NASK z nagrodą Skrzydła IT w Administracji za system EZD RP
System EZD RP został uhonorowany nagrodą Skrzydła IT w Administracji w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”. Nagrodę odebrał 22 kwietnia dyrektor NASK dr inż. Radosław Nielek na IX Forum Kierowników IT w Administracji.


Dziękuję zespołowi NASK, który stworzył EZD RP. Dzięki temu mam dziś przyjemność odbierać tę nagrodę
– powiedział Radosław Nielek, dyrektor NASK, odbierając statuetkę podczas IX Forum w Zakopanem.
Skrzydła IT w Administracji to nagrody dla najlepszych projektów informatycznych, zrealizowanych przez instytucje publiczne. Od 10 lat przyznaje je miesięcznik „IT w Administracji”. Wyróżnienia otrzymują produkty i usługi w pięciu kategoriach: e-Administracja, e-Kultura i e-Edukacja, e-Usługi dla obywatela, Oprogramowanie do obsługi urzędu oraz Narzędzia do komunikacji z obywatelami.
EZD RP został uznany za najlepszy system w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”.
Dyrektor NASK: Pomimo Skrzydeł będziemy twardo stąpać po ziemi
Nagrodą Skrzydła IT w Administracji honorowane są instytucje, które poprzez wdrożone projekty informatyczne ułatwiły dostęp do usług publicznych lub poprawiły jakość obsługi i komunikację na linii: urząd – obywatel. Kapituła nagrody, w której skład wchodzą uznani eksperci zajmujący się e-administracją, podkreśla, że promowane są te rozwiązania w administracji publicznej, które pod względem sposobu realizacji i osiągniętych wymiernych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania.
Mimo tych Skrzydeł będziemy stąpać twardo po ziemi i wspierać podmioty publiczne w awansie cyfrowym, jaki niesie za sobą wdrożenie EZD RP
– dodał dyrektor Nielek.
EZD RP. Fundament cyfrowej administracji
Do tegorocznej edycji nagrody można było zgłosić projekt informatyczny, zrealizowany przez instytucje publiczne w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2024 r. System EZD RP jest od kwietnia 2022 r. wdrażany produkcyjnie w podmiotach administracji rządowej oraz pilotażowo w jednostkach samorządu terytorialnego, zarówno w modelu chmurowym, jak i on-premise. Korzysta dziś z niego już 790 jednostek (m.in. NIK, ministerstwo pracy, ministerstwo przemysłu), a kolejne 223 podmioty wdrażają ten system. KRUS, największa jednostka, która działa w rozproszonej strukturze organizacyjnej i prowadzi sprawy w EZD RP w sposób elektroniczny, liczy ponad 6000 pracowników.
Nagroda dla EZD RP jest uznaniem dla dobrze zbudowanego oprogramowania oraz docenieniem jego zdolności do skutecznego odpowiadania na rzeczywiste potrzeby całej administracji publicznej. Jest też dodatkową motywacją do dalszego doskonalenia systemu. Architektura EZD RP oraz przygotowane API otwierają szerokie możliwości wykorzystania systemu, niezależnie od specyfiki danego podmiotu.
Dzięki wdrażaniu EZD RP wzrasta także transparentność procesów administracyjnych, co z kolei buduje zaufanie do państwa. NASK dostarcza bezpieczny, spójny i jednolity system, który jest gwarancją skuteczności działań administracyjnych.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.