Aktualność
23 Kwietnia 2024|3 min. czytania

NASK z nagrodą Skrzydła IT w Administracji za system EZD RP

System EZD RP został uhonorowany nagrodą Skrzydła IT w Administracji w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”. Nagrodę odebrał 22 kwietnia dyrektor NASK dr inż. Radosław Nielek na IX Forum Kierowników IT w Administracji.

Radosław Nielek i Magdalena Sawicka
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Dziękuję zespołowi NASK, który stworzył EZD RP. Dzięki temu mam dziś przyjemność odbierać tę nagrodę

– powiedział Radosław Nielek, dyrektor NASK, odbierając statuetkę podczas IX  Forum w Zakopanem.

Skrzydła IT w Administracji to nagrody dla najlepszych projektów informatycznych, zrealizowanych przez instytucje publiczne.  Od 10 lat przyznaje je miesięcznik „IT w Administracji”. Wyróżnienia otrzymują produkty i usługi w pięciu kategoriach: e-Administracja, e-Kultura i e-Edukacja, e-Usługi dla obywatela, Oprogramowanie do obsługi urzędu oraz Narzędzia do komunikacji z obywatelami.

EZD RP został uznany za najlepszy system w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”.

Dyrektor NASK: Pomimo Skrzydeł będziemy twardo stąpać po ziemi

Nagrodą Skrzydła IT w Administracji honorowane są instytucje, które poprzez wdrożone projekty informatyczne ułatwiły dostęp do usług publicznych lub poprawiły jakość obsługi i komunikację na linii: urząd – obywatel. Kapituła nagrody, w której skład wchodzą uznani eksperci zajmujący się e-administracją, podkreśla, że promowane są te rozwiązania w administracji publicznej, które pod względem sposobu realizacji i osiągniętych wymiernych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania.

Mimo tych Skrzydeł będziemy stąpać twardo po ziemi i wspierać podmioty publiczne w awansie cyfrowym, jaki niesie za sobą wdrożenie EZD RP

– dodał dyrektor Nielek.

EZD RP. Fundament cyfrowej administracji

Do tegorocznej edycji nagrody można było zgłosić projekt informatyczny, zrealizowany przez instytucje publiczne w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2024 r. System EZD RP jest od kwietnia 2022 r. wdrażany produkcyjnie w podmiotach administracji rządowej oraz pilotażowo w jednostkach samorządu terytorialnego, zarówno w modelu chmurowym, jak i on-premise. Korzysta dziś z niego już  790 jednostek (m.in. NIK, ministerstwo pracy, ministerstwo przemysłu), a kolejne 223 podmioty wdrażają ten system. KRUS, największa jednostka, która działa w rozproszonej strukturze organizacyjnej i prowadzi sprawy w EZD RP w sposób elektroniczny, liczy ponad 6000 pracowników.

Nagroda dla EZD RP jest uznaniem dla dobrze zbudowanego oprogramowania oraz docenieniem jego zdolności do skutecznego odpowiadania na rzeczywiste potrzeby całej administracji publicznej. Jest też dodatkową motywacją do dalszego doskonalenia systemu. Architektura EZD RP oraz przygotowane API otwierają szerokie możliwości wykorzystania systemu, niezależnie od specyfiki danego podmiotu.

Dzięki wdrażaniu EZD RP wzrasta także transparentność procesów administracyjnych, co z kolei buduje zaufanie do państwa. NASK dostarcza bezpieczny, spójny i jednolity system, który jest gwarancją skuteczności działań administracyjnych.

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Grafika przedstawiająca telefon ze zbitą szybką i wykrzyknik
Typ_aktualnosc Aktualność
09 Kwietnia 2025|4 min. czytania

Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów

Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.

LIDER - XV edycja programu
Typ_aktualnosc Aktualność
07 Kwietnia 2025|5 min. czytania

Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA

Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.

Premiera raportu rocznego CERT Polska
Typ_aktualnosc Aktualność
04 Kwietnia 2025|8 min. czytania

300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok

Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.

Grafika promująca Klub Cyfrowych Możliwości.
Aktualność
01 Kwietnia 2025|4 min. czytania

Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!

Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!

Informacje

Najnowsze aktualności

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Małe kartonowe pudełka z ikoną wózka zakupowego leżące na klawiaturze laptopa. W tle widoczny jest ekran z otwartą stroną sklepu internetowego. Obok pudełek znajduje się karta płatnicza, symbolizująca zakupy online.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|7 min. czytania

Chcesz szybko zarobić w internecie? Uważaj, żeby dużo nie stracić

Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.