Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit
Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.


Co ma wspólnego efekt motyla z wizerunkiem w internecie? O tym eksperci i ekspertki NASK opowiadali nastolatkom. Rozmawiali o tym, czym są wizerunek i reputacja w internecie oraz tłumaczyli, co to jest cyfrowy ślad i jakie ma znaczenie. Wyjaśniali także, dlaczego ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci oraz jaki może to mieć wpływ na ich przyszłość w kontekście odbywania praktyk zawodowych, czy poszukiwania pracy.
– Nie chcieliśmy, żeby to była zwykła pogadanka, dlatego zaproponowaliśmy ćwiczenie w grupach. Poprosiliśmy uczestników warsztatu, by pracując w mniejszych zespołach, zaproponowali jak kreować pozytywny wizerunek. Uczestnicy wcielili się w sytuację starania się o staż lub pracę w NASK na bazie ogłoszeń, które aktualnie widnieją na naszej stronie internetowej. Poprosiliśmy, by zastanowili się, jakie treści mogłyby ich dyskwalifikować – mówi Anna Rywczyńska, która kieruje w NASK Działem Profilaktyki Cyberzagrożeń.
Uczestnicy doszli do zgodnego wniosku, że sposób komunikacji online, np. język, zachowanie i treści, które udostępniamy w sieci, mogą znacząco wpływać na to jak postrzegają nas potencjalni pracodawcy. Bardzo wyraźnie wybrzmiał fakt, że nasza cyfrowa tożsamość w obecnych czasach jest nieodłącznym elementem realnego wizerunku. To, co publikujemy w mediach społecznościowych, wpływa na to, jak postrzegają nas inni.
Spotkanie z ekspertami z NASK było też doskonałą okazją do rozmowy o tym, jak wygląda kariera w branży cyberbezpieczeństwa, nie tylko w Instytucie NASK, lecz także w innych jednostkach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem cyfrowym, czy nowymi technologiami — zarówno na rynku prywatnym, jak i w instytucjach państwowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nastolatkami ekspert ds. regulacji prawnych i współpracy naukowej w NASK Maciej Groń.
– Cyberbezpieczeństwo to branża dla ludzi, którzy nie przestają być ciekawi, akceptują zmieniający się świat i chcą się uczyć. Bydgoska młodzież pokazała podczas spotkania swój wielki entuzjazm, sporą wiedzę na tematy z zakresu cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Maciej Groń.
Szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów z NASK odbywały się w wyjątkowej atmosferze zabytkowych Młynów Rothera, w Centrum Nauki i Kultury w Bydgoszczy. Warsztaty były wydarzeniem towarzyszącym 28. Konferencji SECURE International Summit. Oprócz uczniów, brali w nich udział przede wszystkim pracownicy samorządowi z województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Chcesz szybko zarobić w internecie? Uważaj, żeby dużo nie stracić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.