Typ_aktualnosc Aktualność
08 Listopada 2024|6 min. czytania

Nowa funkcja w mObywatelu dla większej ochrony dzieci

W aplikacji mObywatel wprowadzono nową opcję zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, w szczególności treści związane z nieodpowiednimi zachowaniami wobec dzieci.

Mężczyzna ( K. Gawkowski) stoi przy mównicy z napisem Ministerstwo cyfryzacji, za nim przy drugiej mównicy dwie kobiety słuchające tego co mówi.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

– Usługa „Bezpiecznie w sieci” ma na celu poprawę ochrony obywateli przed cyberzagrożeniami i ułatwienie zgłaszania niebezpiecznych sytuacji. Od września została wzbogacona o Bazę wiedzy, którą w ciągu ostatnich 30 dni odwiedziło ponad 50 tys. osób. Wprowadzenie funkcji „Nielegalne treści” to ważny krok w ochronie użytkowników Internetu przed nielegalnymi materiałami. Dzięki niej obywatele będą mogli szybciej reagować na sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobra innych, w szczególności dzieci – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Do czego służy nowa opcja „Nielegalne treści”?

Dotychczas użytkownicy usługi „Bezpiecznie w sieci” mogli za jej pośrednictwem szybko zgłosić podejrzane działania i treści w internecie, takie jak złośliwa strona internetowa czy oszustwo, a w przypadku podejrzanych wiadomości SMS lub e-mail otrzymywali proste instrukcje dalszego postępowania.

Każdy z wymienionych wyżej scenariuszy miał przeznaczoną sobie ścieżkę, tak by korzystanie z usługi było jak najbardziej intuicyjne. Podobnie jest w przypadku opcji „Nielegalne treści” – dzięki niej można zgłosić materiały, na których widać na przykład niepokojące zachowania wobec dzieci.

– Nowa funkcja w aplikacji mObywatel pozwoli na proste zgłaszanie nielegalnych treści i tym samym ułatwi walkę z takimi materiałami. Statystyki zespołu Dyżurnet.pl NASK jasno pokazują, że liczba powiadomień dotyczących potencjalnie nielegalnych treści publikowanych w internecie rośnie. W ubiegłym roku wpłynęło do nas ponad 18 tys. takich zgłoszeń, natomiast tylko w tym roku w okresie styczeń-wrzesień podobnych zgłoszeń przyjętych przez Dyżurnet.pl było już niemal 23,5 tys. Właśnie dlatego każde narzędzie ułatwiające interwencję obywateli jest bardzo cenne – powiedziała Martyna Różycka, kierująca w NASK Działem Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl.

– Nasza proaktywna postawa jest bardzo istotna. Zarówno jeśli chodzi o treści dotyczące dzieci, jak i inne cyberzagrożenia – strony wyłudzające dane, czyli strony phishingowe, niepokojące smsy czy wiadomości e-mail – wszystkie te zdarzenia możemy zgłaszać. To niezwykle ważne. Dzięki temu my eksperci możemy skuteczniej reagować i ustrzec przez cyberprzestępcami osoby, które byłyby np. gotowe, podać swoje dane wrażliwe na stronach phishingowych – podkreślała Iwona Prószyńska, ekspertka NASK ds. komunikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Jak skorzystać z nowej opcji „Nielegalne treści”?

Do skorzystania z nowej funkcjonalności niezbędna jest najnowsza wersja aplikacji mObywatel (4.45 i późniejsze) z potwierdzoną w niej tożsamością poprzez dodany dokument, taki jak na przykład mDowód.

Następnie z listy usług należy wybrać Bezpiecznie w sieci, a później:

  • na ekranie głównym usługi kliknąć Zgłoś incydent,
  • na kolejnym ekranie wybrać Nielegalne treści,
  • zapoznać się z informacjami i kliknąć Dalej,
  • postępować zgodnie z przejrzystymi instrukcjami z kolejnych ekranów, a zgłoszenie przekazać, naciskając przycisk Wyślij.

Co ważne, każdy użytkownik może zdecydować, czy przekazuje swoje zgłoszenie anonimowo, czy też chce załączyć swój adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy. Niezależnie od tego, jaka forma zgłoszenia zostanie wybrana, wszystkie sprawy będą rozpatrywane równie uważnie. Możliwość pozostania anonimowym służy wyłącznie większemu komfortowi osoby zgłaszającej.

Co się dzieje ze zgłoszeniami?

Zgłoszenia od użytkowników będą następnie analizowane przez ekspertów zespołu Dyżurnet.pl działającego w ramach NASK. Jeśli dany przypadek będzie tego wymagał, zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.

Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Przyjmowanie takich zgłoszeń odbywa się zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdzie NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe, tzw. CSIRT.

Jak uzyskać dostęp do opcji „Nielegalne treści”?

Aby zobaczyć opcję zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu na swoim urządzeniu, należy pobrać najnowszą wersję aplikacji. Zawiera ona zaktualizowaną usługę „Bezpiecznie w sieci”, do której dodano kategorię Nielegalne treści. Aktualizacja jest dostępna w sklepach App Store i Google Play.

Najnowsza wersja aplikacji mObywatel na poszczególne urządzenia udostępniana jest stopniowo. Jeśli ktoś nie ma jeszcze możliwości pobrania aktualizacji, należy uzbroić się w cierpliwość – opcja ta pojawi się najszybciej, jak to możliwe.

Zaleca się korzystanie z ostatniej dostępnej wersji aplikacji mObywatel, ponieważ posiada ona najnowsze funkcje oraz aktualizacje poprawek bezpieczeństwa i błędów.

Więcej informacji na temat usługi „Bezpiecznie w sieci” można znaleźć na stronie info.mObywatel.gov.pl.

 

Wyróżnione aktualności

Trzy postaci, jedna kobieta i dwóch mężczyzn, z wykrzywionymi twarzami, nastroszonymi włosami i wielkimi uszami trolli. Mają miny jakby coś knuły, jeden z mężczyzn zaciera ręce z długimi szponami.
Typ_aktualnosc Aktualność
27 Listopada 2024|5 min. czytania

Jak nie dać się trollom? Kampania o dezinformacji Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z NASK, stworzyło ogólnopolską kampanię społeczną. Poprzez dialogi trolli, w obrazowy sposób pokazano mechanizmy i cele dezinformacji, zachęcając do świadomego ograniczania jej rozprzestrzeniania.

Abstrakcyjna grafika przypominająca niebieski, świetlny pierścień, z praej strony napis Internet Governance Forum Polska, Warszawa, 28 listopada 2024
Typ_aktualnosc Aktualność
26 Listopada 2024|3 min. czytania

Cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w UE

Zapraszamy do rejestracji by wziąć udział w kolejnej edycji Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Spotkanie odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie. Będzie to idealna okazja, by dokładnie poznać cyfrowe priorytety przyszłorocznej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. Nowy system do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej. Z systemów klasy EZD wytwarzanych, wdrażanych i utrzymywanych przez NASK (EZD PUW i EZD RP) korzysta łącznie ponad 3700 jednostek.
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Września 2024|4 min. czytania

Nagroda specjalna XXX-lecia Forum Teleinformatyki dla EZD RP

Podczas jubileuszowej edycji Forum Teleinformatyki dyrektor instytutu badawczego NASK odebrał nagrodę specjalną za EZD RP. System do elektronicznego zarządzania dokumentacją wdrożono już w ponad 820 podmiotach administracji publicznej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Grafika promująca wybór domeny .pl. Na ciemnym tle widnieje hasło 'Bądź jak Janek, bądź widoczny w sieci. Wybierz domenę .pl'. Po prawej stronie znajduje się ilustracja postaci Janka o czerwono-białych barwach, oświetlonej światłem reflektora w kształcie logotypu domeny .pl. W lewym dolnym rogu widnieje logo NASK oraz adres strony badzwidocznywsieci.pl
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Stycznia 2025|2 min. czytania

„Bądź widoczny w sieci” – kampania Rejestru domeny .pl

Kampania „Bądź widoczny w sieci”, przygotowana przez instytut badawczy NASK, wystartowała 7 stycznia. Jej celem jest promocja domeny .pl.

Osoba trzymająca smartfon w ręku, pracująca na laptopie w ciemnym, nastrojowym oświetleniu. Na zdjęciu widoczna jest ikona kłódki oraz symbol gwiazdek reprezentujących hasło, co podkreśla tematykę bezpieczeństwa danych i cyberochrony.
Typ_aktualnosc Aktualność
31 Grudnia 2024|5 min. czytania

qwerty123 – czy na pewno wiesz, jak teraz tworzyć bezpieczne hasła?

Hasła są w erze cyfrowej kluczowym elementem ochrony naszych danych osobowych, finansowych i zawodowych. Jak zatem tworzyć hasła, które skutecznie chronią? Specjaliści z zespołu CERT Polska, działającego w instytucie NASK, przygotowali rekomendacje, które porządkują i aktualizują dotychczasowe zasady.

Na zdjęciu widoczna jest osoba ubrana w czarną kominiarkę, która zasłania twarz, z wyjątkiem oczu, oraz w czerwono-białą czapkę świętego Mikołaja. Postać siedzi przy laptopie na tle ciemnoczerwonego tła, co nadaje zdjęciu atmosferę tajemniczości i potencjalnego zagrożenia, sugerując cyberprzestępstwo w okresie świątecznym.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Grudnia 2024|4 min. czytania

Mocny powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę"

Wigilia za kilka dni, czekamy na ostatnie paczki ze świątecznymi prezentami. Firmy kurierskie uwijają się, by zdążyć na czas, a cyberprzestępcy – by wykorzystać przedświąteczny rejwach. Uważaj więc na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ci ją dostarczono.