Polacy lubią domenę .pl. Jesteśmy w czołówce Europy
Polska, obok Francji i Włoch, odnotowała w 2023 r. największy wzrost liczby zarejestrowanych nazw w domenie krajowej. Każdego dnia użytkownicy polskiego internetu rejestrowali ponad 2 tys. nazw domen. Raport roczny NASK "Rynek nazw domeny .pl" jest już dostępny.


Ponad 2,5 miliona aktywnych nazw utrzymywanych było w rejestrze domeny .pl na koniec roku 2023.To plasuje Polskę na szóstym miejscu w rankingu europejskich rejestrów domen najwyższego poziomu (ccTLD).
Natomiast zajmujemy trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu zarejestrowanych nazw w domenie krajowej. Wg raportu CENTR za 2023 r., organizacji zrzeszającej europejskie rejestry domen najwyższego poziomu, przed nami są tylko Francja i Włochy.
Domena .pl cieszy się zatem kolejny rok rosnącym zainteresowaniem – liczba abonentów wzrosła o prawie 19 tysięcy.

Utrzymuje się też większe zainteresowanie posiadaniem własnej nazwy w domenie .pl wśród organizacji (64,16 proc. abonentów) w porównaniu do osób fizycznych (35,84 proc).
W 2023 roku zarejestrowanych zostało 731 748 nazw domeny .pl – to wzrost o 10,83 proc. w stosunku do 2022 r. (zarejestrowano 660 227 nazw). Każdego dnia użytkownicy polskiej przestrzeni internetowej rejestrowali ponad 2 tysiące nazw domeny .pl. Najwięcej zarejestrowano ich w październiku – 72 237.
W perspektywie 2024 roku rynek domeny .pl wykazuje pozytywne tendencje, które mają szanse utrzymać się w przyszłości. Istotny wpływ mogą mieć działania bonusowe Rejestru domeny .pl, ukierunkowane na dalsze wspieranie ponad 200 rejestratorów domeny .pl z Polski i ze świata, współpracujących z NASK w ramach Programu Partnerskiego -mówi Jarosław Olchawski, Zastępca Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych.

Jakie branże chętnie rejestrują nazwy z domeną .pl
W raporcie po raz pierwszy znalazła się analiza wpływu rejestracji nazw domeny .pl na aktywację stron WWW w 2023 roku. Strony zostały przyporządkowane do 24 branż, a następnie – na podstawie poziomu rejestracji i liczby aktywnych stron – zaprezentowany został procentowy udział branż, które zanotowały najwyższą dynamikę wzrostu.
Największy udział nowo zarejestrowanych stron (21,18 proc.) dotyczył obszaru działalności gospodarczej związanej ze sprzętem i elektroniką. Drugą pozycję zajęła branża media, reklama, marketing (14,7 proc.), kolejne – edukacja i rozwój (12,65 proc.) oraz IT – 10,06 proc.
Szczegółowym raport NASK dotyczącym rynku nazw domeny .pl w 2023 roku pod linkiem: https://dns.pl/raporty

Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Gdy rośnie fala dezinformacji, liczy się prawda.
Wiedza, emocje, konkretne pytania i zero owijania w bawełnę – tak wyglądało kolejne szkolenie z cyklu „Bezpieczne wybory” organizowanego przez NASK.
Polska drużyna z udziałem NASK na podium NATO
To były cztery dni intensywnej pracy pod presją czasu, realizowanej w realiach cyfrowej wojny. Polsko- francuska drużyna, zdobyła drugie w największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony – NATO Locked Shields 2025. Wśród najlepszych z najlepszych znaleźli się również specjaliści z NASK.
AI – standardy i przyszłość. Europejskie warsztaty w NASK
UE chce by rewolucja AI była bezpieczna i zgodna z europejskimi wartościami – oparta na wspólnych, sprawdzonych standardach. To właśnie tym zagadnieniom poświęcone były warsztaty w NASK w zorganizowane ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wnioski ze spotkania będą przydatne m.in. podczas czerwcowego posiedzenia Rady UE.