NASK z nagrodą Skrzydła IT w Administracji za system EZD RP
System EZD RP został uhonorowany nagrodą Skrzydła IT w Administracji w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”. Nagrodę odebrał 22 kwietnia dyrektor NASK dr inż. Radosław Nielek na IX Forum Kierowników IT w Administracji.


Dziękuję zespołowi NASK, który stworzył EZD RP. Dzięki temu mam dziś przyjemność odbierać tę nagrodę
– powiedział Radosław Nielek, dyrektor NASK, odbierając statuetkę podczas IX Forum w Zakopanem.
Skrzydła IT w Administracji to nagrody dla najlepszych projektów informatycznych, zrealizowanych przez instytucje publiczne. Od 10 lat przyznaje je miesięcznik „IT w Administracji”. Wyróżnienia otrzymują produkty i usługi w pięciu kategoriach: e-Administracja, e-Kultura i e-Edukacja, e-Usługi dla obywatela, Oprogramowanie do obsługi urzędu oraz Narzędzia do komunikacji z obywatelami.
EZD RP został uznany za najlepszy system w kategorii „Oprogramowanie do obsługi urzędu”.
Dyrektor NASK: Pomimo Skrzydeł będziemy twardo stąpać po ziemi
Nagrodą Skrzydła IT w Administracji honorowane są instytucje, które poprzez wdrożone projekty informatyczne ułatwiły dostęp do usług publicznych lub poprawiły jakość obsługi i komunikację na linii: urząd – obywatel. Kapituła nagrody, w której skład wchodzą uznani eksperci zajmujący się e-administracją, podkreśla, że promowane są te rozwiązania w administracji publicznej, które pod względem sposobu realizacji i osiągniętych wymiernych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania.
Mimo tych Skrzydeł będziemy stąpać twardo po ziemi i wspierać podmioty publiczne w awansie cyfrowym, jaki niesie za sobą wdrożenie EZD RP
– dodał dyrektor Nielek.
EZD RP. Fundament cyfrowej administracji
Do tegorocznej edycji nagrody można było zgłosić projekt informatyczny, zrealizowany przez instytucje publiczne w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2024 r. System EZD RP jest od kwietnia 2022 r. wdrażany produkcyjnie w podmiotach administracji rządowej oraz pilotażowo w jednostkach samorządu terytorialnego, zarówno w modelu chmurowym, jak i on-premise. Korzysta dziś z niego już 790 jednostek (m.in. NIK, ministerstwo pracy, ministerstwo przemysłu), a kolejne 223 podmioty wdrażają ten system. KRUS, największa jednostka, która działa w rozproszonej strukturze organizacyjnej i prowadzi sprawy w EZD RP w sposób elektroniczny, liczy ponad 6000 pracowników.
Nagroda dla EZD RP jest uznaniem dla dobrze zbudowanego oprogramowania oraz docenieniem jego zdolności do skutecznego odpowiadania na rzeczywiste potrzeby całej administracji publicznej. Jest też dodatkową motywacją do dalszego doskonalenia systemu. Architektura EZD RP oraz przygotowane API otwierają szerokie możliwości wykorzystania systemu, niezależnie od specyfiki danego podmiotu.
Dzięki wdrażaniu EZD RP wzrasta także transparentność procesów administracyjnych, co z kolei buduje zaufanie do państwa. NASK dostarcza bezpieczny, spójny i jednolity system, który jest gwarancją skuteczności działań administracyjnych.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość
Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.
Masz głowę do znajdowania luk w systemach? ECSC czeka
Chcesz zajmować się cyberbezpieczeństwem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Świetnie trafiłeś. Bo choć świat "cyber" kojarzy się z tajemniczymi linijkami kodu i skomplikowanymi systemami, prawda jest taka, że to przestrzeń dla ludzi z bardzo różnymi umiejętnościami. I – co ważne – otwarta także dla tych, którzy dopiero się uczą.