Typ_aktualnosc Aktualność
04 Kwietnia 2025|3 min. czytania

Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit

Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.

Grupa młodych ludzi siedzących na ławce, każdy z urządzeniem elektronicznym, takim jak laptop, tablet lub notatnik. Zdjęcie przedstawia tylko nogi oraz fragmenty ubrań, bez widocznych twarzy, co sugeruje anonimowość oraz skupienie na nauce lub pracy. Atmosfera zdjęcia jest jasna i swobodna.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Co ma wspólnego efekt motyla z wizerunkiem w internecie? O tym eksperci i ekspertki NASK opowiadali nastolatkom. Rozmawiali o tym, czym są wizerunek i reputacja w internecie oraz tłumaczyli, co to jest cyfrowy ślad i jakie ma znaczenie. Wyjaśniali także, dlaczego ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci oraz jaki może to mieć wpływ na ich przyszłość w kontekście odbywania praktyk zawodowych, czy poszukiwania pracy.

– Nie chcieliśmy, żeby to była zwykła pogadanka, dlatego zaproponowaliśmy ćwiczenie w grupach. Poprosiliśmy uczestników warsztatu, by pracując w mniejszych zespołach, zaproponowali jak kreować pozytywny wizerunek. Uczestnicy wcielili się w sytuację starania się o staż lub pracę w NASK na bazie ogłoszeń, które aktualnie widnieją na naszej stronie internetowej. Poprosiliśmy, by zastanowili się, jakie treści mogłyby ich dyskwalifikować – mówi Anna Rywczyńska, która kieruje w NASK Działem Profilaktyki Cyberzagrożeń.

Uczestnicy doszli do zgodnego wniosku, że sposób komunikacji online, np. język, zachowanie i treści, które udostępniamy w sieci, mogą znacząco wpływać na to jak postrzegają nas potencjalni pracodawcy. Bardzo wyraźnie wybrzmiał fakt, że nasza cyfrowa tożsamość w obecnych czasach jest nieodłącznym elementem realnego wizerunku. To, co publikujemy w mediach społecznościowych, wpływa na to, jak postrzegają nas inni.

Spotkanie z ekspertami z NASK było też doskonałą okazją do rozmowy o tym, jak wygląda kariera w branży cyberbezpieczeństwa, nie tylko w Instytucie NASK, lecz także w innych jednostkach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem cyfrowym, czy nowymi technologiami — zarówno na rynku prywatnym, jak i w instytucjach państwowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nastolatkami ekspert ds. regulacji prawnych i współpracy naukowej w NASK Maciej Groń.

– Cyberbezpieczeństwo to branża dla ludzi, którzy nie przestają być ciekawi, akceptują zmieniający się świat i chcą się uczyć. Bydgoska młodzież pokazała podczas spotkania swój wielki entuzjazm, sporą wiedzę na tematy z zakresu cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Maciej Groń.

Szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów z NASK odbywały się w wyjątkowej atmosferze zabytkowych Młynów Rothera, w Centrum Nauki i Kultury w Bydgoszczy. Warsztaty były wydarzeniem towarzyszącym 28. Konferencji SECURE International Summit. Oprócz uczniów, brali w nich udział przede wszystkim pracownicy samorządowi z województwa kujawsko-pomorskiego.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Plakat konkursu na najlepszą pracę magisterską z informacjami o nagrodach
Typ_artykul Artykuł
29 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie

Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.

Maciej Siciarek, dyrektor CSIRT, wypowiada się podczas panelu dyskusyjnego na temat „Cyberbezpieczeństwo w biznesie” w ramach wydarzenia „Cyfryzacja, Technologie, Innowacje” 24 kwietnia 2025 roku. Obok niego siedzi trzech innych uczestników panelu, wszyscy w garniturach, z mikrofonami i laptopami. W tle widać niebieski ekran z nazwą wydarzenia w języku polskim i angielskim.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie

Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uśmiechnięty chłopak i dziewczyna pokazujący kciuki w górę, trzymający zeszyty i książki. Obok nich tekst: „Punkty do rekrutacji i atrakcyjne nagrody”. W tle znajdują się graficzne ikony pucharów i gwiazdek. Na dole logotypy patronów: Polski Alarm Smogowy, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W prawym górnym rogu logo ESA NASK.
Typ_aktualnosc Aktualność
25 Kwietnia 2025|3 min. czytania

NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA

Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.

Wystąpienie Magdaleny Wilczyńskiej na EKG w Katowicach
Typ_aktualnosc Aktualność
23 Kwietnia 2025|6 min. czytania

Puls dezinformacji. EKG w Katowicach

Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Informacje

Najnowsze aktualności

Dr inż. Radosław Nielek
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Maja 2025|8 min. czytania

Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć

W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?

Oświadczenie
Typ_aktualnosc Aktualność
15 Maja 2025|5 min. czytania

Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi

Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.

Graficzna kompozycja symbolizująca wybory prezydenckie w Polsce – w centrum ręka wrzuca kartę do urny wyborczej z czerwonym krzyżykiem, w tle statystyki, symbole hasztagów, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Pałac Prezydencki, flaga Polski oraz liczba 25 – wszystko utrzymane w nowoczesnej, geometrycznej stylistyce w barwach biało-niebiesko-czerwono-złotych.”
Typ_aktualnosc Aktualność
15 Maja 2025|4 min. czytania

Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje

NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.