Polski Artemis w Las Vegas
Efekty stosowania narzędzia Artemis zaprezentował na konferencji BlackHat w Las Vegas, jednym z największych światowych wydarzeń branży IT, Krzysztof Zając z instytutu badawczego NASK.
Artemis to narzędzie open source rozwijane przez zespół CERT Polska działający w NASK. Przy pomocy Artemisa badane są strony udostępnione w internecie, w poszukiwaniu podatności bezpieczeństwa i błędów konfiguracyjnych. Regularne skanowanie systemów tym narzędziem pozwala monitorować i podnosić ich poziom bezpieczeństwa.
Z Artemisa można korzystać bezpłatnie, jest dostępny w serwisie GitHub: https://github.com/CERT-Polska/Artemis
Od początku stycznia 2024 r. do teraz przeskanowanych zostało Artemisem blisko 250 tys. domen i adresów IP i prawie 500 tys. subdomen, w tym ok. 20,5 tys. domen oraz ponad 190 tys. subdomen jednostek samorządu terytorialnego. Wykryto w nich w sumie ponad 160 tys. podatności lub błędnych konfiguracji.
Uzyskanych wyników CERT Polska nie upublicznia w żaden sposób, a jedynie niezwłocznie przekazuje administratorom, dzięki czemu zyskują oni cenną wiedzę na temat wykrytych podatności i mogą wykorzystać ją, by poprawić bezpieczeństwo systemów. Warto też dodać, że w ramach ponownych testów eksperci z CERT Polska sprawdzają, czy zostały wdrożone niezbędne poprawki.
Prezentacja Krzysztofa Zająca z CERT Polska wzbudziła na BlackHat 2024 spore zainteresowanie. Padały pytania, czym różni się Artemis od innych skanerów, jakie ma funkcje, czy można go uruchomić w sieci wewnętrznej („można, większość funkcji będzie działała” – odpowiadał prelegent z NASK), jak dodać swój moduł (Artemis ma dokumentację, jak to robić, więc Zając w odpowiedzi podał przykłady).
BlackHat to jedna z najważniejszych i najciekawszych międzynarodowych konferencji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Na tegorocznej prezentowane były m.in. nowe narzędzia, ale i nowe rodzaje cyberataktów. Pięciodniowy BlackHat 2024 w Centrum Kongresowym Mandalay Bay w Las Vegas zakończył się 8 sierpnia.
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Premier Wietnamu w instytucie NASK
Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.
Jak rozpoznać deepfake po błędach w obrazie?
Rozpoznanie deepfake’ów wymaga uwagi i znajomości sygnałów, które zdradzają manipulację. W kolejnym odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” przedstawiamy najczęstsze błędy generacyjne w obrazie, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywy materiał.
Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum
Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.