Premier Wietnamu w instytucie NASK
Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.



Jestem bardzo zbudowany dzisiejszym spotkaniem i nie mogę się doczekać współpracy z Polską w zakresie budowania i rozwijania naszego potencjału do walki z cyberzagrożeniami. Chciałbym żebyście dzielili się z nami waszymi doświadczeniami w tym obszarze, abyśmy mogli znaleźć wspólne, globalne rozwiązania dla problemów związanych z cyberbezpieczeństwem – mówił podczas spotkania w siedzibie NASK premier Wietnamu Pham Minh Chinh.

Goście z Wietnamu odwiedzili siedzibę CERT Polska i zapoznali się z funkcjonalnością systemu Artemis. Artemis to narzędzie open source stworzone przez zespół CERT Polska. Służy do analizowania stron internetowych pod kątem luk w zabezpieczeniach oraz błędów konfiguracyjnych. Regularne skanowanie systemów przy użyciu Artemisa umożliwia ich bieżące monitorowanie i zwiększanie poziomu bezpieczeństwa.
Atremis wzbudził ogromne zainteresowanie podczas konferencji BlackHat w Las Vegas w ubiegłym roku.
W NASK mocno wierzymy we współpracę. Wiemy, że mimo naszej ambicji i rosnącej pozycji Polski nie wszystko jesteśmy w stanie osiągnąć samodzielnie. Chcemy zaprezentować naszą pracę nad PLLuM (Polish Large Language Model), który rozwijamy oraz system Artemis, którego używamy w Polsce i chętnie zaoferujemy go także do wykorzystania w Wietnamie – mówił Radosław Nielek, dyrektor instytutu NASK.

Dyrektor Instytutu podkreślał, że taka współpraca byłaby bardzo owocna dla obu stron. Możliwość rozwoju Artemisa w środowisku innym niż polskie, przyniosłaby nowe korzyści i pomogła rozwinąć możliwości systemu.
Projekt PLLuM to inicjatywa, której celem jest opracowanie polskiego dużego modelu językowego, zgodnie z zasadami odpowiedzialnego rozwoju technologii sztucznej inteligencji. PLLuM zostanie wyposażony w dodatkowe mechanizmy, takie jak personalizacja działania czy poprawa generowanych treści. Ponadto, w ramach projektu powstanie kompleksowe środowisko do uczenia i oceny dużych modeli językowych, które może być wykorzystane do tworzenia kolejnych tego typu rozwiązań. Jednym z kluczowych efektów projektu jest prototyp inteligentnego asystenta, zaprojektowanego z myślą o wsparciu pracy administracji publicznej.

Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest cyberbezpieczeństwo dla rozwoju cyfrowego gospodarki i społeczeństwa. Wyrażamy gotowość do dalszej rozmowy na temat współpracy z Wietnamem w tej ważnej dziedzinie – mówił wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski.
Przedstawiciele NASK zaprezentowali, jak rozwija się polska ochrona przed cyberzagrożeniami, mieli również okazję do pokazania potencjału naszych naukowców w pracach nad sztuczną inteligencją.
Premierowi podczas wizyty w NASK towarzyszyli ministrowie edukacji Nguyen Kim Son oraz nauki i technologii Huynh Thanh Dat. Polską stronę reprezentowali sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Olszewski, dyrektor NASK Radosław Nielek oraz specjaliści z NASK – Krzysztof Zając z działającego w NASK Zespołu Analiz Bieżących Zagrożeń CERT Polska i Szymon Łukasik, dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji.
Dynamicznie rozwijający się Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski spośród państw Azji Południowo-Wschodniej. Podczas swojej wizyty w Polsce premier Pham Minh Chinh spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, z którym rozmawiał m. in. o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE, która duży nacisk kładzie na kwestie cyfryzacji i rozwoju technologii w Europie.

Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.