Typ_aktualnosc Aktualność
04 Kwietnia 2025|3 min. czytania

Efekt motyla, cyberedukacja i SECURE International Summit

Secure International Summit - najważniejsza konferencja polskiej prezydencji w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje ekspertów, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Biorą w nich udział mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalne warsztaty zostały uruchomione z myślą o uczniach szkół średnich.

Grupa młodych ludzi siedzących na ławce, każdy z urządzeniem elektronicznym, takim jak laptop, tablet lub notatnik. Zdjęcie przedstawia tylko nogi oraz fragmenty ubrań, bez widocznych twarzy, co sugeruje anonimowość oraz skupienie na nauce lub pracy. Atmosfera zdjęcia jest jasna i swobodna.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Co ma wspólnego efekt motyla z wizerunkiem w internecie? O tym eksperci i ekspertki NASK opowiadali nastolatkom. Rozmawiali o tym, czym są wizerunek i reputacja w internecie oraz tłumaczyli, co to jest cyfrowy ślad i jakie ma znaczenie. Wyjaśniali także, dlaczego ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci oraz jaki może to mieć wpływ na ich przyszłość w kontekście odbywania praktyk zawodowych, czy poszukiwania pracy.

– Nie chcieliśmy, żeby to była zwykła pogadanka, dlatego zaproponowaliśmy ćwiczenie w grupach. Poprosiliśmy uczestników warsztatu, by pracując w mniejszych zespołach, zaproponowali jak kreować pozytywny wizerunek. Uczestnicy wcielili się w sytuację starania się o staż lub pracę w NASK na bazie ogłoszeń, które aktualnie widnieją na naszej stronie internetowej. Poprosiliśmy, by zastanowili się, jakie treści mogłyby ich dyskwalifikować – mówi Anna Rywczyńska, która kieruje w NASK Działem Profilaktyki Cyberzagrożeń.

Uczestnicy doszli do zgodnego wniosku, że sposób komunikacji online, np. język, zachowanie i treści, które udostępniamy w sieci, mogą znacząco wpływać na to jak postrzegają nas potencjalni pracodawcy. Bardzo wyraźnie wybrzmiał fakt, że nasza cyfrowa tożsamość w obecnych czasach jest nieodłącznym elementem realnego wizerunku. To, co publikujemy w mediach społecznościowych, wpływa na to, jak postrzegają nas inni.

Spotkanie z ekspertami z NASK było też doskonałą okazją do rozmowy o tym, jak wygląda kariera w branży cyberbezpieczeństwa, nie tylko w Instytucie NASK, lecz także w innych jednostkach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem cyfrowym, czy nowymi technologiami — zarówno na rynku prywatnym, jak i w instytucjach państwowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nastolatkami ekspert ds. regulacji prawnych i współpracy naukowej w NASK Maciej Groń.

– Cyberbezpieczeństwo to branża dla ludzi, którzy nie przestają być ciekawi, akceptują zmieniający się świat i chcą się uczyć. Bydgoska młodzież pokazała podczas spotkania swój wielki entuzjazm, sporą wiedzę na tematy z zakresu cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Maciej Groń.

Szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów z NASK odbywały się w wyjątkowej atmosferze zabytkowych Młynów Rothera, w Centrum Nauki i Kultury w Bydgoszczy. Warsztaty były wydarzeniem towarzyszącym 28. Konferencji SECURE International Summit. Oprócz uczniów, brali w nich udział przede wszystkim pracownicy samorządowi z województwa kujawsko-pomorskiego.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Agnieszka Gryszczyńska
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Marca 2025|3 min. czytania

Trzy pytania o SECURE Summit 2025 do prof. Agnieszki Gryszczyńskiej z Prokuratury Krajowej

Co pomogło ustalić tożsamość sprawców konkretnych cyberprzestępstw? Co sprzyja zwalczaniu cyberprzestępczości i jakie zmiany w prawie należałoby wprowadzić? Prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska*, dyrektorka Departamentu ds. Cyberprzestępczości w Prokuraturze Krajowej zaprasza na swój panel i na tę jedyną w swoim rodzaju konferencję.

Rynek nazw domeny .pl – szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2024 roku. Infografika przedstawia kluczowe dane: prawie 2,6 miliona aktywnych nazw w domenie .pl, prawie 195 tysięcy nowych nazw oraz ponad 1,1 miliona abonentów.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|4 min. czytania

Domeny.pl - polska domena rośnie w siłę

Świetne wieści dla rynku domeny .pl. Polskie adresy internetowe zyskują na popularności, a statystyki pokazują, że coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie tej końcówki. W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy!

Mężczyzna z brodą i dziewczynka siedzą przy drewnianym stole w kuchni, rozmawiając ze sobą. Mężczyzna trzyma kubek, dziewczynka używa laptopa. Na stole znajduje się talerz ze słodkimi wypiekami oraz szklanka napoju. Pomieszczenie jest jasne i słoneczne, z przytulnym wystrojem i roślinami w tle.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Marca 2025|7 min. czytania

Cyberbezpieczne dzieci – jak technologie pomagają chronić najmłodszych

Ponad połowa nastolatków w Polsce doświadczyła już jakiejś formy cyberprzemocy. Jak więc chronić dzieci, nie odbierając im dostępu do cyfrowego świata? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i świadome towarzyszenie, czyli monitoring tego co robią najmłodsi w sieci.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej
Typ_aktualnosc Aktualność
17 Marca 2025|8 min. czytania

Polska w czołówce rozwiązań technologii kwantowej

Opracowane w Polsce urządzenia QKD są gotowe do działania. Ich możliwości pokazało dzisiejsze połączenie między Ministerstwem Cyfryzacji a WAT. Bezpieczna, polska technologia to ważny krok ku uniezależnieniu się od zagranicznych dostawców i suwerenności cyfrowej oraz część europejskiego projektu łączności satelitarnej.

Informacje

Najnowsze aktualności

Dwaj mężczyźni stojący na tle ścianki konferencyjnej z napisem „Secure International Summit 2025”. Po lewej stronie stoi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, ubrany w ciemny garnitur. Po prawej stronie przy mikrofonie stoi Radosław Nielek, dyrektor NASK, w ciemnej marynarce i jasnej koszuli. Przed nimi ustawione są kamery, trwa konferencja prasowa.
Typ_aktualnosc Informacja prasowa
04 Kwietnia 2025|5 min. czytania

SECURE International Summit 2025

Przeszło 700 gości, ponad 30 paneli i wystąpień, szerokie grono ekspertów w zakresie cyberzagrożeń i z branży IT. Zakończyła się największa konferencja poświęcona cyberbezpieczeństwu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE – SECURE International Summit. Wydarzenie odbyło się w dniach 3-4 kwietnia w gmachu Opera Nova w Bydgoszczy.

Premiera raportu rocznego CERT Polska
Typ_aktualnosc Aktualność
04 Kwietnia 2025|8 min. czytania

300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok

Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.

Krzysztof Gawkowski
Typ_aktualnosc Aktualność
03 Kwietnia 2025|3 min. czytania

Higiena cyfrowa niczym higiena osobista

Podczas konferencji SECURE International Summit o cyberbezpieczeństwie Europejczyków mówił odpowiedzialny na co dzień za cyfrowe bezpieczeństwo Polek i Polaków - wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zwracał uwagę na czynnik, który w prewencji ataków jest najważniejszy – na człowieka.