Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|2 min. czytania

Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?

Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.

Ciemne ujęcie dłoni piszących na klawiaturze laptopa, symbolizujące cyberbezpieczeństwo i ochronę danych. Nałożona grafika przedstawia cyfrowe elementy interfejsu, w tym świecący zamek i futurystyczne okręgi, sugerujące zabezpieczenia i ochronę prywatności w sieci.
Łuna gradientu wychodząca od dołu

W ostatnich latach nasiliło się wykorzystanie dezinformacji dla manipulowania procesami demokratycznymi. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa internet, który z jednej strony staje się najważniejszym źródłem informacji, a z drugiej pozwala na błyskawiczne rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji. Dezinformacja może być narzędziem używanym przez zewnętrzne podmioty do wpływania na wyniki referendów i destabilizowania lokalnych społeczności. Ochrona przed takimi działaniami zapewnia zabezpieczenie procesu decyzyjnego obywateli na poziomie lokalnym. Jest też kluczowa dla budowania i utrzymywania zaufania publicznego do systemu demokratycznego. 

Cyberhigiena to zbiór podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z usług i urządzeń cyfrowych. Każdy, kto korzysta z komputera, smartfona czy tabletu powinien znać i stosować te zasady dla zachowania bezpieczeństwa w wielu obszarach życia prywatnego i służbowego. Dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak: finanse, ochrona informacji, prywatności czy wizerunku. Stosowanie się do tych reguł pozwala ograniczyć negatywne skutki celowych ataków stosowanych na dużą skalę przez cyberprzestępców, jak i zagrożeń powstałych w wyniku błędów ludzkich czy zwykłych pomyłek.  

Podczas szkoleń „Bądźmy cyberodporni!” eksperci NASK-PIB przedstawiają aktualne zagrożenia związane z manipulacją informacyjną oraz praktyczne sposoby ich rozpoznawania i przeciwdziałania. Omawiane są również kluczowe zasady cyberhigieny, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w środowisku cyfrowym.  

Bezpłatne szkolenia online „Bądźmy cyberodporni!” dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, organizowane są w ramach zadania Ministerstwa Cyfryzacji realizowanego przez NASK-PIB pod nazwą „Osłona informacyjna kampanii wyborczej 2025 r.” 

Tematy powiązane
Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Ilustracja przedstawia zdjęcie rentgenowskie ludzkiej głowy w profilu, ale zamiast mózgu znajduje się w niej spleciona chałka. Tło jest ciemnoniebieskie, co kontrastuje z jasnym pieczywem i rentgenowskimi kośćmi czaszki. Obrazek ma humorystyczny i surrealistyczny charakter.
Typ_aktualnosc Aktualność
30 Stycznia 2025|7 min. czytania

Chałkoń z farmy lajków. Humor w social mediach i jego ciemne oblicze

Internet żyje trendami, a jednym z największych w ostatnim czasie jest tzw. Chałkoń. Wygenerowany przez sztuczną inteligencję żart, wskazuje na skuteczność virali w kształtowaniu opinii publicznej i skłania do pytań o zagrożenie rozprzestrzeniania się dezinformacji.

Grafika przedstawia Igę Świątek, Andrzeja Dudę, Paulinę Hennig-Kloska w pionowych prostokątach na niebieskim tle, z centralnym napisem: 'DEEPFAKE Nie wierz, w to co słyszysz'. Napis 'DEEPFAKE' wyróżnia się kolorem czerwonym, a słowo 'słyszysz' jest podkreślone i zaznaczone na niebiesko. Obrazek wskazuje na zagrożenia związane z technologią deepfake i zwraca uwagę na ostrożność w odbiorze treści multimedialnych.
Aktualność
23 Stycznia 2025|3 min. czytania

Jak rozpoznać deepfake po błędach w głosie?

Deepfake, który ma na celu wprowadzenie nas w błąd, to nie tylko wygenerowany obraz, ale także zmanipulowany dźwięk. Eksperci NASK przygotowali kilka wskazówek, jak rozpoznać manipulacje w generowanym głosie i skutecznie zidentyfikować fałszywe nagrania.

data leak
Aktualność
22 Stycznia 2025|3 min. czytania

Twoje dane osobowe wyciekły? Musisz działać szybko! Sprawdź, co robić

 Kiedy imię, nazwisko, numer PESEL czy dane logowania trafiają w niepowołane ręce, skutki mogą być dramatyczne – od kradzieży tożsamości po straty finansowe. Jak się chronić przed skutkami wycieku danych osobowych? Radzą Eksperci z CERT Polska.

Premier Wietnamu Phạm Minh Chính stoi, otoczony przez ludzi witających go w świetle aparatów fotograficznych. Po lewej stronie znajduje się Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a obok niego dyrektor NASK Radosław Nielek. W tle widać fotografów i dziennikarzy robiących zdjęcia oraz nocną scenerię.
Aktualność
17 Stycznia 2025|4 min. czytania

Premier Wietnamu w instytucie NASK

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh z wizytą w instytucie badawczym NASK. Delegacja odwiedziła Warszawę przy okazji 75-ej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Polską.

Informacje

Najnowsze aktualności

Zaawansowana robotyczna ręka trzyma długopis i wypełnia dokument na biurku. W tle widać ekran komputera z wyświetlonymi danymi, co sugeruje pracę w środowisku technologicznym lub biurowym. Sceneria jest nowoczesna, z chłodnym, futurystycznym oświetleniem.
Aktualność
20 Lutego 2025|4 min. czytania

Ctrl+Alt+Praca: jaką rzeczywistość wygeneruje nam AI?

Gdyby sztuczna inteligencja była Twoim współpracownikiem, to razem pilibyście kawę czy mijalibyście się na korytarzu bez słowa? Jak AI zmieni polski rynek pracy — mówi ekspert z NASK na prestiżowej konferencji unijnych ministrów organizowanej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Na pierwszym planie widać uśmiechniętą kobietę w czarnym stroju, trzymającą otwartą teczkę z podpisaną umową. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, spoglądający w stronę dokumentu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.
Typ_aktualnosc Aktualność
20 Lutego 2025|3 min. czytania

„Klub Cyfrowych Możliwości” - 25 milionów złotych na innowacje w polskich szkołach

W świecie, w którym kompetencje cyfrowe stają się jednym z kluczowych czynników rozwoju, ważne jest, by każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy płci – miał szansę odkrywać i kształtować swoje zainteresowania w obszarze nowych technologii.

Grafika przedstawia futurystyczną, humanoidalną postać z przezroczystym, świetlistym ciałem, wypełnionym siecią energetycznych połączeń, przypominających obwody elektroniczne lub system nerwowy. Postać ma błyszczącą, niemal eteryczną głowę z pulsującym światłem na czole, symbolizującym sztuczną inteligencję. Jej dłonie rozłożone są nad Ziemią, która widziana jest z kosmosu i oświetlona światłami miast. W tle widać cyfrowe elementy, takie jak linie łączące punkty, geometryczne kształty oraz napisy "AI", sugerujące zaawansowaną technologię i sztuczną inteligencję na poziomie AGI (Artificial General Intelligence). Obraz emanuje mistyczną i futurystyczną aurą, symbolizującą potęgę i rozwój AI.
Typ_aktualnosc Aktualność
19 Lutego 2025|7 min. czytania

AGI – szansa czy game over dla ludzkości?

Maszyny mogą próbować wygrać z nami za wszelką cenę. Sztuczna inteligencja ma wspierać, a nie zastąpić człowieka. To głos ekspertów i autorytetów, który wybrzmiał podczas paryskiej konferencji na temat sztucznej inteligencji (AI). Znawcy tematu nie mają wątpliwości, że prace nad jej rozwojem muszą być kontrolowane, przemyślane i prowadzić do rozwoju, a nie upadku ludzkości.