Cyberoodporny samorząd – jak bronić się przed manipulacją?
Solidna porcja cennych informacji i wskazówek na temat dezinformacji oraz cyberhigieny. Tak w skrócie można określić bezpłatne szkolenia w formie webinarów przeprowadzane przez specjalistów z Instytutu NASK dla samorządów.


W ostatnich latach nasiliło się wykorzystanie dezinformacji dla manipulowania procesami demokratycznymi. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa internet, który z jednej strony staje się najważniejszym źródłem informacji, a z drugiej pozwala na błyskawiczne rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji. Dezinformacja może być narzędziem używanym przez zewnętrzne podmioty do wpływania na wyniki referendów i destabilizowania lokalnych społeczności. Ochrona przed takimi działaniami zapewnia zabezpieczenie procesu decyzyjnego obywateli na poziomie lokalnym. Jest też kluczowa dla budowania i utrzymywania zaufania publicznego do systemu demokratycznego.
Cyberhigiena to zbiór podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z usług i urządzeń cyfrowych. Każdy, kto korzysta z komputera, smartfona czy tabletu powinien znać i stosować te zasady dla zachowania bezpieczeństwa w wielu obszarach życia prywatnego i służbowego. Dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak: finanse, ochrona informacji, prywatności czy wizerunku. Stosowanie się do tych reguł pozwala ograniczyć negatywne skutki celowych ataków stosowanych na dużą skalę przez cyberprzestępców, jak i zagrożeń powstałych w wyniku błędów ludzkich czy zwykłych pomyłek.
Podczas szkoleń „Bądźmy cyberodporni!” eksperci NASK-PIB przedstawiają aktualne zagrożenia związane z manipulacją informacyjną oraz praktyczne sposoby ich rozpoznawania i przeciwdziałania. Omawiane są również kluczowe zasady cyberhigieny, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w środowisku cyfrowym.
Bezpłatne szkolenia online „Bądźmy cyberodporni!” dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, organizowane są w ramach zadania Ministerstwa Cyfryzacji realizowanego przez NASK-PIB pod nazwą „Osłona informacyjna kampanii wyborczej 2025 r.”
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Chcesz szybko zarobić w internecie? Uważaj, żeby dużo nie stracić
Sprzedaż internetowa może wydawać się prosta i przyjemna. Niestety, użytkownicy tych platform narażeni są na oszustwa. Cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i działają szybko. Wystarczy jedno kliknięcie w nieodpowiedni link i możemy stracić albo pieniądze, albo wrażliwe dane.