Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Agnieszka Gryszczyńska
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Czego Pani, uczestniczka i panelistka wielu konferencji SECURE, spodziewa się po SECURE Summit 2025?

Prof. Agnieszka Gryszczyńska: Tegoroczny SECURE to przede wszystkim doskonały program uwzględniający międzynarodowe wyzwania cyberbezpieczeństwa; paneliści, którzy są wybitnymi specjalistami wyznaczającymi kierunki rozwoju regulacji i technologii, a także szansa na bezpośrednie dyskusje w kuluarach. 

O czym będzie Pani mówiła? Co w obszarze, którym się Pani zajmuje, jest obecnie szczególnie istotne?

AG: Podczas mojego panelu “Combating cybercrime: cooperation between law enforcement and CSIRTs”, na który już teraz wszystkich serdecznie zapraszam, przedstawimy dotychczasowe sukcesy prokuratury, Policji i zespołu CERT Polska, bazujące na wzajemnej współpracy.
Każdy z prelegentów przedstawi przykład sprawy, w której ustalenie sprawcy, zabezpieczenie materiału dowodowego czy wsparcie pokrzywdzonych opierało na współdziałaniu i wymianie danych. Ja w moim wystąpieniu powrócę do sprawy Thomasa, najbardziej uciążliwego polskiego cyberprzestępcy. Współdziałanie prokuratury i Policji zainicjowane cyberćwiczeniami przez instytut NASK  zaowocowało nie tylko ustaleniem tożsamości sprawcy i jego zatrzymaniem, ale również odzyskaniem 16 718 kluczy do deszyfracji i ich udostępnieniem dla pokrzywdzonych atakami ransomware.
W tej sprawie zapadł już wyrok, może to być więc również ciekawy punkt wyjścia do dyskusji o zagrożeniu karnym za czyny z zakresu cyberprzestępczości.
Podczas dyskusji zastanowimy się wspólnie czy aktualna regulacja odnosząca się do współpracy pomiędzy organami ściągania a zespołami CSIRT jest wystarczająca. Przedstawimy propozycje prawne, organizacyjne i techniczne, które pomogą nam w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa i zwalczaniu cyberprzestępczości. 
Wobec transgraniczności i profesjonalizacji grup cyberprzestępczych współdziałanie organów ścigania oraz zespołów CSIRT ma fundamentalne znaczenie. 

Dlaczego warto wziąć udział w SECURE 2025? Jakiego panelu, prezentacji czy wystąpienia jest Pani szczególnie ciekawa?

AG: SECURE 2025 to możliwość zdobycia unikatowej wiedzy i dyskusji w gronie międzynarodowych ekspertów. Osobiście, wobec zagrożeń hybrydowych, polecam wystąpienie gen. Karola Molendy poświęcone współpracy cywilnej i wojskowej w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Stałym elementem programu konferencji SECURE, na który wszyscy czekają, jest prezentacja raportu rocznego zespołu CERT Polska. Tak będzie i tym razem. Zwłaszcza, że ostatnie ataki na placówki medyczne wskazują na wagę wzmacniania cyberbezpieczeństwa sektora ochrony zdrowia.
Z kolei drugiego dnia niezwykle ciekawie prezentują się panele poświęcone cyberbezpieczeństwu AI.
Polecam uwadze również dyskusję na temat Cyber Blueprint’25.
Do zobaczenia podczas konferencji! 

*Agnieszka Gryszczyńska, profesor uczelni w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. Dyrektor Departamentu ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji w Prokuraturze Krajowej. Członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji. Prelegentka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych oraz autorka publikacji poświęconych prawnym aspektom informatyzacji, rejestrom publicznym, ochronie danych osobowych, tajemnicom prawnie chronionym oraz cyberprzestępczości i cyberbezpieczeństwu.  

 

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Grafika promująca domenę .pl przygotowana przez NASK. Na środku widoczny napis: „Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania”. Poniżej informacja: „Jedynie 0,74%* kampanii przeciwko polskim użytkownikom używa domen .pl”. Na dole małym drukiem: „*dane 04/2025”. W tle ciemny motyw z kolorowymi elementami graficznymi i logo .pl w czerwonym kółku.
Typ_aktualnosc Aktualność
21 Maja 2025|8 min. czytania

Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania

Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.

Oświadczenie NASK - aktualizacja
Aktualność
21 Maja 2025|3 min. czytania

Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. AKTUALIZACJA 21.05.2025

NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia w sprawie reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował. Wynika z nich, że Meta nie zablokowała reklam wyborczych.

Dr inż. Radosław Nielek
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Maja 2025|8 min. czytania

Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć

W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?