Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.


W ostatnich latach nasiliło się wykorzystanie dezinformacji dla manipulowania procesami demokratycznymi. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa internet, który z jednej strony staje się najważniejszym źródłem informacji, a z drugiej pozwala na błyskawiczne rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji. Dezinformacja może być narzędziem używanym przez zewnętrzne podmioty do wpływania na wyniki referendów i destabilizowania lokalnych społeczności. Ochrona przed takimi działaniami zapewnia zabezpieczenie procesu decyzyjnego obywateli na poziomie lokalnym. Jest też kluczowa dla budowania i utrzymywania zaufania publicznego do systemu demokratycznego.
Cyberhigiena to zbiór podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z usług i urządzeń cyfrowych. Każdy, kto korzysta z komputera, smartfona czy tabletu powinien znać i stosować te zasady dla zachowania bezpieczeństwa w wielu obszarach życia prywatnego i służbowego. Dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak: finanse, ochrona informacji, prywatności czy wizerunku. Stosowanie się do tych reguł pozwala ograniczyć negatywne skutki celowych ataków stosowanych na dużą skalę przez cyberprzestępców, jak i zagrożeń powstałych w wyniku błędów ludzkich czy zwykłych pomyłek.
Podczas szkoleń „Bądźmy cyberodporni!” eksperci NASK-PIB przedstawiają aktualne zagrożenia związane z manipulacją informacyjną oraz praktyczne sposoby ich rozpoznawania i przeciwdziałania. Omawiane są również kluczowe zasady cyberhigieny, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w środowisku cyfrowym.
Bezpłatne szkolenia online „Bądźmy cyberodporni!” dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, organizowane są w ramach zadania Ministerstwa Cyfryzacji realizowanego przez NASK-PIB pod nazwą „Osłona informacyjna kampanii wyborczej 2025 r.”
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Kto za tym stoi? Dezinformacja, wybory i pytania, na które trzeba odpowiedzieć
W studiu „Rzecz o Polityce” padły pytania, które od kilku dni rozgrzewają opinię publiczną: czy zagraniczne podmioty ingerują w polskie wybory? Czy kampania reklamowa promująca Rafała Trzaskowskiego była nielegalnie finansowana? Czy koncern Meta umożliwia obchodzenie polskiego prawa? I wreszcie: jaką rolę odegrała w tym wszystkim fundacja Akcja Demokracja?
Oświadczenie NASK w sprawie próby ingerencji w kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi
Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook wyświetlane na obszarze Polski, które mogą być finansowane z zagranicy.
Dezinformacja przed wyborami. NASK reaguje
NASK, działając w ramach Parasola Wyborczego i we współpracy ze służbami, ujawnia kolejne operacje informacyjne wymierzone w stabilność procesu wyborczego.