Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|3 min. czytania

Pierwszy numer „dot.pl”

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.

dotpeel
Łuna gradientu wychodząca od dołu

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.

Logo przedstawiające napis 'dot.pl' na tle abstrakcyjnej grafiki z kolorowymi liniami i punktami, przypominającej sieci danych. Napis w białym kolorze z czerwoną kropką w środku, osadzony w okręgu.

W opublikowanym 10 grudnia pierwszym numerze dot.pl znalazło się 10 artykułów naukowych, esej technologiczny i sprawozdanie z konferencji. Szczególnie polecamy esej “HOMO GEPETENS. Człowiek i sztuczna inteligencja: karzeł na ramionach olbrzyma”, którego autorem jest dr hab. Kazimierz Krzysztofek, prof. SWPS. Ten wybitny socjolog i medioznawca zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji zmienia naszą rzeczywistość.

– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni co do tego, kim jesteśmy zarówno jako gatunek, jak i indywidua. Coraz mniej wiemy, co to znaczy być człowiekiem – pisze w eseju Kazimierz Krzysztofek.

Na uwagę zasługuje także artykuł grupy włoskich badaczy w składzie: Federico Costantini, Francesco Crisci, Silvia Venier, Stefano Bistarelli, Ivan Mercanti, poświęcony walce z dezinformacją w Unii Europejskiej. Naukowcy dowodzą, że przeciwdziałanie dezinformacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa sieci.

Ciekawą pozycją jest publikacja Luki Martina Tomažiča. Autor przedstawia w niej normatywną ocenę tego, jak należy podchodzić do wolności wypowiedzi w Internecie, w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym.

– Pierwszy numer „dot.pl” stanowi próbę kompleksowego zestawienia różnych aspektów posługiwania się treścią cyfrową, która jest przedmiotem aktualnych i przyszłych regulacji prawnych. Nasze czasopismo to przydatna pozycja zarówno dla środowiska rynku domen, jak i wszystkich praktyków, dla których kluczowe znaczenie ma świat cyfrowy mówi Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, redaktorka naczelna „dot.pl” i dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych NASK.

Czasopismo „dot.pl” stanowi forum do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat problematyki szeroko rozumianego rynku cyfrowego. Jest wydawane jako rocznik w wersji elektronicznej, dostępnej pod adresem journaldot.pl. Teksty do publikacji przyjmowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.

Planowane są także numery specjalne czasopisma. Najbliższy – już na wiosnę. Jego tematem przewodnim będą nielegalne treści w Internecie.

Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru czasopisma „dot.pl”, dostępnego pod linkiem: https://www.journaldot.pl/.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Osoba trzymająca kartę płatniczą w dłoniach przed otwartym laptopem, przygotowując się do zakupów online. W tle rozmyte światełka dekoracyjne, nadające świąteczny nastrój.
Typ_aktualnosc Aktualność
11 Grudnia 2024|6 min. czytania

Przedświąteczne szaleństwo zakupowe to urodzaj dla cyberprzestępców. Jak się im nie dać?

Black Friday już za nami, ale święta tuż tuż. Okres coraz bardziej gorączkowego kupowania prezentów trwa w najlepsze. Dla cyberprzestępców to idealna okazja. Zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź, czy twój portfel i dane są bezpieczne. 

DSC02367
Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|3 min. czytania

Przełom w projekcie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK!

Nowa siedziba Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN) powstanie przy ul. 11 listopada w Warszawie. 10 grudnia Skarb Państwa przekazał prawa do działki instytutowi badawczemu NASK. Akt notarialny podpisali minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk oraz dyrektor NASK-PIB Radosław Nielek.

Kongres OSE
Typ_aktualnosc Aktualność
10 Grudnia 2024|4 min. czytania

Już w piątek Kongres OSE 2024! Tego nie można przegapić

Czego się spodziewać na tegorocznym Kongresie OSE? Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi założenia projektu ustawy o ochronie małoletnich przed szkodliwymi treściami w internecie. Goście z zagranicy porozmawiają, jak radzą sobie z tym problemem u siebie. Specjaliści z NASK opowiedzą, kim są patoinfluencerzy i dlaczego młodzi się na nich wzorują. To tylko kilka punktów programu Kongresu OSE 2024, który można obejrzeć online. Zapraszamy!