Pierwszy numer „dot.pl”
– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.
– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni, co to znaczy być człowiekiem – pisze prof. Kazimierz Krzysztofek w pierwszym numerze „dot.pl” – czasopisma naukowego wydawanego przez instytut badawczy NASK.
W opublikowanym 10 grudnia pierwszym numerze dot.pl znalazło się 10 artykułów naukowych, esej technologiczny i sprawozdanie z konferencji. Szczególnie polecamy esej “HOMO GEPETENS. Człowiek i sztuczna inteligencja: karzeł na ramionach olbrzyma”, którego autorem jest dr hab. Kazimierz Krzysztofek, prof. SWPS. Ten wybitny socjolog i medioznawca zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji zmienia naszą rzeczywistość.
– Im bardziej technologia przyspiesza, tym mniej jesteśmy pewni co do tego, kim jesteśmy zarówno jako gatunek, jak i indywidua. Coraz mniej wiemy, co to znaczy być człowiekiem – pisze w eseju Kazimierz Krzysztofek.
Na uwagę zasługuje także artykuł grupy włoskich badaczy w składzie: Federico Costantini, Francesco Crisci, Silvia Venier, Stefano Bistarelli, Ivan Mercanti, poświęcony walce z dezinformacją w Unii Europejskiej. Naukowcy dowodzą, że przeciwdziałanie dezinformacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa sieci.
Ciekawą pozycją jest publikacja Luki Martina Tomažiča. Autor przedstawia w niej normatywną ocenę tego, jak należy podchodzić do wolności wypowiedzi w Internecie, w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem narodowym.
– Pierwszy numer „dot.pl” stanowi próbę kompleksowego zestawienia różnych aspektów posługiwania się treścią cyfrową, która jest przedmiotem aktualnych i przyszłych regulacji prawnych. Nasze czasopismo to przydatna pozycja zarówno dla środowiska rynku domen, jak i wszystkich praktyków, dla których kluczowe znaczenie ma świat cyfrowy – mówi Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, redaktorka naczelna „dot.pl” i dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych NASK.
Czasopismo „dot.pl” stanowi forum do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat problematyki szeroko rozumianego rynku cyfrowego. Jest wydawane jako rocznik w wersji elektronicznej, dostępnej pod adresem journaldot.pl. Teksty do publikacji przyjmowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.
Planowane są także numery specjalne czasopisma. Najbliższy – już na wiosnę. Jego tematem przewodnim będą nielegalne treści w Internecie.
Zachęcamy do przeczytania pierwszego numeru czasopisma „dot.pl”, dostępnego pod linkiem: https://www.journaldot.pl/.
Wyróżnione aktualności
Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.
Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE
Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci
W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.
Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP
Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.
Najnowsze aktualności
Premier Wietnamu w instytucie NASK
Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.
Jak rozpoznać deepfake po błędach w obrazie?
Rozpoznanie deepfake’ów wymaga uwagi i znajomości sygnałów, które zdradzają manipulację. W kolejnym odcinku cyklu wideo „Jak rozpoznać deepfake?” przedstawiamy najczęstsze błędy generacyjne w obrazie, które mogą pomóc zidentyfikować fałszywy materiał.
Zamień wiedzę o klimacie na punkty do liceum lub technikum
Czyste powietrze i zmiany klimatyczne to Twój konik? Weź udział w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. To wyjątkowy konkurs wiedzy o ekologii skierowany do nastolatków z klas 7 i 8.