Chronią prawdę w erze cyfrowej, dzięki nim świat jest bezpieczniejszy. Naukowczynie NASK imponują sukcesa
Światowe ekspertki od bezpieczeństwa informacji, autorki cytowanych szeroko prac o sztucznej inteligencji, specjalistki od przetwarzania obrazu i deepfake’ów, humanistyki cyfrowej i socjolingwistyki. Naukowczynie NASK imponują nie tylko swoimi sukcesami naukowymi, ale i wszechstronnością.



Z chmury do elity elit, czyli do grona najczęściej cytowanych na świecie
Prof. Joanna Kołodziej. Główne obszary jej zainteresowań – chmury obliczeniowe, data science, metody sztucznej inteligencji, w szczególności metody uczenia maszynowego.
Prof. Kołodziej pracuje w Zakładzie Systemów Rozproszonych NASK. Środowisko naukowe zna ją od lat – z udziału w grupach naukowych i ważnych konferencjach rangi A+ i A, ostatnio Supercomputing Conference (SC18-SC23). Joanna Kołodziej publikuje, udziela się w kolegiach redakcyjnych prestiżowych czasopism, np. ACM Computing Survey. Ostatnio poznała ją również szeroka publiczność w Polsce, gdy analitycy Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier zaliczyli prof. Kołodziej do grona najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Należy do elity elit, czyli dwóch procent globalnie najczęściej cytowanych badaczy. Kierowała m.in. programem, w którym powstała platforma cyberbezpieczeństwa GUARD. To rozwiązanie, które eliminuje najbardziej istotne bariery dla wprowadzania nowoczesnych narzędzi i technologii głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Ryzyka, podatności, eksploity. Z VARIoT-a korzysta cały świat
Dr inż. Anna Felkner. Lista jej osiągnięć robi wrażenie. Koordynuje i kieruje międzynarodowymi projektami związanymi z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem, których rezultaty wykorzystywane są na całym świecie. Kierowała projektem EUNITY, w którym współpracę zacieśniały jednostki badawcze Europy i Japonii, specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie. Doktor Felkner, kierowniczka Pionu Systemów Cyberbezpieczeństwa w NASK, reprezentuje Instytut w European Cyber Security Organisation. Koncentruje się na zagadnieniach bezpieczeństwa informacji, kontroli dostępu, zarządzania zaufaniem w systemach rozproszonych, analizą ryzyka i zarządzaniem podatnościami, czyli sposobem postępowania w sytuacji wykrycia błędów czy luk w oprogramowaniu.
Koordynowała prace w międzynarodowym projekcie VARIoT, który dał efekt w postaci bazy informacji o podatnościach i eksploitach, czyli programach, które wykorzystują błędy w oprogramowaniu.
– Badam zagrożenia, które czyhają na nas każdego dnia w internecie. Nawiązuję kontakty i współpracuję z ludźmi z całego świata, aby wspólnie wypracowywać rozwiązania i czynić świat bezpieczniejszym. Różnimy się i mamy inne spojrzenie na świat, łącząc nasze siły i możliwości jesteśmy w stanie zrobić więcej – mówi Anna Felkner.
Na pierwszej linii frontu. Ochrona prawdy w cyfrowej erze
Dr Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z Zakładu Biometrii NASK prowadzi prace badawcze nad metodami rozpoznawania tożsamości z uwzględnieniem biometrii tęczówki, twarzy oraz linii dłoni. Interesuje się także detekcją obiektów z wykorzystaniem AI oraz wykrywaniem deepfake’ów. Słowem, pracuje na pierwszej linii frontu. W rozwoju sztucznej inteligencji doszliśmy bowiem do momentu, kiedy nawet specjaliści na pierwszy rzut mają problem w odróżnianiu np. zdjęć prawdziwych od fałszywych.
– Technologie deepfake stają się coraz bardziej zaawansowane. Łatwość, z jaką można manipulować materiałami audiowizualnymi, osiąga niebezpieczne poziomy. Nie chodzi już tylko o manipulacje wizerunkiem dla zabawy czy sztuki, ale o realne zagrożenia dla bezpieczeństwa informacyjnego społeczeństw – wyjaśnia dr Ewelina Bartuzi-Trokielewicz. I dodaje: Nasze badania nad biometrią i analizą deepfake’ów pokazują, że właśnie interdyscyplinarna współpraca naukowa i zaawansowane algorytmy AI mogą oferować skuteczne narzędzia do walki z tym zjawiskiem. Ochrona prawdy w cyfrowej erze to nie tylko nasz techniczny obowiązek, ale przede wszystkim społeczna odpowiedzialność. Musimy działać z przekonaniem, że jedynie przez współpracę i ciągłe innowacje możemy zapewnić bezpieczeństwo informacyjne w skali globalnej.
Jak dzięki AI zrozumieć świat. Badanie języka, sztuki, mózgu
Może to przypadek, a może znak czasu, że wiele naukowczyń NASK zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji, której różne aspekty już w tej chwili wpływają na poziom cyberbezpieczeństwa.
Agnieszka Karlińska specjalizuje się w opracowywaniu wysokiej jakości zbiorów danych na potrzeby zadań z zakresu NLP, zgodnie z podejściem data-centric AI. Kieruje z ramienia NASK projektem, który zmierza do utworzenia otwartego, polskojęzycznego modelu językowego (LLM).
– O korzyściach ze sztucznej inteligencji mówi się najczęściej z perspektywy rozwoju gospodarki. Tymczasem rozwiązania bazujące na AI mogą się także przyczyniać do demokratyzacji społeczeństwa. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest dbałość o jakość danych – ich reprezentatywność, transparentność i wolność od obciążeń (ang. biases) – podkreśla Agnieszka Karlińska.
Dr Anna Kołos zajmuje się nie tylko przetwarzaniem naturalnym języka, ale także stylometrią – to dział, który analizuje dzieła sztuki pod kątem statystycznej charakterystyki stylu autora.
Z kolei dr Dorota Mularczyk pracuje nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Do NASK-u trafiła po sześciu latach w laboratorium biochemicznym, a teraz zajmuję się analizą i klasyfikacją sygnałów elektrycznych pochodzących z mózgów osób chorych na chorobę Parkinsona. Stara się, by AI pomagała człowiekowi zrozumieć otaczający świat.
– Wierzę, że inteligencja ludzka i sztuczna świetnie się uzupełniają. Dzięki temu wykorzystanie AI może przyczynić się do rozwoju różnych dziedzin nauki – mówi dr Mularczyk.
Wyróżnione aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.
PLLuM rośnie w siłę
600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).
Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw
Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.
Najnowsze aktualności
PL-Guard. Cyfrowy strażnik polskiej AI
Dezinformacja? Mowa nienawiści? Niebezpieczne porady? To realne ryzyko, które powstaje, gdy używamy sztucznej inteligencji. A konkretnie - dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT. Zwłaszcza, gdy działają bez odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego eksperci z NASK opracowali model PL-Guard. Bo – jak się okazuje – AI potrzebuje też strażnika.
NASK na Open’er Festival - technologia, edukacja i dobra zabawa!
Gdynia, lato, muzyka i… cyberbezpieczeństwo! NASK po raz kolejny udowadnia, że technologia i edukacja mogą iść w parze z zabawą. Podczas tegorocznego Open’er Festival, który w ubiegłym roku przyciągnął ponad 130 tysięcy uczestników, NASK zaprasza do swojej strefy – miejsca, gdzie cyfrowy świat staje się zrozumiały, fascynujący i bezpieczny.
Młodzi, zdolni, cyfrowi. NASK inwestuje w przyszłość
Najlepsze “inżynierki” wybrane. Młodzi autorzy prac, nagrodzonych w V Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), już zmieniają świat na lepsze. Za nami Gala Finałowa. Nagrody, które ufundował NASK, wręczyli wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz dr inż. Radosław Nielek, dyrektor Instytutu.