Pierwszy numer „dot.pl”
– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.


– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.

W opublikowanym 10 grudnia pierwszym numerze dot.pl znalazło się 10 artykułów naukowych, esej technologiczny i sprawozdanie z konferencji. Szczególnie polecamy esej “HOMO GEPETENS. Człowiek i sztuczna inteligencja: karzeł na ramionach olbrzyma”, którego autorem jest dr hab. Kazimierz Krzysztofek, prof. SWPS. Ten wybitny socjolog i medioznawca zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji zmienia naszą rzeczywistość.
– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni co do tego, kim jesteśmy zarówno jako gatunek, jak i indywidua. Coraz mniej wiemy, co to znaczy być człowiekiem – pisze w eseju Kazimierz Krzysztofek.
Na uwagę zasługuje także artykuł grupy włoskich badaczy w składzie: Federico Costantini, Francesco Crisci, Silvia Venier, Stefano Bistarelli, Ivan Mercanti, poświęcony walce z dezinformacją w Unii Europejskiej. Naukowcy dowodzą, że przeciwdziałanie dezinformacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa sieci.
Ciekawą pozycją jest publikacja Luki Martina Tomažiča. Autor przedstawia w niej normatywną ocenę tego, jak należy podchodzić do wolności wypowiedzi w Internecie, w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym.
– Pierwszy numer „dot.pl” stanowi próbę kompleksowego zestawienia różnych aspektów posługiwania się treścią cyfrową, która jest przedmiotem aktualnych i przyszłych regulacji prawnych. Nasze czasopismo to przydatna pozycja zarówno dla środowiska rynku domen, jak i wszystkich praktyków, dla których kluczowe znaczenie ma świat cyfrowy – mówi Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, redaktorka naczelna „dot.pl” i dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych NASK.
Czasopismo „dot.pl” stanowi forum do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat problematyki szeroko rozumianego rynku cyfrowego. Jest wydawane jako rocznik w wersji elektronicznej, dostępnej pod adresem journaldot.pl. Teksty do publikacji przyjmowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.
Planowane są także numery specjalne czasopisma. Najbliższy – już na wiosnę. Jego tematem przewodnim będą nielegalne treści w Internecie.
Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru czasopisma „dot.pl”, dostępnego pod linkiem: https://www.journaldot.pl/.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Granie z głową – jak chronić dzieci w cyfrowym świecie?
Czy wiesz, że prawie połowa polskich nastolatków codziennie gra online? Internetowa rozrywka jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek – stanowi codzienność młodych ludzi, a dla wielu rodziców powód do niepokoju. Czy słusznie?
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.