Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej TIB PAN na rok akademicki 2025/2026!
Już 16 czerwca 2025 r. rozpocznie się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN na rok akademicki 2025/2026. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aplikowania.


Terminy poszczególnych etapów:
16-27 czerwca 2025 r. – składanie wymaganych dokumentów przez kandydatów,
30 czerwca – 11 lipca 2025 r. – rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami,
12 lipca 2025 r. – ogłoszenie wyników rekrutacji.
Szkoła Doktorska TIB PAN prowadzi interdyscyplinarne kształcenie z zakresu m.in. sztucznej inteligencji, systemów teleinformatycznych, cyberbezpieczeństwa oraz nauk obliczeniowych w biologii i medycynie, przygotowujące do uzyskania stopnia doktora w następujących dyscyplinach:
- informatyka techniczna i telekomunikacja,
- inżynieria biomedyczna,
- nauki medyczne.
Misją szkoły jest zapewnienie doktorantom i doktorantkom optymalnego środowiska do zdobywania wiedzy oraz rozwijania umiejętności badawczych.
Szkołę Doktorską TIB PAN tworzą:
- Instytut Badań Systemowych PAN,
- Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN,
- Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN,
- Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN,
- Instytut Podstaw Informatyki PAN,
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN (koordynator Szkoły),
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy,
- Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Kształcenie w szkole doktorskiej trwa osiem semestrów i jest prowadzone zgodnie z obowiązującym w szkole programem kształcenia oraz indywidualnym planem badawczym. Dwa pierwsze semestry obejmują wykłady wspólne dla wszystkich doktorantów, w ramach semestrów od trzeciego do ósmego doktorant realizuje indywidualny plan badawczy pod kierunkiem promotora.
Szczegółowe informacje dotyczące programu kształcenia, zasad rekrutacji oraz regulaminu Szkoły Doktorskiej TIB PAN dostępne są na stronie internetowej szkoły.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość
Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.
Masz głowę do znajdowania luk w systemach? ECSC czeka
Chcesz zajmować się cyberbezpieczeństwem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Świetnie trafiłeś. Bo choć świat "cyber" kojarzy się z tajemniczymi linijkami kodu i skomplikowanymi systemami, prawda jest taka, że to przestrzeń dla ludzi z bardzo różnymi umiejętnościami. I – co ważne – otwarta także dla tych, którzy dopiero się uczą.