Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej
Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.


Czego Pani, uczestniczka i panelistka wielu konferencji SECURE, spodziewa się po SECURE Summit 2025?
Prof. Agnieszka Gryszczyńska: Tegoroczny SECURE to przede wszystkim doskonały program uwzględniający międzynarodowe wyzwania cyberbezpieczeństwa; paneliści, którzy są wybitnymi specjalistami wyznaczającymi kierunki rozwoju regulacji i technologii, a także szansa na bezpośrednie dyskusje w kuluarach.
O czym będzie Pani mówiła? Co w obszarze, którym się Pani zajmuje, jest obecnie szczególnie istotne?
AG: Podczas mojego panelu “Combating cybercrime: cooperation between law enforcement and CSIRTs”, na który już teraz wszystkich serdecznie zapraszam, przedstawimy dotychczasowe sukcesy prokuratury, Policji i zespołu CERT Polska, bazujące na wzajemnej współpracy.
Każdy z prelegentów przedstawi przykład sprawy, w której ustalenie sprawcy, zabezpieczenie materiału dowodowego czy wsparcie pokrzywdzonych opierało na współdziałaniu i wymianie danych. Ja w moim wystąpieniu powrócę do sprawy Thomasa, najbardziej uciążliwego polskiego cyberprzestępcy. Współdziałanie prokuratury i Policji zainicjowane cyberćwiczeniami przez instytut NASK zaowocowało nie tylko ustaleniem tożsamości sprawcy i jego zatrzymaniem, ale również odzyskaniem 16 718 kluczy do deszyfracji i ich udostępnieniem dla pokrzywdzonych atakami ransomware.
W tej sprawie zapadł już wyrok, może to być więc również ciekawy punkt wyjścia do dyskusji o zagrożeniu karnym za czyny z zakresu cyberprzestępczości.
Podczas dyskusji zastanowimy się wspólnie czy aktualna regulacja odnosząca się do współpracy pomiędzy organami ściągania a zespołami CSIRT jest wystarczająca. Przedstawimy propozycje prawne, organizacyjne i techniczne, które pomogą nam w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa i zwalczaniu cyberprzestępczości.
Wobec transgraniczności i profesjonalizacji grup cyberprzestępczych współdziałanie organów ścigania oraz zespołów CSIRT ma fundamentalne znaczenie.
Dlaczego warto wziąć udział w SECURE 2025? Jakiego panelu, prezentacji czy wystąpienia jest Pani szczególnie ciekawa?
AG: SECURE 2025 to możliwość zdobycia unikatowej wiedzy i dyskusji w gronie międzynarodowych ekspertów. Osobiście, wobec zagrożeń hybrydowych, polecam wystąpienie gen. Karola Molendy poświęcone współpracy cywilnej i wojskowej w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Stałym elementem programu konferencji SECURE, na który wszyscy czekają, jest prezentacja raportu rocznego zespołu CERT Polska. Tak będzie i tym razem. Zwłaszcza, że ostatnie ataki na placówki medyczne wskazują na wagę wzmacniania cyberbezpieczeństwa sektora ochrony zdrowia.
Z kolei drugiego dnia niezwykle ciekawie prezentują się panele poświęcone cyberbezpieczeństwu AI.
Polecam uwadze również dyskusję na temat Cyber Blueprint’25.
Do zobaczenia podczas konferencji!
*Agnieszka Gryszczyńska, profesor uczelni w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. Dyrektor Departamentu ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji w Prokuraturze Krajowej. Członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji. Prelegentka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych oraz autorka publikacji poświęconych prawnym aspektom informatyzacji, rejestrom publicznym, ochronie danych osobowych, tajemnicom prawnie chronionym oraz cyberprzestępczości i cyberbezpieczeństwu.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.