Jak rozpoznać deepfake po błędach w głosie?
Deepfake, który ma na celu wprowadzenie nas w błąd, to nie tylko wygenerowany obraz, ale także zmanipulowany dźwięk. Eksperci NASK przygotowali kilka wskazówek, jak rozpoznać manipulacje w generowanym głosie i skutecznie zidentyfikować fałszywe nagrania.


Choć modele AI stale się rozwijają, generowane głosy często wydają się „płaskie” lub pozbawione emocji. Barwa głosu może brzmieć sztucznie, zwłaszcza podczas wyrażania emocji, takich jak złość, radość czy smutek.
W naszym najnowszym odcinku Joanna Gajewska z NASK, która na co dzień zajmuje się analizą i badaniem generowanych treści, wskazuje konkretne przykłady błędów w generowanym głosie. Sprawdź jak w praktyce zastosować te wskazówki, by nie dać się nabrać na oszustwo.
Sygnały w głosie zdradzające deepfake
Twórcy deepfake’ów, manipulując głosem, używają zaawansowanych modeli generatywnych, które jednak nie są doskonałe. Oto typowe błędy, które mogą zdradzić oszustów:
- Nietypowa intonacja
Generowane głosy nie interpretują znaków interpunkcyjnych. Skutkuje to dziwnym rytmem wypowiedzi. Może to wyglądać tak, jakby osoba mówiła bez przerwy, nie uwzględniając naturalnych pauz czy akcentów. - Zmiana akcentu lub języka
Niekiedy w trakcie nagrania można usłyszeć subtelną zmianę akcentu, co jest efektem niedokładnej synchronizacji modelu. W ekstremalnych przypadkach zdarzają się nawet przejścia z jednego języka na inny. - Nagłe zmiany głośności
Fałszywe głosy często zdradzają swoją sztuczność poprzez niespodziewane wahania poziomu głośności. Przykładowo, jedna część wypowiedzi może być wyjątkowo głośna, a inna ledwo słyszalna. - Nienaturalne lub brakujące odgłosy tła
Warto zwrócić uwagę na dźwięki w tle. Jeśli brakuje naturalnych odgłosów środowiska, takich jak echo w pomieszczeniu czy szum otoczenia, może to być sygnałem, że głos został wygenerowany. - Syntetyczna barwa głosu
Choć modele AI stale się rozwijają, generowane głosy często wydają się „płaskie” lub pozbawione emocji. Barwa głosu może brzmieć sztucznie, zwłaszcza podczas wyrażania emocji, takich jak złość, radość czy smutek.
Nie przegap kolejnego odcinka
Wiedza to najlepsza obrona przed cyfrowymi manipulacjami. Świadomość jak odróżniać prawdziwe głosy od fałszywych, pomoże podczas codziennego korzystania z internetu i mediów społecznościowych rozpoznawać techniki, które stosują oszuści.
Premiera kolejnego odcinka już za tydzień. Będzie on poświęcony błędom logicznym w deepfake’ach – czyli nieoczywistym, ale zdradzającym manipulację sygnałom.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Incydent? Nie działaj w pojedynkę – zgłoś go do CERT Polska
Często zaczyna się niewinnie – e-mail z „pilną wiadomością” z banku, SMS z linkiem informującym o niedopłacie. Chwilę później cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane wrażliwe lub te do logowania w bankowości elektronicznej. Rozpoznawanie zagrożeń to jedno, ale równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.
Domena .pl – mniej zagrożeń, więcej zaufania
Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.
Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. AKTUALIZACJA 21.05.2025
NASK otrzymał od firmy Meta wyjaśnienia w sprawie reklam wyborczych, o których wstrzymanie wnioskował. Wynika z nich, że Meta nie zablokowała reklam wyborczych.