencjalnego zagrożenia, sugerując cyberprzestępstwo w okresie świątecznym.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|4 min. czytania

Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"

Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.