„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach
W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.


Tę misję realizuje „Klub Cyfrowych Możliwości”, nowatorski projekt, w którym NASK wraz ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog chce zachęcić dzieci i młodzież z całej Polski, zwłaszcza dziewczęta, do odważnego wejścia w świat IT.
Jak mówił Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK:
„22% chłopców marzy o tym, żeby zostać programistą, a ponad 15% planuje przyszłość jako informatyk. A dziewczyny? Tylko 3,3% chce programować, a zaledwie 1,8% wybrałoby zawód informatyczki. Ten kontrast bije po oczach i właśnie dlatego w NASK staramy się odwrócić te proporcje. Wierzymy, że świat nowych technologii to miejsce dla każdego – bez względu na płeć. Dlatego tworzymy inicjatywy, takie jak „Klub Cyfrowych Możliwości”, by zachęcić dziewczęta do odkrywania swoich talentów i wchodzenia na ścieżkę IT.”.
20 lutego 2025 roku w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisano umowę o dofinansowanie projektu, którego łączny budżet wynosi prawie 25 mln zł. Dokument sygnowali: Przemysław Kuna – zastępca dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych oraz Monika Sikora – podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wzór i zmiana
NASK zrealizuje projekt we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Plan zakłada, że w latach 2025–2029 bezpłatne warsztaty z zakresu nowych technologii i kompetencji cyfrowych obejmą uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, przy czym 60% uczestników stanowić będą dziewczęta. W zajęciach zachęcających do rozwoju w kierunku STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) weźmie udział co najmniej 17 000 osób, głównie z mniejszych miejscowości i gmin wiejskich w całej Polsce (ponad 300 lokalizacji).
„<<Klub Cyfrowych Możliwości>> to istotny krok w rozwoju kompetencji cyfrowych młodych ludzi, a jednocześnie w wyrównywaniu proporcji kształcenia i zatrudnienia w sektorze ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). Dziś nadal dominują w nim mężczyźni. Chcemy być częścią zmiany w tym zakresie” – podkreśla Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK. – „W ciągu najbliższych pięciu lat będziemy zachęcać do udziału w warsztatach szczególnie dziewczęta, a ich rodziców – do wspierania wyborów edukacyjnych związanych z nowymi technologiami” – dodaje.
Edukacja i inspiracja
Zajęcia prowadzone będą w czterodniowych cyklach – podczas wakacji letnich i ferii zimowych – a także w formie jednodniowych warsztatów w październiku. Rolę edukatorek obejmą studentki kierunków ścisłych i okołotechnologicznych, które w ramach projektu otrzymają stypendia. Ich przykłady mają stanowić pozytywny wzór, motywując młode uczestniczki do wyboru dalszej ścieżki kształcenia i kariery w ICT.
Oprócz warsztatów dla dzieci i młodzieży, przewidujemy także działania dla rodziców i nauczycieli, aby w jeszcze większym stopniu wspierać rozwój kompetencji cyfrowych i przełamywać stereotypy dotyczące ról zawodowych.
„Klub Cyfrowych Możliwości” jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) i będzie realizowany do 31 grudnia 2029 roku. Umowa, podpisana 20 lutego br., opiewa na kwotę 24 899 212,78 zł.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Sprzedajesz coś w internecie? Uważaj, żeby samemu nie dopłacić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.